Yerli Erkek Ünlüler

Ali Rıza Binboğa

Ali Rıza Binboğa Kimdir?

instagram takipçi hilesi

ali rıza binboğa 1

Tam adı: Ali Rıza Binboğa
Doğum tarihi: 26 Şubat 1950
Doğum yeri: Ördekli, Sarız, Kayseri / Türkiye
Boyu:
Ailesi:
Eşi:
Çocuk (ları): Busem Binboğa
Mesleği: Şarkıcı
Aktif Yılları: 1975 yılından bu yana
imdb-logo

deezer logo mblisten-on-apple-music-logospotify-connect-compatibility-logo-

Sosyal Medyada

Başlıklar

Hakkında

Ali Rıza Binboğa Kimdir?, Ali Rıza Binboğa, 26 Şubat 1950 tarihinde Kayseri’nin Sarıkız ilçesine bağlı Ördekli köyünde dünyaya geldi. İlkokul eğitimini doğduğu köyde almaya başladı. Daha sonra Mimar Sinan İlköğretmen Okulu‘nda ücretsiz yatılı olarak eğitim gördü.

Yatılı okulda üçüncü sınıfa kadar okuduktan sonra Ankara İlköğretmen Okuluna nakil oldu. 1968 yılında kazandığı İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Fakültesi Elektronik Mühendisliği bölümünden yüksek mühendis olarak 1972 senesinde mezun oldu.

Ali Rıza Binoğlu, henüz ilk öğretmen okulunda eğitim görürken o sene Ankara’da düzenlenen Müzik Seminerinde seçilen 16 öğrenciden bir olmaya hak kazandı. 16 öğrenci konservatuar benzeri seminerde Piyano, keman ve flüt çalmayı öğrendiler.

Binboğa üniversite eğitimi gördüğü dönemlerde aynı zamanda devlet opera ve balesi’ne de kayıt oldu. Hocası Saadet İkesus’tu. Tiyatro eğitimi de aldı. Hayalinde Genco Erkal‘ın ana kadrosuna girmek vardı.

1970 yılında TRT tarafından düzenlenen bir yarışmada ” Türkü Düzenlemesi ” kategorisinde birinci oldu.1971 yılında ise solfej hocasının tavsiyesi ile ilk plak çalışmasını yaptı ve piyasaya sürdü. Oldukça ilgi gören ilk plağı plakçıların dikkatini çekti ve Türkfon plakçılık bir teklif yaptı. 1972 yılında çıkardığı iki plağı bu plakçı ile yapmıştır.

Ancak Türkfon Plak yetkilileri bu plağı beğenmediler ve piyasaya sürmediler. 1975 yılında Yarınlar Bizim isimli şarkıyı beğendiler ve piyasaya sürdüler. 1975 yılında Elektronik Mühendisi olarak görev yaparken, Eurovision Şarkı Yarışması elemelerine katıldı. 500’e yakın yarışmacı arasında son 8’e kalmayı başardı ve finalde birincilik için yarıştı. Fakat yarışmada sonuncu oldu. O sene Eurovision Şarkı YarışmasıSemiha Yankı kazandı.

Ali Rıza Binboğa, Türkiye’nin ilk kez katıldığı bu yarışmada ” Yarınlar Bizim ” isimli şarkısını seslendirdi ve profesyonel kariyerine ilk adımı attı. Yarışmada şarkısı çok beğenildi ve seslenirdiği şarkıya film teklifi yapıldı.  Çok geçmeden ise ” Yarınlar Bizim ” adlı film seyirci ile buluştu.

1987 yılında Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği olan MESAM‘a üye oldu. 1999 yılından bu yana MESAM’ın yönetim kurulu üyeliğini yapmaktadır.

Ali Rıza Binboğa, evlidir. Bu evliliğinden 3 çocuğu dünyaya gelmiştir.

Ali Rıza Binboğa Albümleri:

 1. 1976 – Ve Sen Ağlarken
 2. 1979 – Yaramaz Çocuk
 3. 1985 – Göçmen Kuşlar
 4. 1989 – Paylaşmak Ne Güzel
 5. 1996 – Kardeşiz Biz

45’lik Plakları

 1. 1971 – Mehriban ve N’oldun
 2. 1975 – Yarınlar Bizim ve Sen de Katıl Bize
 3. 1975 – Yaralı Deli Gönül ve Kem Gözlerden
 4. 1975 – Dost Olayı ve Ayak Oyunları
 5. 1976 – Sevgilimin Derdi ve Birlik İçin El Ele
 6. 1978 – İlk Öğretmen ve Baharı Beklerim
 7. 1982 – Türkiye’nin Kızları ve Alın Beni de Beraber

Filmleri ve Dizileri

Oyuncu :

 1. 1975 – Yarınlar Bizim (Rıza) ( Film)
 2. 1979 – İsyan (Film)

Müzik ekibi :

 1. 1975 – Babanın Oğlu  (Film)

Videoları

Fotoğrafları

Kaynak
Biyografi.info

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu