Özel Günler

9 Mart Dünya Böbrek Günü Nedir?

instagram takipçi hilesi

9 Mart Dünya Böbrek Günü Nedir? Her yıl 9 Mart tarihinde kutlanan Dünya Böbrek Günü, böbrek hastalıklarına dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için seçilmiş bir gündür. 14 Mart günü de Dünya Böbrek Günü olarka bilinmektedir. İstatistiksel verilere göre her 7 kişiden 1’i böbrek hastasıdır. Aynı zamanda uzmanların açıklamalarına göre de böbrek hastalığı 2040 yılında ölüme sebebiyet veren 5. hastalık konumunda olacak.

9 Mart Dünya Böbrek Günü Nedir?

Kronik Böbrek Hastalığı, dünya genelinde ve ülkemizde endişe verici bir halk sağlığı sorunu olarak yayılmıştır. Erken teşhis edildiğinde, genellikle önlenir veya ilerlemesi geciktirilebilir. Ancak, düşük bir farkındalık seviyesi, hastalığın erken aşamalarının tespit edilmesini engeller. Bireylerin hastalıklarının farkında olmaması, sonuç olarak son evre böbrek yetmezliğine yol açmakta ve yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir.

9 mart dunya bobrek gunu 2

Türk Nefroloji Derneği’nin Türkiye genelinde yürüttüğü bir tarama çalışması, ülkemizde her altı ila yedi yetişkinden birinde çeşitli evrelerde kronik böbrek hastalığı bulunduğunu göstermiştir. Dünya genelinde yapılan araştırmalar, hastalık farkındalığının %10’un altında olduğunu göstermektedir.

Bu düşük farkındalık seviyesi, hastalığın son evre böbrek yetmezliğine ilerlemesine ve hastanın yaşam kalitesinin kötüleşmesine, engellilik ve ölüm oranlarının artmasına neden olmaktadır. Böbrek hastalığı, erkek teşhis edildiği zaman önlenebilen ya da belirtileri ve etkisi geciktirilebilen bir durumdur.

Toplumun böbrek sağlığına yönelik farkındalığını artırmak, kronik böbrek hastalığına erken tanının ne kadar önemli olduğunu vurgulamak ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla 9 Mart günü ve haftası boyunca çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Bu özel gün, bireylere böbrek sağlığının önemi üzerine düşünme fırsatı sunmaktadır.

9 mart dunya bobrek gunu 3

Böbrek Hastalıkları Nasıl Önlenir?

Düzenli olarak egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek ve vücut ağırlığınızı korumak, böbrek sağlığınızı desteklemek için önemlidir. Tuz tüketimini azaltmak ve yeterli sıvı alımına özen göstermek de bu konuda etkili adımlardır. Sigara içmekten kaçının ve ağrı kesici ilaçları sınırlayın.

Kan basıncınızı ve kan şekerinizi düzenli olarak ölçtürmek, böbrek sağlığınızın izlenmesine yardımcı olabilir. Eğer risk grubundaysanız, böbreklerinizi düzenli olarak kontrol ettirmek de önemlidir. Bu sağlık önlemleri, genel sağlığınızı korumak ve böbrek hastalıklarını önlemek için etkili bir strateji olabilir.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu