Yaşam

2 Yaş Sendromu İle Başa Çıkma Yöntemleri

instagram takipçi hilesi

Sendrom ve 2 yaş kelimeleri her ne kadar birbirine zıt gibi görünse de, ne yazık ki günümüzde çocuklarda sıklıkla görülen bir krizdir. Uzmanların değerlendirmesine göre; bebeklik döneminin bittiği ve çocukluk döneminin başladığı bir dönüm noktasıdır. Anne ve babaların çok fazla sıkıntı duyduğu ve endişe ettiği bir dönem olan 2 yaş; aslında bilinçli ve kontrollü bir şekilde davranıldığı takdirde, daha hafif şekilde atlatılabilir.

2 Yaş Sendromu İle Nasıl Baş Edilir?

İlk olarak yapmanız gereken şey, onun kendi çocuğunuz olduğunu unutmamak ve henüz sadece 2 yaşında olduğunu bilmektir. Çocuklar bu dönemde neden – niçin ilişkisini kuramadıkları için, kendilerini pek fazla ifade edemezler. Siz de “neden böyle davranıyor, neden her şeye ağlıyor? “ gibi sorularla aklınızı çok meşgul etmemeli ve en basit yöntemleri seçmelisiniz. Çünkü bu dönem, çoğu şeyde olduğu gibi kalıcı değil; geçici bir dönemdir.

16 06 2015 2258152 yas sendromu

Çocuğunuzla İnatlaşmayı Bırakın!

“Çocukla çocuk olun” sözü aslında bu yaşlarda kullanılmaması gereken en son sözdür. Aksine, çocuğunuzun size karşı ters tutumları karşısında daha ılımlı ve daha anlayışlı olmalısınız. Ben büyüğüm ve benim dediğim olur, düsturunu uygularsanız; geçici olan bu dönemi kalıcı hale getirmeniz an meselesi olabilir. Sakin ve kararlı bir şekilde davranmak her zaman işe yaracaktır. Çocuğunuzun hırçın tavrı devam ediyor ve siz de buna sabır gösteremiyorsanız, aynı ortamdan biraz uzaklaşmanızda fayda vardır.

inat

Kriz Anlarını Fırsata Çevirin

Her ne kadar içinden çıkılmaz gibi görünse de, aslında çocuğunuz sizin sevgi ve şefkatiniz karşısında uzun süre sessiz kalamayacaktır. Bu nedenle kriz anlarında, dikkatini farklı yönlere çevirerek, ilginç şeylerden bahsedebilir ve ses tonunuzu şaşırtıcı bir şekilde değiştirebilirsiniz.

Aktivitelere Daha Fazla Zaman Ayırın

Çalışan bir ailenin çocuğu olmak, hem anne – baba hem de çocuk açısından biraz zor olabilir. Ancak telafisi mümkün olan ve birlikte çok güzel zaman harcayabileceğiniz pek çok aktivite bulunmaktadır. Çocuğunuzun bedenini ve zihnini geliştirecek aktiviteler, ( resim yapmak, yapboz yapmak, top oynamak, parkta vakit geçirmek vs.) bu yaş döneminde ilgisinin farklı yönlere dağılmasını sağlayacak ve böylece kriz geçirmeye pek vakit bıraktırmayacaktır.

Kısacası sevgili ebeveynler, içinizi ferah tutarak 2 yaş sendromu dönemini daha az hasarsız olarak geçirmek mümkün.

.20131116 095024 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu