Yerli Kadın Ünlüler

Alev Alatlı Kimdir?

instagram takipçi hilesi

alev alatli 17
Tam adı: Alev Alatlı
Doğum tarihi: 1944
Doğum yeri: Menemen/İzmir
Ölüm tarihi ve yeri: 2 Şubat 2024 – Menemen – İzmir
Kaç yaşında öldü: 79 yaşında
Ailesi: Füruzan Alatlı (Annesi), Ertuğrul Alatlı (Babası), Işıl Alatlı (Kardeşi)
Eşi: Alper Orhon
Çocukları: Funda Alatlı, Kaan Alatlı
Mesleği: Yazar
Aktif Yılları:1985 yılından bu yana.
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Alev Alatlı kimdir?  Alev Alatlı, 1944 yılında İzmir’in Menemen ilçesinde Füruzan Alatlı ve Ertuğrul Alatlı’nın kızı olarak dünyaya gözlerini açtı. Işıl Alatlı adında kız kardeşi vardır. Babasının subay olmasından ötürü Ankara’da başlayan ilkokul serüveni birçok farklı şehirde sürmüştür. Ortaokulu Ankara’da Namık Kemal Ortaokulunda okumuştur.

Ortaokulun ardından babasının görevi gereği Japonya’ya gönderilmesinden dolayı Tokyo macerası start almıştır. Liseyi Japonya’daki Amerikan Kolejinde bitirmiştir. Sonrasında ailecek Türkiye’ye dönmüş ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi-İstatistik bölümünü kazanmıştır.

Üniversiteden mezun olduktan sonra yüksek lisans için Fulbright bursunu kazanmış sonradan eşi olacak olan arkadaşı Alper Orhon ile birlikte Amerika’ya gitmiştir. Ardından doktorasını Vanderbit University, Nashville, Tennessee‘de Felsefe üzerine vermiştir.

Alev Alatlı, bu dönem içinde ilgilenmeye başladığı Düşünce Tarihi ve İlahiyat üzerine Türkiye’ye döndükten sonra 5 yıl boyunca araştırma yapmıştır. 1968-1969 yılları arasında ABD’de Maine Eyaletinde öğretim üyeliği de yapmıştır.

Türkiye’ye döndükten sonra İstanbul Üniversitesi ve DPT’de görev almıştır. Sonrasında Universty of California, Berkeley’in Türkiye’de yürütmüş olduğu psiko-dilbilim projesinin İstanbul ayağını yürütmüştür.

“English” adında Türkçe temelli İngilizce öğretim dergisinin de yaratıcısıdır. YAZKO yazarlar kooperatifinde de görev alan Alatlı, 1984 yılındahep yapmak istediği iş olan yazarlık için evine kapanıp yazmaya başladı.

1985 ve 1986 yılları arsında Edward Said’in “Haberleri Ağında Islam” yayınlanmıştır. Filistin davasını duyurabilmek için gerçekleştirdiği çalışmalar 1986 yılında Tunus’ta sürgünde olan Yaser Arafat elinden “Özgürlük Madalyası” ile ödüllendirilmiştir.

2006 yılında Rusya’da Mihal Aleksandroviç Şolohov 100. yıl edebiyat ödülünün sahibi olmuştur.

2014’te edebiyat alanında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük ödülünün de sahibi olmuştur.

2012 yılında Bülent Ecevit Üniveritesi, 2017 yılında da Süleyman Demirel Üniversitesi tarafından fahri doktora payesi ile ödüllendirilmiştir.

Yayımlanmış ilk romanı “Yaseminler Tüter Mi Hala?”dır. İkinci kitabı “İşkenceci” bir yıl sonra 1986 yılında yayımlandı ve şiddetin bir türevi olan işkenceyi irdelemiştir.

Alev Alatlı, bu eserlerinin ardından Psikoloji dalında eserler ortaya koymuştur. “Or’da Kimse Var Mı?” adındaki dört ciltlik kitabını yayımlamıştır.

Yazarın son kitabı iki cilt olan “Schrödinger’in Kedisi”dir. Kitap 2035 yılının Türkiye’sini konu almaktadır.

Alev Alatlı, ODTÜ’den sınıf arkadaşı olan Alper Orhon ile dünya evine girmiştir. Kaan ve Funda adında iki çocuğu dünyaya gelmiştir.

9 Ekim 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Kültür Ve Sanat Politikaları Kuruluna üye olarak atamıştır.

Alatlı, 2019 yılının Ağustos ayında 11 ciltlik “Nasihatname” serisinin iki cildi olan “FESÜPHANALLAH! “America The Beautiful Nasihatname 1 ve Hafazanallah!-Nasihatname 2 kitaplarını Turkuvaz Kitapçılık yayımlamıştır.

Alev Alatlı, 2 Şubat 2024 tarihinde tedavi gördüğü hastahanede 79 yaşında yaşama veda etti.

Alev Alatlı Kitapları:

Roman

Yaseminler Tüter Mi Hala? (Ocak 1985)
İşkenceci (Aralık 1986)
Kadere Karşı Koy A.Ş. (1995)

Or’da Kimse Var mı? Dizisi:

Viva La Muerte (Yaşasın ölüm) (1992)
‘Nuke’ Türkiye (1993)
Valla Kurda Yedirdin Beni (1993)
O.K. Musti Türkiye Tamamdır (1994)
Beyaz Türkler Küstüler[4] (2013)

Schrödinger’in Kedisi:

Kâbus (2001)
Rüya (2001)

Gogol’un İzinde:

Aydınlanma Değil, Merhamet! (2005)
Dünya Nöbeti (2007)
Eyy Uhnem! Eyy Uhnem! (2008)

İnceleme – Deneme

Aydın Despotizmi (1986)
Eylül 1998
Hayır Diyebilmeli İnsan (2005)
Şimdi Değilse Ne Zaman
Yorumsuz

Videoları

İhmal Edilebilir Nasihatler | 1. Bölüm

 

Fotoğrafları

Kaynak
biyografiinfo.comgoogle.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu