Gezi Rehberi

Amazonlar Ülkesi Brezilya Hakkında Bilgiler

Amazonlar Ülkesi Brezilya: Keşfedilmemiş Yönleriyle Büyüleyici Bir Destinasyon

instagram takipçi hilesi

Amazonlar Ülkesi Brezilya Hakkında Bilgiler konulu yazı ile sizlerleyim. Brezilya, resmi adıyla Brezilya Federal Cumhuriyetidir. Burası Güney Amerika’nın hem kalabalık hem de en büyük ülkesidir. Güney Amerika ülkelerinin hemen hemen hepsi ile komşu olan devesal bir ülkedir. Tek başına Kıtanın neredeyse yarısını oluşturmaktadır.

Amazonlar Ülkesi Brezilya Hakkında Bilgiler

Aktarmalı uçuş olarak Türkiye’den 17 saat sürmektedir. Brezilya Türkiye‘ye göre 6 saat geriden geliyor. Brezilya topraklarının büyük bir çoğunluğu güney yarım kürede bulunurken küçük bir kısmı da kuzey yarım kürede bulunmaktadır. Burası çöllerden yağmur ormanlarına, şelalelerden bataklıklara ve dağlara kadar birçok coğrafi özelliği aynı anda topraklarında barındıran tropikal bir ülkedir.

Pantanal

 

brezilya

Dünyanın en büyük Bataklığı

Amazonlar

Amazonlar Ulkesi Brezilya Hakkinda Bilgiler Amazonlar

Dünyanın en büyük ormanı

Iguazu Şelalesi

brezilya qw

Dünyanın en büyük şelaleleri sıralamasında en üst sıralardadır.

Brezilya ekonomi bakımında geri de kalmış ülkelerden biri nedeni ise yıllarca yüksek enflasyona maruz kalmaları ve sürekli olarak borç içinde yaşamlarını devam ettirmek zorunda kalmalarıdır.

Amazonlar Ulkesi Brezilya Hakkinda Bilgiler ekonomisi

İşsizlik brezilya da büyük bir sorundur. kadınlar erkeklere göre daha iyi şartlarda ve kolay şekilde çalışabilseler de erkekler için aynı şeyi söylemek kolay değil.

São Paulo Güney Amerika’nın finans ve iş merkezi olarak da bilinmektedir. Şehirde çok fazla insan yaşamakta ve İstanbul’daki durum gibi çok trafik olmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda rekorlar kitabına girerek Dünyanın en uzun trafiği burada test edilmiştir. Hatta bilinene göre trafik çok sıkışık olduğu için burada zengin kişilerin helikopterleri sıklıkla kullandıkları söyleniyor. Aynı zamanda São Paulo dünyada en fazla helikopterinde bulunduğu şehirler sıralamasında birinci sıradadır.

Amazonlar Ulkesi Brezilya Hakkinda Bilgiler sao paulo

Brezilya genel olarak tehlikeli ülkelerden biridir. Hırsızlık, kapkaç gibi suç oranları oldukça yüksek. Brezilya’nın dünyada en fazla suç oranına sahip yedinci ülke olduğu bilinmektedir. Brezilya hapishanelerinde okunan kitap başına ceza oranında indirime gidilmektedir. Yani ne kadar kitap okursanız dışarıya çıkma sürenizde o kadar kısalma oluyor. Bir diğer uygulama ise şehrin elektrik enerjisini sağlayan bisikletlerin hapishanelerde kullanıma sunulması. Yani ne kadar pedal çevirirseniz o kadar cezanızda indirime gidilmektedir. Bu şekilde yapılan uygulamalarla suçlu kişilerin topluma tekrar kazandırılması amaçlanmaktadır.

Amazonlar Ulkesi Brezilya Hakkinda Bilgiler favela

Brezilya’da üst üste sıralanmış dağların yamacında Favelalar bulunmaktadır. Favelalar ülkenin en tehlikeli kişilerine ve sokaklarına ev sahipliği yapmaktadır. Burada çok büyük çete liderleri ve mafyaların olduğu bilinmektedir. Burada polislerin bile girmeye çekindiği hatta giremediği sokaklar bulunmaktadır. Bu mahallelerin yüksek yamaçlara kurulmasındaki amaç ise aşağıdan kimlerin geldiğinin görülebilmesidir. Çok dar sokaklarının olması ise olası bir polis baskınında kaçmak için olanak sağlamasıdır.

brezilya 1

Askerlerin 19. yüzyılda sığınmak amacı ile kurdukları bu yerleşim alanı daha sonra çeşitli suistimallerinde olmasıyla birlikte suç çetelerine yerini bırakmıştır. Favelalarda Brezilya nüfusunun %7 si yaşadığı tahmin ediliyor. şehir merkezlerinde kiraların yüksek oluşu kimi kişileri de buralarda yaşamaya zorluyor. Ayrıca Favelada elektrik, su gibi giderlerde hesaplanmıyor çünkü kaçak olarak kullanılmaktadır.

Kahve Brezilya kültürünün bir parçasıdır.

Zaten ülke dünyada son 150 yılın en büyük kahve üreticilerindendir. Hatta dünyada kahve üretiminin %40 ını sağladığı bilinmektedir.

Amazonlar Ülkesi Brezilya Hakkında Bilgiler İle İlgili Videolar:

https://www.youtube.com/watch?v=4m-nSe_DAR0

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu