Yaşam

Altın Nasıl Parlatılır?

instagram takipçi hilesi

altın 7

Saçlarımız ya da giysilerimi kadar önemli olan altın takılarımız, sık kullanım ya da uygun olmayan durumlarda kullanma sonucunda bir zaman sonra kullanılamayacak hale gelebilmektedir. Özellikle altın olan takılarda yaşanmakta olan kararmalar can sıkabilmektedir.

Öyleyse altının kararması halinde ne yapılmalıdır? Altın parlatma cilası nedir? Altın sarısı kolye nasıl parlatılır? Altın alyans nasıl parlatılır? Buna benzer daha birçok sorunun yanıtını sizler için derledik…

1) Bulaşık Deterjanı

altın 3

Bir kaba koyacağınız ılık suya birkaç damla deterjan damlatınız. Çok daha verimli parlayabilmesi için içerisine maden suyu da ekleyebilirsiniz. Altın takılarınızı hazırladığınız suyun içine koyarak 15 dakika bekletin. Diş fırçası ile altınları fırçalayın ancak diş fırçasının yumuşak olmasına dikkat edin. Sert fırçalar altınlarınızın çizilmesine neden olabilir.

2) Amonyak

altın 4

Amonyak pek fazla tercih edilmeyen bir yöntemdir. Bu nedenle işlemi sürekli olarak uygulamamanızı öneririz. Çok etkili olmamasına karşın altına zarar verebilmektedir. Bir kabın içinde su ile amonyağı karıştırın. Sonrasında içerisine süzgeç koyun çünkü altınları çıkarırken yardımı olacak. Takılarınızı beş dakika hazırlamış olduğunuz karışımın içinde bekletin. Çıkardıktan sonra duru su ile duruladıktan sonra bir bezle kurulayın.

3) Diş Macunu

altın 2

Sürekli olarak kullanmış olduğunuz küpeler için diş macunundan yardım alarak hem temizleyebilir hem de parlatabilirsiniz. Diş macununu az miktarda fırçaya sıkın. Sonrasında nazikçe fırçalayın. Su ile duruladıktan sonra bez ile kurulayın. Söz konusu işlemin ardından altınlarınızda gözle görünür bir parlama oluşacaktır.

4) Kaynatma

altın 5

Sürekli olarak takılan altınlarda kimi zaman yağ ve kir meydana gelebilmektedir. Takılarınızda oluşan kir ve yağları basit bir yöntem ile temizlemeniz mümkün. Bir tencerede su kaynattıktan sonra altınları bu suda beş dakika kaynatın. Sonrasında çıkarıp kurulayın.

5) Sirkeli Su ve Karbonat

altın 8

Ev işlerinde sıklıkla kullanılan sirke, altın parlatmak için de oldukça önemli bir yöntemdir. İki yemek kaşığı sirkeyi bir kabın içine ekledikten sonra biraz su ekleyin. Sonrasında iki yemek kaşık sirkeyi bir kabın içerisine ekledikten sonra biraz su ekleyin. Daha sonra iki yemek kaşığı kabartma tozu ekleyerek altın takıları karışımın içine koyun. Yarım saat sonra takılarınızı çıkarıp durulayın.

6) Tuz ve Limon

altın 1

Bir kasenin içine 2 yemek kaşığı limon suyu ekleyin. Sonrasında bir yemek kaşığı tuz ve biraz su ekleyin. Elde edilen karışımın içine takılarınızı koyun. Yarım saat sonra sonucu göreceksiniz.

7) Su ve Bulaşık Deterjanı

altın 9

Bulaşık deterjanı ve suyu bir kabın içinde iyice karıştırın. Sonrasında takılarınızı içine koyun. Takılarınızı yumuşak kıllı bir fırça ile yavaş bir şekilde ovalayın. Bir süre sonra kararmanın ortadan kalktığını göreceksiniz. Kesin bir sonuç elde edebilmek için takılarınızı su ile durulayıp pamuklu bir bez ile silin.

Altın Parlatmak İle İlgili Videolar

Kaynak
neoldu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu