Özel Günler

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü Mesajları

instagram takipçi hilesi

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü Mesajları! 20 Kasım 1989’dan bu yana, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından dünya genelinde çocukların karşılaştığı hak ihlallerine dikkat çekmek amacıyla kutlanan Dünya Çocuk Hakları Günü, özellikle savaş ve yoksulluğun etkisi altında yaşam mücadelesi veren çocukları koruma ve yaşam koşullarını iyileştirme amacını taşımaktadır.

20 Kasım 1989 tarihinde, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, “Çocuk Haklarına Dair Sözleşme”yi imzalayarak bu hedefe yönelik önemli bir adım atmıştır. Birleşmiş Milletler, çocukların yetişkinlerden farklı ihtiyaçlara ve haklara sahip olduğu gerçeğinden hareketle, bu sözleşme aracılığıyla çocuk haklarını koruma altına almayı amaçlamıştır.

Sözleşme, taraf devletleri, 54 maddeden oluşan hükümler doğrultusunda kendi iç hukuklarında değişiklik yapmaya teşvik etmiştir. Özellikle savaş ve yoksulluğun hüküm sürdüğü coğrafyalarda yaşam mücadelesi veren çocukları koruma ve koşullarını iyileştirme amacıyla alınan bu karar, çocuk haklarının evrensel olarak tanınması ve korunması yolunda önemli bir adım olmuştur.

Toplam 193 ülkenin katılımıyla imzalanan bu sözleşme, en geniş katılımlı ve en hızlı yürürlüğe giren uluslararası belge olma özelliğine sahiptir. Cinsiyet, din, dil, ırk ve sosyal statü ayrımı gözetmeksizin çocukların güvenli ve sağlıklı koşullarda barınma ilkesine odaklanan bu sözleşme, uluslararası alanda kabul görmüş, değiştirilemez standartları ve yükümlülükleri içermektedir.

Onaylayan devletler, kendi iç hukuklarındaki düzenlemeleri ve değişiklikleri denetlemek amacıyla Birleşmiş Milletler tarafından oluşturulan Çocuk Hakları Komitesi tarafından düzenli olarak incelenir ve her beş yılda bir bu değişiklikler kamuoyu ile paylaşılır.

Dünya Çocuk Hakları Günü ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz “Dünya Çocuk Hakları Günü Nedir? Ne Zaman Kabul Edildi?” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

dunya cocuk haklari gunu mesajlari 2

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü Mesajları

Dünya üzerindeki her çocuğun eşit sağlık, yaşam, barınma ve eğitim hakkına sahip olması dileğiyle… Dünya Çocuk Hakları Günü kutlu olsun.

Geleceğin nesilleri çocukların hakkını savunmak bizim en büyük görevlerimizden biri… Her çocuğun Dünya Çocuk Hakları Günü kutlu olsun.

Dünyanın en masum varlıkları çocuklara hakları olan zemini sağlamak bizim görevimiz. Bunun bilincine varmak dileğiyle. Dünya Çocuk Hakları Günü kutlu olsun…

Dünya Çocuk Hakları Günü’nde Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’nde yer alan tüm maddelerin gerçekleşebilmesi ümidiyle…

Unutmayın dil, din, ırk ve tüm ayrıcalıklar farketmeksizin temel çocuk hakları dünya üzerindeki her çocuğun hakkıdır. Kutlu olsun Dünya Çocuk Hakları Günü…

Büyüklerin aldığı kararların çocukları olumsuz etkilemesinin önüne geçmek için Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’nin önemini unutmamalı…

Kutlu olsun dünyadaki tüm çocuklarının hakkı. Kutlu olsun Dünya Çocuk Hakları Günü…

Sağlık, yaşam, barınma ve eğitim her çocuğun hakkıdır. Her platformda bunu unutmamalı, unutturmamalı…

Dünyada bir tane dahi çocuk mutsuz olduğu sürece, büyük icatlar ve ilerlemeler hiçtir.

Dünya Çocuk Hakları Günü İle İlgili Videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu