Angelina Jolie

Angelina-Jolie-27 Angelina Jolie

Tam adı : Angelina Jolie Voight
Doğum Tarihi : 4 Haziran 1975
Doğum Yeri :  Los Angeles, California, Amerika
Yaptığı Evlilikler: Jonny Lee Miller (1996–1999)
Billy Bob Thornton (2000–2003)
Eşi: Brad Pitt (2005-2017)
Çocukları : Maddox, Pax, Zahara, Shiloh, Knox, Vivienne
Ailesi: Marcheline Bertrand, Jon Voight
Mesleği: Sinema Oyuncusu, Model
Boyu: 1,69 m
Aktif Yılları: 1982’den bu yana
imdb-logo Angelina Jolie
Sosyal Medyada
Başlıklar

Hakkında

Angelina Jolie kimdir? Angelina Jolie Voight Amerika Birleşik Devletleri  sinema oyuncusu ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komisyonu (UNHCR) İyi Niyet Elçisi. Üç Altın Küre, iki Sinema Oyuncuları Derneği Ödülü ve bir de Oscar sahibidir. Hayırsever çalışmalarıyla da tanınan Jolie, pek çok kez dünyanın en çekici insanları listelerinde yer aldı.Birçok dergi ve Tv programları tarafından da yılın kadını ödülünü aldı.

İlk kez 1982’de babasının oynadığı Lookin’ to Get Out (1982) filminde görülen Jolie’nin oyunculuk kariyeri düşük bütçeli bir film olan Cyborg 2 (1993) ile başladı. İlk başrolünü Hackers (1995) filmi ile aldı. Önemli övgüler alan biyogrofik filmler olan George Wallace (1997) ve Gia’da (1998) başrolde oynadı ve Girl, Interrupted’daki (1999) performansı ile En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Akademi Ödülü aldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Halle Berry

Lara Croft: Tomb Raider (2001) filmi ile büyük başarı sağlayarak dünyaca ünlü tanınmış bir oyuncu haline geldi. Sonrasında ise Hollywood’un en çok tanınan ve en çok kazanan oyuncularından oldu.Şimdiye kadarki en büyük ticari kazancını aksiyon-komedi türünde olan Mr. & Mrs. Smith (2005) (burada ilişkisi bulunan Brad Pitt ile)ve animasyon türündeki Kung Fu Panda (2008) ile sağladı.

4 Haziran 1975’te Los Angeles’ta dünyaya geldi. Babası Jon Voight ve annesi Marcheline Bertrand film oyuncusuydular. Kardeşi James Haven da sonraları aktör ve prodüktör olarak ün yapacaktı. Jolie, Chip Taylor’ın yeğeni ve ünlü Fransız aktris Jacqueline Bisset’le Maximilian Schell’in vaftiz kızıydı.

1976’da annesi ve babası boşandıktan sonra Jolie ve erkek kardeşi anneleri Marcheline Bertrand’la New York’a taşındılar. Küçüklüğünde yılan ve kertenkele toplayan ve Uzay Yolu dizisindeki Mr. Spock karakterine aşık olan Jolie, sık sık annesiyle birlikte sinemaya gidiyordu. Sinemayı sevmesinde ailesinin elbette büyük etkisi olmuştu. Zira Jolie, Lee Strasberg Theatre Institute’de 2 yıl oyunculuk eğitimi almaya karar verdi ve sahnelenen birçok oyunda rol aldı.

Sonraları ailenin Los Angeles’a geri dönmesiyle Beverly Hills High School’a kaydolan Jolie, zengin aile çocuklarının arasında sadeliğiyle dikkat çekiyor ve ikinci el giysiler giyiyordu. İlk modellik deneyiminde başarısız olunca bileklerini kesen Jolie, daha sonra CNN’e verdiği röportajda konuyla ilgili olarak şunları söyleyecekti: “Bıçak biriktiriyordum ve kendimi kesip acıyı hissetmek benim için bir ritüel olmuştu. Bu benim için bir çeşit terapiydi, çünkü kendimi yaşıyor gibi hissettiriyordu.”

14 yaşında modellik yapmak üzere Finesse Model Management’la anlaşma imzalayan Jolie, Meat Loaf’un Rock’n’Roll Dreams Come Through, Antonello Venditti’nin Alta Marea ve Lenny Kravitz’in Stand by My Woman kliplerinde oynadı. Kardeşi James Haven USC School of Cinematic Arts’ta öğrenim görüyordu ve Jolie onun okul için hazırladığı projelerde de rol alıyordu.

16 yaşında mezun olduktan sonra annesinin evine oldukça yakın bir yerde ev tutan ve tiyatro çalışmalarına başlayan Jolie, babasının ailesine olan ilgisizliğinden dolayı ondan çok soğumuştu. Temmuz 2002’de babasının soyadını istemediğini mahkemeye bildiren Jolie’nin bu isteği kabul edilerek, soyadı değişikliği 12 Eylül 2002’de resmen gerçekleşti.

Angelina Jolie’nin ilk profesyonel film tecrübesi düşük bütçeli Cyborg 2’de başrolü oynamasıyla gerçekleşti. 1995’te Hackers filminde canlandırdığı Kate rolüyle dikkat çeken ve eleştirmenlerden olumlu puan alan Jolie, filmdeki rol arkadaşı Jonny Lee Miller’a aşık oldu ve çift 28 Mart 1996’da dünya evine girdi. Mojave Moon,Love Is All There Is,Foxfire ve True Women gibi filmlerde rol aldıktan sonra ona en iyi yardımcı kadın oyuncu dalında Golden Globe kazandıracak ve Emmy ödüllerine de aday olmasını sağlayacak George Wallace isimli TV filminde rol aldı.

1998’de süper model Gia Caranginin hayatını canlandırdığı HBO yapımı TV filmi Gia için kamera karşısına geçen Jolie’nin performansı ayakta alkışlandı. Gia rolüyle en iyi kadın oyuncu dalında Golden Globe ve Emmy ödüllerini kazanan Jolie 2 yıl üstüste en prestijli ödüllerin sahibi olmuştu.

Uzun süre problemli evlilikleri nedeniyle ayrı yaşayan Jolie ve Miller çifti 3 Şubat 1999’da resmen boşandılar. Aynı yıl Jeffery Deaver’ın aynı adlı romanından beyaz perdeye aktarılan The Bone Collector filminde Denzel Washington’la başrolleri paylaştı.

Angelina Jolie başrollerini Winona Ryder ile paylaştığı Girl, Interrupted isimli filmdeki rolüyle 1999’da en iyi yardımcı kadın oyuncu oskarının sahibi oldu.

90’lar ünlü oyuncu için oldukça başarılı geçti ve Jolie, Pushing Tin fiminin setinde tanıştığı Billy Bob Thornton’la büyük aşk yaşamaya başladı. Çift 5 Mayıs 2000 tarihinde evlendi.

Jolie’nin dünya çapında tanınmasını sağlayan film, 2001 yılında Lara Croft: Tomb Raider filmiyle oldu. Kazandığı büyük gişe başarısının yanında, filmin vizyona girdikten kısa bir süre sonra hazırlanan bilgisayar oyunu da Jolie’nin ününü pekiştirdi. 2002’de Edward Burns’le birlikte Life or Something Like It filminde rol aldı ve 10 Mart 2002 tarihinde Kamboçya’dan Maddox Chivan isminde bir erkek çocuk evlat edindi.

2003’te Lara Croft Tomb Raider: The Cradle of Life ile serinin ikinci filmi için yeniden kamera karşısına geçti. 2005 Jolie’nin hayatı için oldukça önemli bir yıl oldu. Zira Jolie, Mr.&Mrs. Smith filminde birlikte rol aldığı Brad Pitt’le yakınlaşınca, o dönem evli olan Pitt yüzünden magazin basını her gün yeni bir haberle okuyucunun karşısına çıkıyordu. Yuva yıkan kadın olmadığını her fırsatta dile getirse de Jolie, Pitt-Aniston çiftinin ayrılmasında en büyük etkenlerden biri olarak görüldü.

Jolie 6 Temmuz 2005’de Etyopya’dan annesinin aids yüzünden ölmesi sonucu yetim kalmış olan Zahara Marley adında bir kız çocuğu evlat edindi.

Pitt’le beraber bir aile kurma kararı alan ancak evlenmeyen Jolie’nin evlat edindiği çocukları Brad Pitt de kendi nüfusuna geçirdi ve soyadları Jolie Pitt şeklinde değiştirildi.

27 Mayıs 2007’de çiftin Shiloh Nouvel Jolie-Pitt adında bir kız çocukları oldu. Shiloh İncil’de barış içinde olan anlamına geliyordu.

Jolie başrollerini Matt Damon’la paylaştığı 2006 tarihli The Good Shepherd filminde rol aldı. 2007 yılında Jolie, yönettiği ilk film olan A Place in Time adlı belgeseli çekti. Belgesel dünya çapında, 27 ülkede gösterildi. Aynı yıl A Mighty Heart filminde yol alan Jolie, Altın Küre’ye aday gösterildi. 2007 yılında ayrıca Beowulf adlı animasyon filminde rol alan Jolie, motion capture tekniği kullanılan bu film ile animasyon sektörüne de oyuncu olarak giriş yapmış oldu.

2008 yılında, James McAvoy ve Morgan Freeman’la beraber, başarılı bir çizgiroman uyarlaması olan Wanted’ta oynadı. Aynı yıl Jack Black ile beraber Kung Fu Panda adlı animasyon filminin seslendirme kadrosunda yer aldı; bu film Jolie’nin rol aldığı en fazla gişe hasılatı yapan film olma özelliğini de elinde bulundurmaktadır.

Clint Eastwood’un yönetmenliğini yaptığı Changeling adlı filmdeki başrolü sayesinde Akademi, BAFTA, Altın Küre, Sinema Oyuncuları Derneği gibi pek çok prestijli sinema ödülüne aday gösterildi.

Angelina Jolie’nin başrolünde olduğu “Salt” adındaki filmi ise 2010 yılında gösterime girdi. Şimdiye kadarki en büyük ticari kazancını aksiyon-komedi türünde olan Mr. & Mrs. Smith (2005) ve animasyon türündeki Kung Fu Panda (2008) ile sağladı.

Angelina Jolie’nin ilişkilerinin ve filmlerinin yanı sıra dövmeleri de her zaman ilgi çekti. Şu an Jolie’nin vücudunda bilinen 12 dövmesi var.

Kanserden kaybettiği annesinden sonra doktorunun yüzde 87 meme kanseri, yüzde 50 ise yumurtalık kanserine yakalanma riski bulunduğunu söylemesi üzerine 2013 yılında Meme kanseri riskine karşı mastektomi olarak iki göğsünü de aldırdı.

Evlilikleri :
1. Evliliği : Angelina Jolie, 28 Mart 1996 tarihinde oyuncu Jonny Lee Miller ile evlenip 3 Şubat 1999 tarihinde boşandı.
2. Evliliği : oyuncu Billy Bob Thornton’la 5 Mayıs 2000 tarihinde evlendi. 10 Mart 2002 tarihinde Kamboçya’dan Maddox Chivan isminde bir erkek çocuk evlat edindi. 2003 yılında boşandı.
3. Evliliği : 2005 yılından beri Brad Pitt ile birlikte olan Angelina Jolie. Henüz evlenmeyen çiftin Maddox, Zahara Marley, Pax Thien adlı üç evlatlık çocuklarının yanı sıra, Shiloh-Nouve, Vivienne Marcheline, Knox Léon adlarında üç de biyolojik çocukları bulunmaktadır. Evlat edindiği çocukları Brad Pitt de kendi nüfusuna geçirdi ve soyadları Jolie Pitt şeklinde değiştirildi.
27 Mayıs 2007’de çiftin Shiloh Nouvel Jolie-Pitt adında bir kız çocukları oldu. Shiloh İncil’de barış içinde olan anlamına geliyordu.

Ödülleri :

 1. 1998 – Emmy Ödülü, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, George Wallace
 2. 1998 – Altın Küre Ödülü, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, George Wallace
 3. 1998 – National Board of Review Ödülü, Başarılı Performans Ödülü, Playing by Heart
 4. 1998 – Emmy Ödülü, En İyi Kadın Oyuncu , Gia
 5. 1999 – Altın Küre Ödülü, İyi Kadın Oyuncu , Gia
 6. 1999 – SAG Ödülü, İyi Kadın Oyuncu , Gia
 7. 2000 – Altın Küre Ödülü, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, Girl Interrupted
 8. 2000 – SAG Ödülü, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, Girl Interrupted
 9. 2000 – Akademi Ödülü, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, Girl Interrupted
 10. 2004 – People’s Choice Ödülü, Favori Aksiyon Kadın Oyuncu, Sky Captain And The World Of Tomorrow
 11. 2008 – Altın Küre Ödülü, Drama Dalında En İyi Kadın Oyuncu, A Mighty Heart
 12. 2008 – SAG Ödülü, Sinema Dalında En İyi Kadın Oyuncu, A Mighty Heart
 13. 2009 – Altın Küre Ödülü, Drama Dalında En İyi Kadın Oyuncu, Changeling
 14. 2009 – SAG Ödülü, Sinema Dalında En İyi Kadın Oyuncu, Changeling
 15. 2009 – BAFTA Ödülü, En İyi Kadın Oyuncu, Changeling
 16. 2009 – Akademi Ödülü, En İyi Kadın Oyuncu, Changeling

Filmleri :

 1. 1982 – Lookin’ to Get Out
 2. 1993 – Cyborg 2
 3. 1995 – Without Evidence
 4. 1995 – Hackers
 5. 1996 – Mojave Moon
 6. 1996 – Love Is All There Is
 7. 1996 – Foxfire
 8. 1997 – True Women
 9. 1997 – George Wallace
 10. 1997 – Playing God
 11. 1998 – Gia
 12. 1998 – Hell’s Kitchen
 13. 1998 – Playing by Heart
 14. 1998 – Pushing Tin
 15. 1999 – The Bone Collector
 16. 1999 – Aklım Karıştı
 17. 2000 – Gone In 60 Seconds
 18. 2001 – Lara Croft: Tomb Raider
 19. 2001 – Original Sin
 20. 2002 – Life or Something Like It
 21. 2003 – Lara Croft Tomb Raider: Yaşamın Kaynağı
 22. 2003 – Sınırların Ötesinde
 23. 2004 – Hayatın Benim
 24. 2004 – Köpekbalığı Hikayesi
 25. 2004 – Sky Captain ve Yarının Dünyası
 26. 2004 – The Fever
 27. 2004 – Büyük İskender
 28. 2005 – Bay ve Bayan Smith
 29. 2006 – The Good Shepherd
 30. 2007 – Güçlü Bir Yürek
 31. 2007 – Beowulf
 32. 2008 – Kung Fu Panda
 33. 2008 – Wanted
 34. 2008 – Sahtekar
 35. 2010 – Ajan Salt
 36. 2010 – Turist
 37. 2011 – Kung Fu Panda 2: The Kaboom of Doom
 38. 2011 – Life And Opinions Of Maf The Dog, And Of His Friend, Marilyn Monroe
 39. 2013 – Kleopatra
 40. 2014 – Maleficent
 41. 2014 – Salt 2

Videoları

Fotoğrafları

Kaynak
PinteretsyoutubeBiyografiGoogle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu