Yerli Erkek Ünlüler

Alev Coşkun Kimdir?

instagram takipçi hilesi

phoca thumb l 37
Tam adı: Mehmet Alev Coşkun
Doğum tarihi: 16 Mart 1936
Doğum yeri: İzmir / Türkiye
Ailesi: Emine Sacide, Emin Adnan Coşkun
Mesleği: Eski Milletvekili ve Bakan, Gazeteci
Aktif Yılları: 1957 yılından bu yana

Hakkında

Alev Coşkun kimdir? Alev Coşkun 1 Aralık 1935 yılında İzmir’in Ödemiş ilçesinin Emmioğlu mahallesinde Emmioğlu sokakta dünyaya gelmiştir. Doğduğu bu eski mahalledeki evi hala İnönü ilkokulu ile karşı karşıyadır.

Çok köklü bir aileye mensuptur. Kenanlar sülalesi ile Ekmekçi Hacı Abdullah sülalesine kadar dayanır. Babası Emin Adnan Coşkun, zamanında Yunan askerlerinin Ödemiş’i işgal etmesi nedeniyle ancak ilkokulu okuma şansı bulabilmiştir.

Terzilik mesleğini öğrenmiş ve Ödemiş’te Terzi Emin adı ile ünlenmiş ve ardından da tütün üretimi ve ticareti ile meşgul olmuştur. Babası bir Atatürk hayranı olmakla birlikte sıkı bir Kuvayı Milliyeciydi. Annesi Emine Sacide (Nacide) Balkan harbi zamanında Rumeli’den (Pirlepe) göç etmek zorunda kalan Ali Çavuş’un kızıdır.

Alev Coşkun iki yaşındayken annesi Nacide hanımı kaybetti,  kendisini babaannesi Zehra hatun yetiştirdi. Coşkun Cumhuriyet ilkokulunda başlayan ve yarım kalan öğrenimini İnönü ilkokulunda bitirdi. 1948 yılında ortaokulu Ödemiş ortaokulunda okudu.

İkinci sınıfa geldiğinde şehire daha yakın olan Buca ortaokuluna yatılı okumak kaydıyla geçiş yaptı. Buca ortaokulundaki yatılı eğitiminden sonra yine yatılı olarak İzmir Atatürk Lisesi’ne kayıt yaptırdı. 4 yılda lise eğitimini tamamlayan Coşkun, 1955 yılında diplomasını aldı.

Coşkun lisedeyken sosyal yönden çok aktif bir öğrenciydi. Tüm öğrencilerin katıldığı bir seçimle Atatürk Lisesi’nin öğrenci başkanlığını üçüncü sınıfta iken kazandı ve  dördüncü sınıfta da sürdürdü. O dönemde Liseler Arası Kültür Faaliyetleri Başkanlığına da tüm liselerden seçilen başkanlardan aldığı oy ile seçildi.

O dönem İzmir2in en önemli liseleri, Amerikan Koleji, İnönü Lisesi, Karşıyaka Lisesi, Atatürk Lisesi, Kız Lisesiydi. Yine o dönemde İzmir’de var olan bir üniversite yoktu, üniversite dengi sayılabilecek İzmir İktisadi Ticari İlimler Akademisi vardı.

İzmir’deki tüm liselerin katılım gerçekleştirdiği şii ve kültür etkinliklerinde ön sıralarda yer alıyordu. Coşkun, Liseden 1955 yılında mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazandı ve 5 yıl sonra 1960 yılında üniversiteden başarı ile mezun oldu. Coşkun, Fakülteye girdikten sonra özellikle 1957 seçimlerinin ardından öğrenci hareketlerinin içinde olmuştur.

57 yılındaki seçimde İzmir’de ve memleket Ödemiş’te seçim çalışmaların katıldı. 58 yılında, Üniversitede okurken CHP İstanbul İl Başkanlığının Basın Bürosunda görev almaya başladı. Takip eden yılın sonunda CHP İstanbul İl Gençlik Kolu Başkanlığı yaptı. 1960 yılı öncesi yaşanan öğrenci hareketlerinin içinde 28 Nisan olaylarında aktif bir duruş sergilemiştir.

Demokrat Parti’nin son yıllarına doğru TBMM’de kurulan Tahkikat Komisyonunun hakkında çıkardığı tutuklama kararı sonrasında İstanbul’dan Ödemiş’e gizli bir yolculuk yaptı. Bu dönemde yakalanmamak adına Ödemiş’in Beydağ ve Bozdağ köylerinde saklandı. 27 Mayıs 1960 darbesinden sonra yeniden İstanbul’a ayak bastı ve CHP içindeki Gençlik Kolu Başkanlığı görevine devam etti.

1992 yılının Nisan ayında gazeteci İlhan Selçuk’un davetiyle Cumhuriyet Yayıncılık A.Ş’nin Yönetim Kuruluna girdi. Bir süre sonra Yönetim Kurulu Başkanlığına uygun görüldü. Yönetim Kurulu Başkanı olarak Başyazar İlhan Selçuk’la oldukça yakın çalışma ortamı yakaladı ve Başkanlığını 2006 yılına dek 14 yıl eksiksiz ve kesintisiz olarak devam ettirdi. Bugüne gelindiğinde 8 Eylül 2018 tarihi itibari ile Cumhuriyet Vakfı Başkanlığına Alev Coşkun seçilmiştir.

Videoları

Fotoğrafları

Kaynak
alevcoskun.comgoogle

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu