90’lıların Çok İyi Bildiği 10 Telefon Modeli

instagram takipçi hilesi

Eski zamanlarda telefon modelleri ile şuan ki telefon modelleri arasında inanılmaz farklar var. Teknolojisinin gelişmesiyle, telefon modellerinde değişiklikler yapıldı. 90’lıların çok iyi bildiği 10 telefon modeli arasında, dokunmatik ekranlardan ziyade tuşlu telefonlar vardır. Önceden 0.facebook sitesine girdiğimizde bile bunun nasıl olduğunu düşünürdük. Şimdi ise elimizdeki cihazlarla bütün dünyadan haberdar olabiliyoruz.

90’lıların Çok İyi Bildiği 10 Telefon Modeli

en eski telefon modelleri1

Nokia 3310

Nokia 3310 telefon modeli yılan oyunu ile bilinmektedir. 90’lılar olarak hepimiz bu telefonda yılan oyunu oynamışızdır. Genelde ailemizde, annemizde, babamızda olan bu telefonu gizli gizli alıp skor yapmaya çalışırdık. Arkadaşlarımızla skorumuzu yarıştırırdık.  2000 tarihinde çıkan telefon, Finlandiyalı telefon üretici tarafından piyasaya sürülmüştü.

en eski telefon modelleri2

Ericsson T28

Kapaklı telefonlar arasında ilk sayılabilir. Telefonda ekran ve tuşlar küçültülmüş ama üzerine bir anten eklenmiştir. Kapaklı telefon modasını çıkaran telefonlar arasındadır. 1999 yılında çıkan telefon 15mm kalınlıkta ve sadece 83 gram ağırlıktaydı. Hafifliği ve kibarlığı ile bilinse de anten olayı şuan komik geliyor olabilir.

en eski telefon modelleri3

Panasonic G600

Antenli telefonlar arasında yer alıyor. Telefonun en önemli özellikleri arasında bir dakikalık ses kaydı alması ve titreşimi olmasıydı. Bu o zamanlarda hiçbir telefonda yoktu diyebiliriz. 1998 yılında piyasaya sürülen telefonun reklamlarını Cem Yılmaz yapıyordu.

en eski telefon modelleri4

Siemens M50

Siemens telefonlar 90’lı yılların modasıydı. Java özelliği bulunan telefon, zil sesiyle meşhur diyebiliriz. İlk Javalı telefonlar arasında yer alıyor. Siemens markası 1985 yılında Almanya’da kurulmuştur. Telefonları o dönemlerde oldukça satılsa da 2005 yılında yeni çıkan teknolojilere ayarak uyduramayarak telefon işini bırakmışlardır.

en eski telefon modelleri5

Nokia 1100

Yaşı geçmiş ve teknolojiye ayak uyduramayan anneannelerimiz, dedelerimiz hâlâ kullanıyorlar bu telefonu. Fener özelliğiyle bilinmekteydi. Şarjı yaklaşık 1 hafta boyunca gitmektedir. Hâlâ satışta olan telefonun satış fiyatı 300 TL. 2003 yılında satışta olan telefonun hafızasında bulunan yer 50 kişilik kişi kayıtı ve 50 SMS’di sadece. Döneminde dünyanın en çok satan telefonu olmuştur.

en eski telefon modelleri6

Nokia 2300

Görüntüsüyle çığır açmış telefonlar arasında yer alıyor. Tuşların renkli ve çiçek yaprağı şeklinde olması, alıcıları almaya itmiştir. Aynı zamanda döneminin havalı telefonları arasında yer alıyor. 2003 yılında satışa çıkarılan telefonun, 92 gram ağırlığı, 20mm kalınlığı bulunuyordu.

en eski telefon modelleri7

Nokia 5610

2007 yılında tanıtılan ürün ilk kızaklı telefonlar arasına girmiştir. Dönemin çok moda olan telefonun en önemli özelliklerinden biri, telefona yüklenilen müziğin dinlenmesiydi. 2007 yılında çıkarılan telefonun 3.2 megapiksel kamerası ve flaşı vardı. Aynı zamanda otofokus özelliği bulunuyordu.

en eski telefon modelleri8

Iphone 2G

2007 yılında satışa çıkarılan telefon dönemine göre oldukça pahalıydı. Telefonda birçok özellik bulunması rakiplerine göre onu ilk sıralara taşıyordu. Şuan bile ikinci el satışları devam ediyor telefonun.

en eski telefon modelleri9

Nokia 5230

Tam bir tasarım harikası olan telefon, kızaklı klavyesiyle ilgi çekiyordu. Yana doğru açılan klavyesiyle, döneminde popülerdi. Telefonun ekran hareketlerinin yavaş olması alıcıları memnun bırakmamıştı. 2009 yılında piyasaya sürülen telefonun 2 megapiksel kamerası ve dokunmatik ekranı bulunuyordu. Aynı zamanda telefonun sağ alt köşesinde kalemi bulunuyordu. Bu kalem ekrana parmakla değil kalemle dokunmayı sağlıyordu.

en eski telefon modelleri10

Samsung E250

Renkleriyle o zamanlarda gönlümüzü fethetmişti. 2006 yılında çıkarılan telefon döneminin harikasıdır. 0.3 megapiksellik kamerasıyla, hafızasının 10 MB olmasıyla, MP4 bulundurmasıyla teknolojinin geliştiğini bizlere kanıtlamıştır diyebiliriz. O zamanlarda şaşkın şaşkın baktığımız telefona, şu zamanlarda olsa sanırım yüzüne bakmazdık. USB kablosuyla bilgisayarlara bağlanabilen telefon, döneminde pahalı telefonlar arasındaydı.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu