Yaşam

5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü Nedir? Dünya Öğretmenler Günü Mesajları

instagram takipçi hilesi

Dünya genelinde 5 Ekim’de kutlanan Dünya Öğretmenler Günü, Türkiye’de ise 24 Kasım tarihinde kutlanmaktadır. Bu farklılık, UNESCO’nun önerisi ve tarihin kökenleriyle açıklanabilir. 1966 yılında Paris’te düzenlenen Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı sonrasında, UNESCO temsilcileri ve ILO (Uluslararası Çalışma Örgütü) temsilcileri, Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi anlaşmasını kabul ettiler ve bu anlaşma gereği her yıl Dünya Öğretmenler Günü kutlanmaya başlandı.

Peki Türkiye’de 24 Kasım Öğretmenler Günü olarak kutlanırken, Dünya’da neden 5 Ekim olarak kutlanıyor? Bu soru hemen hemen herkesin aklına gelmiştir. Gelin bu sorunun derinine biraz daha inelim…

5 ekim dunya ogretmenler gunu 2

Türkiye’de Öğretmenler Günü Neden 24 Kasım Günü Kutlanıyor?

Türkiye’de Öğretmenler Günü, resmi olarak 12 Eylül 1980’den sonra 24 Kasım tarihinde kutlanmaya başladı. Bu özel tarihin seçilmesinin arkasındaki neden ise 24 Kasım 1928 tarihine dayanır. Bu özel gün, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’ün “Millet Mektepleri Başöğretmenliği” unvanını kabul ettiği tarihi bir döneme işaret etmektedir. Bakanlar Kurulu, bu unvanı Mustafa Kemal Atatürk‘e 11 Kasım 1928 tarihinde vermiş ve bu unvan, 24 Kasım’da Millet Mektepleri Talimatnamesi’nin yayımlanmasıyla resmiyet kazanmıştır.

1981 yılında, Atatürk’ün 100. doğum yıl dönümünde, ülke genelinde Öğretmenler Günü’nün kutlanmasına karar verildi. Bu, Atatürk’ün “başöğretmen” oluşunun yıldönümlerinde gerçekleşen bir gelenek halini aldı. Öğretmenler Günü kutlamaları, 26 Kasım 1992’de Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği çerçevesinde gerçekleştirilir.

5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

UNESCO’nun önerisi doğrultusunda, birçok ülke 1994 yılından itibaren 5 Ekim’i Öğretmenler Günü olarak coşkuyla kutlamaktadır. 5 Ekim 1966 tarihinde, dünya öğretmenlerinin yaşam ve toplumsal statülerini ele alan önemli bir belge, çeşitli uluslararası öğretmen örgütlerinin katkılarıyla Paris’te kabul edilmiştir. Bu belge, öğretmenlerin okul ve toplum içindeki rollerinin yanı sıra karşılaştıkları zorlukları da ele almıştır.

1994 yılında, Birleşmiş Milletler, Eğitim ve Kültür Örgütü (UNESCO) ile Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından önerilen bu belge, 5 Ekim’in Dünya Öğretmenler Günü olarak ilan edilmesiyle uluslararası bir anlam kazandı. Her yıl 5 Ekim günü, UNESCO’nun tavsiyesi doğrultusunda Öğretmenler Günü olarak coşkuyla kutlanır.

Bu tarih, 1966 yılında Paris’te gerçekleşen “Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı”nın sona erdiği ve UNESCO temsilcileri ile ILO tarafından “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi”nin oybirliğiyle kabul edildiği tarihin yıldönümü olarak kabul edilir.

5 ekim dunya ogretmenler gunu 3

5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü Mesajları

Bir milletin gerçek kurtuluşu milli eğitimden geçer. Milli eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lazımdır… Öğretmenler gününüz kutlu olsun!

Öğretmenler! Cumhuriyet, fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek seciyeli muhafızlar ister. Yeni nesli bu nitelik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir.

Memleket evlâdı, her öğrenim aşamasında ekonomik hayatta verimli, etkili ve başarılı olacak surette donatılmalıdır.

Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır.

Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet, millet adını alma yeteneğini kazanamamıştır.

Bir topluluk, ulus olabilmek için mutlaka eğiticiler, öğretmenlere muhtaçtır. Onlardır ki, toplumu gerçek bir ulus haline getirirler.

Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en fedakar ve saygıdeğer unsurlarıdır. 5 Ekim Dünya Öğretmenler Gününüz kutlu olsun.

Başöğretmen Atatürk’ün birer yansıması olan sizler, övgülerin en güzeline layıksınız. Öğretmenler gününüz kutlu, başarılarınız daim olsun.

Eğitim demek, vücutta ve ruhtaki güzelliği ve mükemmelliği ortaya çıkarmak demektedir. İçimizdeki mükemmeli ortaya çıkaran öğretmenlerimizin öğretmenler günü kutlu olsun.

Bir nesli ilim, irfan, bilim ve ahlakla yoğuran öğretmenlerim, öğretmenler gününüz kutlu olsun…

Öğretmen, öğrencilerinin üzerine titreyendir. Gömleğimizin düğmesi açılınca eliyle kapatan, alnımız terleyince mendiliyle kurulayan, ayağımıza taş dokunsa bizden önce üzülendir. Öğretmenler gününüz kutlu olsun…

5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü İle İlgili Videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu