Kişisel GelişimYaşam

Aile Tutumlarının Çocuklar Üzerinde Etkileri Nasıldır?

instagram takipçi hilesi

Eğitim ailede başlayan ve ömür boyu devam eden bir süreçtir. Anne – babanın en temel görevi çocuğuna iyi bir eğitim vererek her yönden faydalı bir çocuk yetiştirmektir. Ancak bu konuda her ebeveyn başarılı olamamaktadır. Aile tutumlarının çocuklar üzerinde etkileri incelendiğinde birçok ailenin sergilediği tavırlar ile olumsuz karaktere sahip bir çocuk yetiştirdiği görülür.

Buna göre aşağıda aile tutumlarını ve çocuklar üzerindeki etkilerini detaylı bir şekilde okuyabilir, söylediğiniz davranışların nasıl bir etkiye sahip olduğunu öğrenebilirsiniz.

1.Çocuklarınızı Yargılamayın

aile tutumlarının çocuklar üzerinde etkileri

Çocuklarınız ile iletişim kurarken iletişiminiz çok önemlidir. Çocuğunuza söylediğiniz sözler onun karakterinin oluşmasında oldukça önemlidir. Örneğin, bir çocuğa durmadan tembel olduğu söylenirse çocuk bir süre sonra tembelleşir.

2. Aile Tutumlarının Çocuklar Üzerinde Etkileri: Tehdit Etmek

aile tutumlarının çocuklar üzerinde etkileri

Ailelerin yaptığı en büyük hata tehdit etmektir. Tehdit edilmek çocuğun size karşı olan güvenini zedelemektir. Ebeveynlerin çocuklarını korkutarak bir şeyler yaptırması, çocuğun doğru olanı öğrenmesine engel olacaktır. Örneğin; yemek yemezsen televizyon izleyemezsin gibi.

3. Çocuklarınızı Korkutmayın

aile tutumlarının çocuklar üzerinde etkileri

Çocuğunuza korkutarak bir şeyleri yaptıramazsınız. Aksine çocuğu korkutmak kaygılı, tedirgin ve hareketli çocukların oluşmasına neden olur. Zamanla arsızlaşan çocuk giderek söz dinlememeye başlar. Burada kastedilen korkutma yöntemi: Yemeğini yemezsen öcü gelir şeklindedir.

4. Çocuğunuza Baskı Uygulamayın

aile

Bazı ailelerde baskıcı tutum hakimdir. Bu tarz aileler, çocuklarının her yönden kontrol edilmesini ve her şeyine karışılmasını prensip edilir.

Fakat baskıcı tutum çocukların özellikle ergenlik döneminde sorun yaşamasına neden olur. Baskıcı ailede büyüyen çocuklar ergenlik döneminde; korkak, saldırgan ya da hassas olabilir.

5. Çocuklarınıza Her İstediğini Vermeyin

aile

Şimdiki sözümüz her istediğini elde eden çocuklaradır. Ailelerin en büyük yanlışı çocuğuna karşı her şeyi vererek yapar. Hayatı boyunca her şeyi kolay kolay elde eden çocuklar sosyal çevresinde de her şeyin zorlanmadan oluşmasını bekler.

Arkadaş edinemez, kendi başına hareket edemez ve sonucunda mutsuz olurlar.

6. Çocuklarınızı İlgisiz Bırakmayın

aile tutumlarının çocuklar üzerinde etkileri

Eğer çocuğunuzla ilgilenmiyorsanız, onun dertlerini dinlemiyorsanız çocuğunuzun karakterine çok büyük yanlış yapıyorsunuz demektir.

Bu tarz çocuklar ergenliğe girdiğinde suça eğimli ve sert karakterde yapıya sahip olurlar.

İdeal Aile Yapısı Nasıl Olmalıdır?

aile tutumlarının çocuklar üzerinde etkileri 9

  • İdeal ailelerde demokrasi hakimdir. Tüm aile bireylerinin sözü dinlenir.
  • Birey, kendini rahatça ifade edebilir.
  • Hataları karşısında ceza alacağını bilir.
  • Aile bireyleri birbirine karşı ilgilidir.
  • Çocukların sözleri dinlenir.
  • Ebeveynler çocuklarına örnek olur.
  • Aile bireyleri birbirine karşı anlayış gösterir.
  • Aile bireyleri çocuklarını suçlamaktan ve güvensiz davranmaktan vazgeçmelidir.
  • Çocuklara da çeşitli görevler verilmelidir. Örneğin; perdeleri çekmek, ekmek almak gibi sorumluluklar çocuğa verilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu