12 Öfkeli Adam Konusu ve Oyuncuları

instagram takipçi hilesi

12 Angry Man / 12 Öfkeli adam filmi IMDB TOP 250 listesinde 5. sırada yer alıyor. ABD yapılı drama filmi, izleyen kişilerin hayatında çok ciddi değişikliklere yol açabilecek kadar güçlü konudan oluşuyor. Film, önyargıları kırabilecek konusuyla izleyenlerin beğenisini kazanıyor.

Sitemizde daha önce sizler için yazdığımız film ve dizi önerileri için bu bağlantıya gidebilirsiniz.

12 angry men konusu ve oyuncuları

Türkçe İsmi: 12 Öfkeli Adam
IMDb Puanı:  7,8
Yapım yılı: 1957
İlk vizyon tarihi: Nisan 1960 (Türkiye)
Yaş Sınırı: 
Yönetmeni: Sidney Lumet
Senarist: Reginald Rose
Yapımcı: Henry Fonda, Reginald Rose
Yapım Şirketi: Orion-Nova Productions
Başrol Oyuncuları: Henry Fonda, Lee J. Cobb, Jack Klugman, E.G. Marshall, Martin Balsam, Jack Warden, Ed Begley, George Voskovec, John Fiedler, Edward Binns, Robert Webber
Türü: Dram
Yapım Ülkesi: ABD

12 Angry Men Konusu

12 angry men

12 kızgın adam filmi, bir cinayet davasının çerçevesinde şekilleniyor. Amerikan yasalarında bir konu hakkında suçlu ya da suçsuza karar verirken oy birliği temel esastır.

Buna göre; bir cinayet davası yeniden görülecektir. Filmde suçlu olarak gösterilen kişinin aleyhine birçok delil vardır. Neredeyse tüm oklar suçluyu gösteriyordur. Ancak sadece 1 kişi adamın suçlu olmadığını düşünür.

Filmde bir jüri üyesinin 11 kişinin birden fikirlerini değiştirme çabaları ele alınır. Jüri üyesi şüphelinin suçsuz olduğunu kanıtlamak ve diğer kişilerin iddialarını çürütmek için yoğun ikna çabalarına girer. Başlangıçta diğer jüri üyelerini ikna etmesi zor gibi görünür. Herkesin kesin bir şekilde inandığı katı düşünce kalıpları vardır.

11 jüri üyesi de aynı fikirdedir. Hepsi cinayet şüphelisi olan adamın idamla cezalandırılmasını ister. Sadece 8 numaralı jüri üyesi farklı düşünür. 8 numaralı şüphelinin ortaya koyduğu düşünceler, zamanla diğer 11 kişinin de fikrini  değiştirecektir.

Filmin IMDB puanı yüksek olsa da, diğer yapımlar gibi yüksek prodüksiyon harcanmamıştır. Aksine neredeyse bir tane set kullanılarak çekişmiştir. Sidney Lumet’in ilk yönettiği film olan yapım, bir suçlunun idam cezasından dönüş hikayesini aktarır.

Film, ilgi çekici konusunun yanı sıra; çoğunluğa uymadan kendi fikrini beyan etme, alışagelen kalıplara uymama, geçmişle hesaplaşma gibi birçok farklı çerçeveden de incelenebilme özelliğine sahiptir. Bu açıdan sinema dünyasının yoğun ilgi gören yapıtları arasında her zaman bulunan film, ilk dakikadan itibaren seyirciyi içine çekmeyi başarır.

12 Angry Men Ödülleri

12 kızgın adam

  1. Amerikan Senaryo Yazarları Birliği Ödülleri Film Dalında En İyi Drama Senaryosu Ödülü
  2. BAFTA En İyi Yabancı Erkek Oyuncu Ödülü
  3. En İyi Film Senaryosu Dalında Edgar Ödülü
  4. En İyi Amerikan Filmi Bodil Ödülü
  5. Amerikan Yapımcılar Birliği Film Dalında Hall of Fame Ödülü
  6. Golden Bear Award for Best Motion Picture

12 Öfkeli Adam Videoları

https://www.youtube.com/watch?v=VqitOj0rIik

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu