Film & Dizi Önerisi

Amelie Film Konusu ve Oyuncuları

instagram takipçi hilesi

Amelie filmi, benzersiz replikleriyle izleyicilere unutulmaz dakikalar yaşıyor. Eğer siz de IMDB puanı yüksek bir film izlemek istiyorsanız, Amelie’ye bir şans vermenizi tavsiye ederiz. Şimdiden iyi seyirler dileriz.

Amelie film

Türkçe İsmi: Amelie
IMDb Puanı: 8,3
Yapım yılı: 2001
İlk vizyon tarihi: 23 Kasım 2001
Yaş Sınırı: 13+
Sezon sayısı: –
Bölüm sayısı: –
Yönetmeni: Jean – Pierre Jeunet
Senarist: Jean – Pierre Jeunet, Guillaume Laurant
Yapımcı: Claudie Ossard, Arne Meerkamp van Embden, Jean-Marc Deschamps
Yapım Şirketi: Canal+, Claudie Ossard Productions, UGC, France 3 Cinéma, Tapioca Films, Victoires Productions, MMC Independent,
Başrol Oyuncuları: Audrey Tautou
Türü
: Romantik, komedi, dram
Yapım Ülkesi
: Fransa
Kanal
: –

Amelie Film Konusu

Eğer güzel bir film izlemek istiyorsanız Amelie tam da size göre. Filmin konusunun ilgi çekici ve farklı olduğunu belirtelim. 13 yaş ve üzeri seyirciler için uygun olan filmin yönetmen koltuğunda Jean – Pierre Jeurnet oturuyor.

Hikayenin baş kahramanı olan Amelie Poulain, babası tarafından kalp hastalığı teşhisi konan bir çocuktur. Babası doktor olan Amelia, yanlış teşhis nedeniyle diğer çocuklardan farklı şekilde büyümüştür. Amelie ve babasının arasındaki ilişki sadece sağlık kontrolleri nedeniyle gerçekleşir. Amelie, babasıyla arasında gerçekleşen nadir ilişki nedeniyle her muayenede heyecanlanır ve kalp atışlarında hızlanma meydana gelir.

Amelie’nin annesi ise ölmüştür. Ölüm nedeni Notre Dame Kilisesi’nden bir kadının intihar ederek, üzerine düşmesidir. Bu ölüm, babasının daha derin bir sessizlik haline bürünmesine yol açmıştır. Babası, eşi için bir anıt mezar düzenlemek için zamanının önemli bir kısmını adamıştır. Elbette tüm bu süreç, Amelie’nin yalnız kalmasına yol açar. Amelie, bu yalnızlıktan kurtulmak ve eğlenmek için hayal gücünün sınırlarını zorlar.

Amelie büyümüş ve bir kafede çalışmaya başlamıştır. Çift Değirmen isimli kafe, eski bir sirk yönetici tarafından yönetilmektedir. Çalışan kişiler de oldukça ilginçtir. Amelie, birkaç başarısız aşk deneyimi yaşar. Bunun üzerine hayatı daha basit yaşamaya ve küçük şeylerden zevk almaya başlar.

Onun hayatını değiştiren olay ise Prenses Diana‘nın ölümüdür. Haberlerden ölüm haberini almasıyla birlikte büyük bir şok yaşar. Bunun üzerine banyo fayansının arka kısmında metal bir kutu bulur. Kutunun sahibini aramaya başlar. Kendine bir söz vermiştir: Eğer kutunun sahibini bulursa, hayatını başkalarına iyilik yapmaya adayacaktır. Peki ya bulamazsa?

amelie film konusu ve oyunculari 2 768x1365 1

İlk başlarda kutuyu arama süreci başarısız gider. Birçok başarısız tahminde bulunur. Ancak apartmanlarındaki Raymond Dufayel, kendisine yardım eder. Bu sayede kutunun sahibini bulurlar. Kutuyu verdiklerinde adamın gözlerindeki büyük sevinci görürler. Amelie, bu gelişmeyle birlikte güzel şeyler yapmaya başlar. Babasının dünya turuna çıkmasını sağlamak da bunlardan bir tanesidir. Artık hayatındaki insanlara iyilikler yapan biridir.

Amelie, başkalarıyla uğraşırken kendi mutluluğundan uzaklaşmaya başlar. Kendisinin ne kadar yalnız olduğunu fark eder. Bu hissiyat gün geçtikçe daha belirgin hale gelir. Bir süre sonra Amelie, komşusunun da öğütlerini alarak kendini mutlu etmenin yollarını öğrenir.

Filmin IMDB bilgilerini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Amelie Film Oyuncuları

 1. Audrey Tautou – Amélie Poulain
 2. Mathieu Kassovitz – Nino Quincampoix
 3. Serge Merlin – Raymond Dufayel
 4. Rufus – Raphaël Poulain – (Amélie’nin babası)
 5. Claire Maurier – Suzanne
 6. Yolande Moreau – Madeleine Wallace/Wells (apartman yöneticisi)
 7. Arthus de Penguern – Hipolito (yazar)
 8. Jamel Debbouze – Lucien (manavın çırağı)
 9. Urbain Cancelier – Collignon (manav)
 10. Dominique Pinon – Joseph
 11. Isabelle Nanty – Georgette
 12. Maurice Benichou – Dominique Bretodeau
 13. Clotilde Mollet – Gina
 14. Lorella Cravotta – Amandine Poulain, Amélie’nin annesi

Amelie Film Videoları

Tansu Sülün

Okurum, yazarım, konuşurum. Kelimelerin efendisiyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu