Bilim ve Teknoloji

Akut Güvendeyim Uygulaması Nedir?

DİKKAT..! HAYAT KURTARAN UYGULAMA

instagram takipçi hilesi

Akut Güvendeyim uygulaması, Arama Kurtarma Derneği (AKUT) vatandaşların hizmetine sunulan bir uygulamadır. Deprem, sel, heyelan ve çığ gibi doğal afetlerde insanlar göçük altında kalabiliyor ya da kaybolabiliyorlar. Arama kurtarma faaliyetlerine katılan insanlarda ilk olarak hemen telefonlarına sarılıyor.

Deprem gibi doğal afetler de ise telefon büyük önem arz etmektedir. Uzmanlar deprem anında ve sonrasında cep telefonlarının kullanılmaması arama yapma yerine web tabanlı sms uygulamalarını kullanılmasının önemli olduğunu vurguladı. Telefon hatları ani yüklenmeler olduğunda çökme eğilimi altındadır. Telefon hatları çöktüğünde ise acil vakalarda iletişim kopukluğu meydana gelmektedir.

Deprem anında veya sonrasında yakınlarınıza yerinizi ve sağlık durumunuzu bildirmeniz için AKUT tarafından bir uygulama devreye sokuldu. Uygulama’nın ismi ise AKUT Güvendeyim. İşte bu hayat kurtaran uygulama hakkında detaylar…

akut güvendeyim 1

AKUT Güvendeyim Uygulaması Nedir?

Depremi yaşadıktan sonra telefon hatlarını meşgul etmemek son derece önem arz etmektedir. Pek çok insan bunun mümkün olup olamayacağını tartışıyor. Telaş anında direk telefonlara sarılıyoruz. Arama Kurtarma Derneği (AKUT) tarafında sunulan Güvendeyim uygulaması ise doğal afet sonrasında yakınlarınıza ulaşmanıza ve konumunuzu bildirmenize olanak sağlıyor.

Nasıl Kullanılır?

Güvendeyim uygulaması doğal afetlerden sonra konum bilginizi kısa mesaj (SMS) aracılığı ile daha önce uygulamaya eklediğiniz numaralara göndererek hayatta ve güvende olduğunuzu haber etmenize yardım eden bir mobil uygulamadır. Aynı zamanda deprem, sel, çığ ve diğer doğal afetler ile ilgili bilmeniz gereken bazı temel bilgileri de yine uygulama içerisinde yer alan menülerden ulaşabilirsiniz.

akut güvendeyim 2

Uygulamanın çalışması için her hangi bir internet bağlantısı gerekmemektedir. Telefonların çekmediği, arama yapamadığınız, internet ağlarının olmadığı durumlarda tek bir bütün ile konumunuzu yakınlarınıza bildirebilirsiniz. Uygulamanın içerisinde yer alan ayarlar sekmesinden en fazla 5 kişinin telefon numaralarını ekleme imkanınız bulunmaktadır. Uzmanlar uygulamanın daha sağlıklı çalışması için ve size daha kolay ulaşılabilmesi için kaydettiğiniz numara sahiplerinden en az birinin aynı ilde yaşamadığınız bir akrabanızın ya da yakınınızın olmasını önermektedir.

AKUT Güvendeyim uygulamasını kullanabilmek için tek gerekli olan şey Android ya da İOS bir işletim sistemine sahip telefona sahip olmaktır. Google Play Store ya da App Store‘den uygulamayı kolaylıkla cep telefonunuza indirebilirsiniz.

UNUTMAYIN..! BU UYGULAMAYI KULLANMAK İÇİN İNTERNET BAĞLANTISINA GEREK YOKTUR. KONUMUNUZ GPS ÜZERİNDE KAYDETTİĞİNİZ NUMARALARA SMS ARACILIĞI İLE GÖNDERİLECEKTİR. TEK YAPMANIZ GEREKEN UYGULAMAYI AÇIP “GÜVENDEYİM” BUTONUNA BASMANIZ…

Uygulamayı indirmek için aşağıdaki bağlantılara tıklayabilirsiniz.

Google Play Store’den İndirmek İçin Tıklayın.

App Store’den İndirmek İçin Tıklayın.

akut güvendeyim 3

Akut Güvendeyim uygulaması ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=udh1yUmgv-0

Kaynak
Google

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu