Özel Günler

8 Nisan Dünya Romanlar Günü Mesajları

instagram takipçi hilesi

8 Nisan Dünya Romanlar Günü Mesajları! 8 Nisan 1971’de çeşitli ülkelerden Roman delegelerin katılımıyla gerçekleşen Dünya Roman Kongresi, Uluslararası Roman Komitesi’nin kurulmasına vesile olmuştur. Komite, 1990 yılında yapılan toplantısında, 8 Nisan’ın Dünya Romanlar Günü olarak kutlanmasını kararlaştırmıştır. Bu özel gün, Roman kültürünün kutlandığı ve Roman topluluğunun karşılaştığı zorluklara dikkat çekme amacı güden bir gündür.

Ülkemizde ise Romanlar Günü ilk defa 2021 yılında Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile resmi olarak ilan edilmiştir. Bu genelgeyle, 8 Nisan’ın Romanlar Günü kapsamında düzenlenecek kutlama etkinliklerinin usul ve esaslarını belirleme görevi Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na verilmiştir.

“Roman Vatandaşlara Yönelik Strateji Belgesi (2023-2030) ve I. Aşama Eylem Planı (2023-2025)” adlı genelge , 21 Ocak 2023 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Genelgesi olarak Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir (32080 sayılı Resmi Gazete). Bu eylem planı çerçevesinde yapılacak faaliyetlerin koordinasyonu ve sekretaryası Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Bu plan, Roman vatandaşların yaşam koşullarını ve refah seviyelerini iyileştirmeyi hedeflemektedir.

8 nisan dunya romanlar gunu 3

Strateji Belgesi ve Eylem Planı, Roman vatandaşların sosyoekonomik durumlarını geliştirmeyi hedeflerken, eğitim, sağlık, istihdam, barınma, sosyal hizmetler, sosyal yardım ve genel politika alanlarında amaçlar, hedefler ve eylemler belirlemiştir. Bu belge, ilgili kuruluşları ve sorumluları da tanımlar.

Geçmiş yıllarda, 8 Nisan Dünya Romanlar Günü çerçevesinde Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri tarafından koordine edilen çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmiştir. Bu etkinlikler, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşların katılımıyla iftar programları, bilgilendirme toplantıları ve açık hava etkinlikleri gibi çeşitli buluşmaları içermektedir.

8 Nisan Dünya Romanlar Günü Mesajları

Ön yargılarınızı görebileceğimiz bir yere bırakın…

8 Nisan Dünya Romanlar Günü kutlu olsun, ayrımcılık son bulsun.

Romanlar çok harika insanlar. Herkesin Dünya Roman Günü kutlu olsun!

İnsanlık merhamet üzerine kuruludur. Dünya Romanlar Günü kutlu olsun.

Yürekleri güzel, kendileri güzel, gülücükleri yüzlerinden hiç eksik olmayan Roman kardeşlerimizin 8 Nisan Dünya Romanlar Günü’nü en içten duygularımla tebrik ediyorum..

Birlikte yaşamaktan büyük mutluluk duyduğumuz, gelenek ve görenekleri ile hayatımıza renk katan Roman Kardeşlerimizin. 8 Nisan “Dünya Romanlar Günü” kutlu olsun.

Renkli dünyalarıyla fark yaratan romanların tüm dünyada, bu özel günü kutlu ve mutlu olsun.

Ülkemizin çok önemli rengi ve değeri olan tüm Romanların bu önemli gününü tebrik ediyorum.

Dil, din, ırk ayrımı yapmadığımız mutlu bir dünya olsun. Dünya Romanlar Günü kutlu olsun.

8 nisan dunya romanlar gunu 2

Bugün Dünya Romanlar Günü… Yaş, cinsiyet fark etmeksizin bugünü en insani duygularla analım.

Roman kültürü, kültürel çeşitliliğimiz ve zenginliğimizi besleyerek, toplumumuza katkılar sağlamaktadır.

Özgün müzik anlayışları, neşe ve enerjileriyle kültürümüzün ayrılmaz bir parçası olan Roman vatandaşlarımızın Dünya Romanlar Günü’nü kutlarız.

Yaşadıkları coğrafyayı renkli kültürleriyle canlandıran, kültürel zenginlikleriyle katkılar sağlayan ülkemizdeki ve tüm dünyadaki Romanların 8 Nisan Dünya Romanlar Günümüzü kutluyorum.

Roman kültürünün korunması yaşatılması, her türlü ayrımcılık zeminin ortadan kaldırılması adına fevkalade önemli bir adım… 8 Nisan Romanlar Günü kutlu olsun.

Zengin kültürleri ile hayatımıza renk katan, kendilerine özgü yaşam tarzlarıyla toplumumuzun ayrılmaz bir parçası olan Roman kardeşlerimizin”8 Nisan Dünya Romanlar Günü kutlu olsun.

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu