Görsel SanatlarSinema ve TV

Anime Nedir? Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Japonya'da önemli bir yere sahip olan 'Anime' nedir? Anime hakkında bilmemiz gerekenler nedir ve en popüler animeler nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Anime Nedir?

Anime, Japon çizim sanatıyla çizilmiş, İngilizcedeki animation kelimesinin kısaltılmış halidir. Anime, mangaların televizyon veya film sektörüne uyarlanmış halidir. Ülkemizde çoğu kişi tarafından çizgi film olarak tanımlansada asla çizgi film değildir. Her yaş grubuna hitaben yapılır.

anime

Manga Nedir?

Japon çizim teknikleriyle yapılan çizgi romanlardır. Animeler, mangaların izlenebilir halidir. Manga çizimleri, Anime’ye kıyasla daha abartılı olur. Manga çizerlerine ‘Mangaka’ ismi verilir. Normal çizgi romanlardan farkı sol karelerden başlamak yerine sağ taraftan başlanır.

Animelerin kendine özgü çizim teknikleri vardır. Genelde karakterlerin büyük gözleri ve uzun bacakları olur. Jest ve mimikler daha abartılı görsellerle ifade edilir.

Animenin Tarihi

Japon film yapımcılarının 1900’lü yılların başında animasyon yöntemlerini öğrenmesi ve uygulamaya başlamalarıyla ortaya çıkmıştır. Çağdaş animenin öncüsü Japonya’da Osamu Tezuka olarak bilinir.

1970’li yıllarca manga çizimleri büyük ilgi çekmiştir ve bu çizimler animasyonlarda kullanılmaya başlanmıştır. Osamu Tezuka ‘Manga’nın Tanrısı’ haline gelmiştir.

1980’li yıllarca artık anime kendini apayrı bir sektör olarak kanıtlamıştır ve Japonya’da büyük yatırımlar ile üretime geçilmiştir.

maxresdefault

Animelerin İzleyici Kitlesi

Animelerin izleyici kitlesi Japonya ile sınırlı değildir. Animeler dünya çapında genişlemiş ve bu genişleme dünya çapında da halen devam etmektedir. Ülkemizde de çok büyük bir kitleye sahiptir.

İlk renkli anime sinema filmi 1958 yılında yapılmıştır. The White Snake Enchantress adındaki filmin birçok uluslararası ödül kazanması dünya çapında anime kategorilerinin söz sahibi olmasına yol açmıştır. Hatta bu durum Walt Disney’in anime sektörüne çok büyük yatırım yapmasını sağlamıştır.

maxresdefault 685x385 2

Anime Türleri Nelerdir?

Her türde anime vardır. Bu yüzden aslında animeler çizgi film olarak anılmaz. Bir konu çerçevesinde sınırlandırılamaz. Gerçek bir konu, olay veya topluluğu anlatabilir. Doğaüstü güçler, romantik, psikolojik, aksiyon türlere örnek olarak verilebilir. Genel türlerin yanı sıra tek türe yoğunlaşarak izlemeyi tercih eden bir çok izleyicisi bulunur. Bunların isimlerini de açıklamalarıyla belirtebiliriz.

1- Shoujo:  Genç kız anlamına gelir. Aşk ve romantik içerikteki animelere verilen isimdir. Duygusal ağırlıktadır. Örnek olarak Golden Time, Kaichou Wa Maid-Sama adlı animeleri söyleyebiliriz.

2- Shounen: Genç erkek veya erkek çocuk anlamına gelir. Erkeklerin genellikle ilgisini çeken dövüş, aksiyon konulu animeleri içerir. En çok izlenen ve en büyük kitleye sahip anime türüdür. Bleach, One piece, ve Naruto en bilinen animeleri örnek verebiliriz.

3- Josei: Biraz daha yetişkin kadın kitlesine hitap eden aşk ve romantizm konularını ele alan türdür. Örnek olarak Usagi Drop, Nodame verilebilir.

4- Seinen: Yetişkinler için yapılan animelerdir. Küfür, cinsellik ve şiddet unsurları bulundurur. Black Bullet vb. animeler örnek olabilir.

5- Mecha: Robotları içeren animelere verilen isimdir. Uzay, bilim kurgu türleride bunun içerisinde yer alır. Voltran, Code Geass animeleri bu türe örnektir.

anime Blockchain

Animelerle İlgili Terimler

Fan Fiction: Hayranların anime serileriyle ilgili yazdıkları kendi hikayeleridir. Hoşlarına gitmeyen şeyleri tekrar yazıp, değiştirerek yeniden bir öykü yazabilirler.

Cosplay: Sevilen anime karakterlerinin kıyafetlerini giyerek onun kılığına girmeye durumudur.

Tsundere: Görünüş olarak sert bir mizacı olan, ama içten duygusal karakterlerdir. Duygusal olarak sıkıştığı zamanlarda şiddete başvurur.

Yandere: Hasta anlamındaki ‘Yanderu’ kelimesinden gelir. Psikopat tehlikeli karakterlerdir. Dış görünüş olarak sevimli görünse de sevdikleri söz konusu olunca psikopat hale bürünür.

Otaku: Anime delilelerine verilen isimdir. Hayatını animeye adamış kişilere denir.

Filler: Animelerdeki doldurma bölümlerdir. Bu bölümlere abartarak seyirci kaybeden çok fazla anime olmuştur.

Hentai: Anime ve mangalarda cinsel içerikli konuların yoğun biçimde olmasıdır.

anime Blockchain

Bu yapımlar normalde izlemeye alıştığımız şeylerin yanında çok farklı kalırlar. Ön yargısız bir şekilde izlenebilirse çoğu insanın farklı tatlar keşfederek sevmesine sebep olur. Hakkında yaratılan çizgi film, basitlik vb. algıların kırılması tamamen izleyici olarak bizlerin elindedir. Git gide çoğalan anime kültürünün bir parçası olmak için gereken tek şey şans vermektir.

anime 685x354 1

Eda Nurçin

12 Haziran 1997 İzmir doğumlu, Bursa'da büyüyen, İstanbul'da yaşayan, Sinema ve Televizyon mezunu bir editör. Aynı zamanda yeni ve geleneksel medya arasında arafta kalmış bir içerik üreticisi ve yönetmen.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu