Otomobil

Akü Ömrünü Uzatmanın 5 Yolu

instagram takipçi hilesi

Akü, aracınızı çalışır durumda tutmada kritik öneme sahiptir. Motoru çalıştırmak için marş motoruna güç gönderir ve gücü korumak için alternatörden üretilen elektrik alır. Araç aküsünün ömrünü uzatabilirseniz, zamansız bir arızadan kaçınabilirsiniz.

Çoğu araç aküsünün ömrü üç ila beş yıl arasında değişmektedir. Ancak bu sınırlara ulaşmak, birçok faktör bu süreyi önemli ölçüde azaltabileceğinden, bir garanti değildir. Arabanızın aküsünün uzun süre çalışmasını sağlamak için beş yöntem.

akü 1

1. Pili Temizleyin

Diğer otomobil parçaları gibi, akünün de bakıma ihtiyacı vardır. Düzenli olarak akü ve bağlantıları kontrol ederek, bağlantıların sağlam ve kirden arınmış olduğundan emin olun. Akü rutin olarak kabloların terminalleri bulduğu tozlu bir madde oluşturur. Bunu temizlemek için, kabloları terminallerden çıkarın. Daha sonra, iki çorba kaşığı kabartma tozu ile bir kapta eşit miktarda su karıştırın.

Bir macun oluşturmak için solüsyonu karıştırın, ardından macunu her bir terminale uygulamak için bir diş fırçası kullanın. Kalıntıyı gidermek için bir tel fırça kullanın ve tekrar takmadan önce terminalleri temiz bir havluyla kurulayın. Bu işlemi kolaylaştıran özel korozyon temizleyici spreyler, terminal koruma spreyleri ve batarya terminal temizleme araçları da vardır.

2. Düzenli Sürün ve Kısa Yolculuklardan Kaçının

Aracınızı günlerce park ederseniz veya yalnızca kısa yolculuklar yaparsanız, araç akünüzün şarj olması için yeterli zamanı kalmayacaktır. Pilin tam olarak şarj olmasını sağlamak için düzenli olarak uzun yolculuklar yapın.

akü 2

3. Aşırı Sıcaklığa Dikkat Edin

Hiçbir şey, bir araba aküsünde aşırı sıcaklıklardan daha fazla zorlanamaz. Yaz sıcaklıklarının sürekli olarak sıcak olduğu yerlerde yaşıyorsanız, pil daha hızlı yaşlanma yaşayacak ve ömrünü kısaltacaktır.

Aracınız ılık havaya göre daha fazla güç gerektireceğinden, soğuk hava da akünüzde zordur. Akünüzü herhangi bir mevsimde test etmeyi unutmamanız ve sadece soğukta test etmeyi beklememeniz önemlidir.

4. Başlarken Tüm Aksesuarları Kapalı Tutun

Pil ömrünü azaltan, ses, iletişim ve navigasyon sistemleri, klima kontrolü, ısıtmalı ve soğutulmuş koltuklar, ısıtmalı direksiyon simidi ve lambalar dahil kullandığınız aksesuarları kapalı tutun. Bir aracı çalıştırırken, özellikle soğuk havalarda, tüm aksesuarların kapalı olduğundan emin olun. Aracınızı uzaktan kontrol edebiliyorsanız, çalıştırmadan önce aksesuarların kapalı olduğundan emin olun.

akü 3

5. Akünüzü Test Edin

Bitmiş bir akü ile yolda  kalma ihtimalini büyük ölçüde azaltmanın bir yolu onu test etmektir. Araba kapalıyken bağlayarak bunu bir multimetre ile yapın. Kırmızı (pozitif) lead’i pilinizin pozitif terminaline, ardından siyah (negatif) lead’i negatif terminale bağlayın. Ölçüm aletini DC volt ayarına getirin ve sonuçları okuyun.

Akü voltaj seviyesi en az 12,4 volt okursa, yeterince şarj olmuş demektir ve şarj tutmaya devam etmesi gerekir. Bu değerin altındaysa, akü şarj edilmelidir. Değilse aküyü değiştirin. Bir multimetre akü durumunuzu hızlı bir şekilde gösterirken bir servis merkezindeki ekipman kadar güvenilir değildir. Akünüzün güvenilirliği ile ilgili herhangi bir kaygınız varsa veya 3 yaşın üzerindeyse, test edilmesi için bir uzmana götürmeniz en iyisidir.

Uygun bakım ile araç akü ömrünü uzatabilirsiniz. Düzenli kontrollerle, gerçekleşmeden önce zamansız bir çöküşü engelleyebilirsiniz.

Akü Ömrünü Uzatma ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=_T_vdMifugU

https://www.youtube.com/watch?v=2wrUazZs4G8

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu