Özel Günler

14 Mart Tıp Bayramı Mesajları!

instagram takipçi hilesi

14 Mart Tıp Bayramı Mesajları! Her yıl 14 Mart’ta kutlanan Tıp Bayramı, doktorlar, hemşireler ve sağlık çalışanları için çok özel bir gündür. Bu gün, tıp doktorlarının karşılaştığı hizmet sorunlarının ele alındığı, bilimin katkılarının takdir edildiği ve anıldığı bir kutlama günüdür.

14 Mart 1827 günü II. Mahmud döneminde, Hekimbaşı Mustafa Behçet’in önerisiyle, Şehzadebaşı’ndaki Tulumbacıbaşı Konağı’nda ilk cerrahhanenin Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adı altında kurulmasıyla modern tıp eğitiminin başladığı kabul edilir. Bu tarihten itibaren 14 Mart, tıp eğitiminin başlangıç günü olarak kabul edilir ve bu nedenle “Tıp Bayramı” olarak kutlanır.

İstanbul’un işgal altında olduğu 14 Mart 1919’da ilk Tıp Bayramı kutlaması gerçekleşti. Bu olayda, tıp okulu öğrencileri, özellikle de Hikmet Boran liderliğindeki tıbbiye 3. sınıf öğrencisi, işgale karşı bir protesto düzenledi. Bu protestoya dönemin ünlü doktorları da destek verdi. Bu olay, tıp mesleği mensuplarının ulusal savunma hareketi olarak başlamıştır.

1929 ile 1937 yılları arasında, 12 Mayıs günü Tıp Bayramı olarak kutlanmıştır. Bu tarih, Türkçe tıp derslerinin başladığı Bursa’daki Yıldırım Darüşşifası’nda önemli bir dönüm noktası olarak kabul edilmiştir. Ancak zamanla bu uygulamadan vazgeçilmiş ve Tıp Bayramı tekrar 14 Mart olarak kutlanmaya başlanmıştır.

1976 yılından beri, sadece 14 Mart günü değil, aynı zamanda bu tarihi içeren hafta boyunca kutlamalar yapılmakta ve bu hafta genellikle Tıp Haftası olarak adlandırılmaktadır. Dünyanın çeşitli yerlerinde benzer kutlamalar farklı tarihlerde gerçekleşmektedir.  Örneğin, ABD’de ameliyatlarda genel anestezinin ilk defa kullanıldığı 30 Mart 1842 tarihine ithafen “Doktorlar Günü” olarak kutlama yapılmaktadır.

14 mart tip bayrami 1

14 Mart Tıp Bayramı Mesajları

Sağlık, en değerli hazinendir. Tıp Bayramınız kutlu olsun, sağlıkla dolu nice yıllar dilerim!

Her bir sağlık çalışanı, yaşamı kutsayan bir melektir. 14 Mart Tıp Bayramınızı en içten dileklerimle kutlarım.

Hayat kurtaran ellerinizi ve kalplerinizi selamlıyorum. Tıp Bayramınız kutlu olsun!

Sevgiyle, sabırla, bilgiyle her daim yanımızda olan tüm sağlık çalışanlarının Tıp Bayramını kutlarım.

Gece-gündüz, kar-çamur, bayram-tatil demeden büyük bir özveriyle insanların sağlıklı ve daha sağlıklı yaşaması için ellerinden gelen her türlü çabayı esirgemeyen, sunan verilen görevleri zamanında ve tam yapan tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramlarını kutlarım.

Sağlık, vücutları sağlam olanların başına konmuş bir taçtır. (Hz. Muhammed s.a.v) tüm sağlık birimlerinin 14 Mart tıp bayramını kutlarım.

Sağlıkta öncü olan tüm değerli doktorlarımızın, hemşirelerimizin ve sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı kutlu olsun!

Nice yaşamlara ışık olan tüm sağlık kahramanlarına minnettarız. Tıp Bayramınız kutlu olsun!

Bir insanı iyileştirmek, tüm insanlığı iyileştirmektir. Tıp Bayramınızı en içten dileklerimle kutlarım.

Her zaman sağlık ve umut dağıtan kıymetli elleriniz için teşekkürler. Tıp Bayramınız kutlu olsun!

14 mart tip bayrami 5

Ülkemizin her köşesinde, İnsan hayatının kutsallığından ödün vermeden, sonsuz sabır ve üstün gayret ile çalışan Tüm Sağlık çalışanlarımızın “14 Mart Tıp Bayramı” kutlu olsun.

Görevini sadece edilmiş bir yemin olarak görmeyen, tüm kalbi ve vicdanı ile mesleğini icra eden başta hekimler olmak üzere bütün sağlık personellerinin Tıp Bayramını kutluyorum.

Beni Türk hekimlerine emanet edin. (Mustafa Kemal Atatürk) 14 Mart Tıp Bayramınız kutlu olsun.

Sağlıkla dolu nice yıllara, nice başarı dolu günler yaşamanızı dilerim. Tıp Bayramınız kutlu olsun!

Sevgi, saygı ve minnetle, tüm sağlık çalışanlarının Tıp Bayramını kutlarım.

14 Mart Tıp Bayramı’nda tüm sağlık çalışanlarına minnet ve şükran duygularımı sunuyorum.

“Sağlık her şeyden önce gelir.”

Sağlık hizmetlerinin ülkemizde en üst seviyeye çıkarılması için fedakarca çalışan ve sağlık alanında değerli katkılarda bulunan doktorlarımızın ve tüm sağlık çalışanlarımızın Tıp Bayramı’nı kutlarım.

Tüm sağlık personellerinin Tıp Bayramını kutlar, sağlıklı bir toplum olabilme yolundaki katkılarından ötürü teşekkürlerimi sunarım.

Bu özel günde, tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutluyor, sağlıklı ve mutlu bir hayat diliyorum.

Sağlıklı bir toplum için sağlık çalışanlarımıza her zaman ihtiyacımız var. Teşekkür ederiz!

14 mart tip bayrami 3

Doktorlar İçin 14 Mart Tıp Bayramı Mesajları

Hayat kurtaran ve insan sağlığı için özveriyle çalışan tüm doktorlarımıza minnettarım. 14 Mart Tıp Bayramınız kutlu olsun!

“Doktorluk bir sanat, bir bilim, bir meslek ve bir insani görevdir.” – Hippocrates

Bu özel günde, tüm doktorlarımızın emeklerini ve fedakarlıklarını saygıyla anıyorum. 14 Mart Tıp Bayramınız kutlu olsun!

Doktorlarımızın bilgisi, becerisi ve şefkati ile hastalarına şifa dağıtmasını diliyorum. 14 Mart Tıp Bayramınız kutlu olsun!

Hemşireler İçin 14 Mart Tıp Bayramı Mesajları

Hastaların acısını hafifleten, şifa dağıtan ve sevgiyle bakan tüm hemşirelerimize minnettarım. 14 Mart Tıp Bayramınız kutlu olsun!

“Hemşirelik, insanlığın en yüce mesleklerinden biridir.” – Florence Nightingale

Bu özel günde, tüm hemşirelerimizin emeklerini ve fedakarlıklarını saygıyla anıyorum. 14 Mart Tıp Bayramınız kutlu olsun!

Hemşirelerimizin şefkatli elleri ve merhametli yürekleri ile hastalara umut olmasını diliyorum. 14 Mart Tıp Bayramınız kutlu olsun!

14 mart tip bayrami 2

Sağlık Çalışanları İçin 14 Mart Tıp Bayramı Mesajları

Doktorlarımızın, hemşirelerimizin ve diğer tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutlar, sağlıklı ve mutlu bir hayat dilerim.

“Sağlıklı bir toplum için sağlıklı bireyler gerekir.”

Bu özel günde, tüm sağlık çalışanlarının emeklerini ve fedakarlıklarını saygıyla anıyorum. 14 Mart Tıp Bayramınız kutlu olsun!

Sağlık çalışanlarımızın özverili çalışmaları sayesinde daha sağlıklı bir toplumda yaşıyoruz. Teşekkür ederiz! 14 Mart Tıp Bayramınız kutlu olsun!

Tıp Bayramı İle İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu