3 Aralık Dünya Engelliler Günü

instagram takipçi hilesi

Engelliler Haftası Önemi

Doğuştan, hastalık sonucu ya da bir kazadan ötürü ruhsal veya bedensel bozukluğu olan insanlara engelli denilmektedir. Her insanın başına gelebilecek olası bir durum olması nedeniyle insanların engellilere karşı her zamankinden daha duyarlı olmalıdır. Engelli insanlara acıyan gözlerle değil, bunun yerine onları yaşama tekrar entegre edebilecek davranışlar içinde olup yaşamlarını olduğundan çok daha fazla kolaylaştırarak mutlu olmalarını sağlamalıyız.

engel 5

Engellilerin birçok sorunları mevcuttur, engelli olmalarına neden olan halleri ve engellilerin eğitim sıkıntıları başta gelmektedir. Aşıların zamanında yapılmaması, doğum anında meydana gelebilecek hatalar, gebelik öncesi ya da gebelik sırasında annenin alkol veya ilaç alması ve akraba evliliği gibi durumlar, bedensel ve zihinsel engellere neden olabilir.

engel 3

Kaza Sonrası Yaşanılan Engel

İnsanların engelli olmasına neden olan kaza veya hastalıktan sonra çok kısa bir zaman içinde önlem alınmalıdır. İş veya trafik kazalarında ilk yardımın önemi oldukça fazladır. Kazalarda meydana gelen ölümlerin büyük bir yüzdesi ilk yarım saat içinde gerçekleşmektedir. Kazadan sonra çok kısa bir süre içinde ilk yardım uygulanmalıdır, sağlık personelinin olay yerine gelmesinden sonra, yaralı ivedilikle hastaneye götürülmelidir.

engel 1

Ülkemizde, hareket edemeyen, işitmeyen, görmeyen, ruhsal ve zihinsel dengesi bozuk olan yaklaşık dört milyon beş yüz bin insanımız bulunmaktadır. Bu rakamın yaklaşık bir milyon beş bini çocuklardan oluşmaktadır.

Engelli insanlarımız yaşamlarını idame ettirebilmek ve yaşamın içinde kalabilmek için çalışıp para kazanmak zorundadırlar ve çalışmak, işe yaradığını hissetmek sağlıklı insan gibi engelli vatandaşlarımızın da haklarından biridir.

engel 4

Engelli insanlarımızın gündelik yaşamdaki hareketini kolaylaştırıcı çalışmaların sayısı arttırılmalıdır. Örneğin; toplu taşıma araçları engelli insanlarımızın kolay bir şekilde binip inebileceği şekilde tasarlanmalıdır. Parkta, caddede ya da iş yerindeki tuvaletler, engelli insanlarımızın rahat bir şekilde kullanabileceği şekilde tasarlanmalıdır.

Engelli olmak, tüm insanlığın ortak bir sorunudur. Bedensel engeli bulunan bir insana acımak ve onların bu hali karşısında duygulanmak onların sorunları için bir çözüm yaratmaz. Engelli insanların a yapabileceği çeşitli işler illa ki mevcuttur, onlara uygun işler temin ederek mutlu olmaları sağlanabilir. Yasalar, yüz işçi çalıştıran bir iş yerinde iki engelli işçi çalıştırılması zorunluluğu getirmiştir.

engel 2

Engelliler haftası boyunca televizyonlarda, radyolarda ve sosyal medyada engellilerin sorunların, engelli olmayı önleyen durumları anlatan, sorunların çözülmesi için çözümler üreten birçok program yayınlanır. Okullarda bu önemli gün ile ilgili çok sayıda tiyatro gösterisi, slayt gösterileri ve filmler izlenir; engellilerin sorunlarını ortaya koyan konuşmalar yapılarak şiir ve yazılar okunur.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu