Aliye Berger

Aliye Berger Kimdir?

instagram takipçi hilesi

aliye berger 1
Tam adı: Aliye Berger
Doğum tarihi: 24 Aralık 1903
Doğum yeri: Büyükada, İstanbul, Türkiye
Ölüm tarihi: 9 Ağustos 1974
Ölüm yeri: Büyükada, İstanbul, Türkiye
Boyu: 
Ailesi: Kabaağaçlızade Mehmed Şakir Paşa (Babası), Giritli Sare İsmet Hanım (Annesi), Fahrelnisa Zeid, Halikarnas Balıkçısı (Kardeşleri)
Eşi: Karl Berger (1947 – 1947)
Çocuk (ları): 
Mesleği: Ressam, Gravürcü
Aktif Yılları: 1954 ve 1974 yılları arasında
youtube-chanel
Sosyal Medyada
Başlıklar

Hakkında

Aliye Berger Kimdir? Aliye Berger, 24 Aralık 1903 tarihinde Büyükada, İstanbul‘da dünyaya gelmiştir. Annesinin adı Giritli Sare İsmet Hanım, babasının adı ise Kabaağaçlızade Mehmed Şakir‘dir. Halikarnas Balıkçısı ve Fahrünnisa Zeyd de kardeşleridir. Aynı zamanda ünlü seramik sanatçısı olan Füreya Koral, tiyatro oyuncusu Şirin Devrim ve ressam Nejat Devrim’in de teyzesidir. Sanat ile iç içe olan bir ailede büyümüştür. İlkokul eğitimini tamamladıktan sonra, Notre-Dame de Sion’a girmiştir. Okul, 1. Dünya savaşı sırasında kapatılınca, eğitim hayatına özel bir Fransız okulunda bitirmiştir.

Türkiye’nin ilk oyma gravür ve kazıma sanatçılarından olan Berger, ilk kez 1954 yılında Yapı Kredi Bankası‘nın düzenlemiş olduğu resim yarışmasında birinci olarak tanınmıştır. 1947 yılında Karl Berger ile dünya evine girmiştir. Fakat eşi kısa bir süre sonra hayatını kaybetmiştir. Eşini kaybettikten sonra Londra’ya gitmiş, John Buckland Wright Atölyesi‘nde çalışmıştır. 1951 yılında tekrar Türkiye’ye 150 gravür dönerek kişisel gravür sergisini açmıştır.

Aliye Berger, 1954 yılında İstanbul’da toplanan Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği’nin kongresi sebebi ile Yapı Kredi Bankası’nın organize ettiği “İş ve İstihsal” temalı yarışmaya katılmıştır. Bu yarışmada “Güneşin Doğuşu” isimli ilk yağlı boya çalışması ile birinci olmuştur. Berger, 1955 yılında 2. Tahran Bienali‘ne katılmış ve burada da ikinci olmuştur.

Pek Çok Ülkede Sergiler Açmıştır

Berger, yağlı boya ve desenli resimler ile çalışmış olsa da genellikle oyma baskı tekniğinde çalışmıştır. Siyah ve beyazın ara tonlarından yapıtlar yapmıştır. Kasap kağıdı, zımpara kağıdı ve tülbent gibi malzemeleri kullanmıştır. Ünlü ressam, günlük hayatının bazı kalıplarını, İstanbul’un çeşitli yerlerini bazı zamanlar gerçekçi, bazı zamanlar da fantastik tarzda yansıtmıştır. Hayatı boyunca İstanbul, Ankara, Paris, Londra, Ravalpindi, Viyana ve İslamabad başta olmak üzere dünyanın pek çok şehrinde 12 tane özel sergi açmıştır. 48 tane de karma sergiye katılmıştır.

Aliye Berger, 9 Ağustos 1974 tarihinde yine doğduğu topraklar olan Büyükada‘da vefat etmiştir.  Vefatının ardından eserleri pek çok sergide sergilenmiştir. En büyük sergisi, 16 Ekim – 1 Kasım 1975 tarihleri arasında İstanbul’da bulunan Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde organize edilen sergisi ve 11 Şubat – 6 Mart 1988 tarihleri arasında Yapı Kredi Bankası’nın düzenlediği sergileridir. Berger’in İstanbul Resim ve Heykel Müzesi‘nde 4, Albertina Müzesi‘nde de 3 eseri ziyaretçilere sergilenmektedir.

Google, 24 Aralık 2020 günü Aliye Berger‘i doodle yapmış ve sanatçıyı doğum gününde de unutmamıştır. Google tarafından yapılan doodle‘ı aşağıdaki resimde görebilirisiniz.

aliye berger 5

Videoları

Fotoğrafları

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu