Özel GünlerYaşam

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Mesajları!

instagram takipçi hilesi

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Mesajları! Gazetecilik mesleğini icra edenlerin onurlandırıldığı, Türkiye’ye özgü bir kutlama günü olan Çalışan Gazeteciler Günü, 1962 yılından beri her yıl 10 Ocak’ta kutlanmaktadır.

Fikir İşçileri Kanunu’nun yürürlüğe girdiği 10 Ocak 1961 tarihinden itibaren, 1962-1971 yılları arasında bu özel gün “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kutlanmıştır. Ancak, 1971 yılında gerçekleşen askeri müdahalenin ardından, ülkedeki gazetecilerin bazı haklarının geri alınması sebebiyle, kutlama gününün adı “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak değiştirilmiştir.

10 ocak calisan gazeteciler gunu 2

Çalışan Gazeteciler Günü Arka Planı

Fikir İşçileri Kanunu

10 Ocak, basın çalışanlarına sağladığı haklar ve yasal güvencelerle önem kazanan 212 sayılı Fikir İşçileri Kanunu’nun kabul edildiği tarih olarak bilinir. Bu kanun, 4 Ocak 1961 tarihinde kabul edilmiş olup, 10 Ocak günü Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu tarihten itibaren, her yıl 10 Ocak, bu önemli kanunun kutlama günü olarak anılmaktadır.

Bahsedilen düzenleme, gazetecileri “fikir işçisi” olarak tanımlayarak, onlara çeşitli sosyal ve yasal haklar tanımaktadır. İş sözleşmelerinin yazılı olarak yapılması, sözleşmelerde işin türü ve ücret miktarının belirtilmesi gibi hükümlerle gazetecilerin haklarını güvence altına almaktadır. Bu sayede, basın çalışanları işleriyle ilgili detayları açıkça belirleyerek daha adil bir çalışma ortamına kavuşmaktadır.

Dokuz Patron Olayı ve Basın Gazetesi

212 sayılı yasa çerçevesinde kendilerine verilen sorumlulukları kabul etmeyen 9 gazetenin sahibi (Akşam, Cumhuriyet, Dünya, Hürriyet, Milliyet, Tercüman, Vatan, Yeni İstanbul ve Yeni Sabah gazeteleri), 212 sayılı yasanın ve Basın İlan Kurumu’nun ortaya çıkmasının mesleki sorunlara neden olacağını iddia ederek, ortak bir bildiriyle gazetelerini 3 gün süreyle kapattıklarını duyurdular.

Bu olay, “Dokuz patron olayı” olarak basın tarihine geçti. Gazeteciler, bu gelişmeye karşı çeşitli protesto eylemleri düzenleyerek, halkı gazetesiz bırakmamak amacıyla “Basın” adlı bir gazete yayımlamaya karar verdiler. 11 Ocak tarihli gazete, “Daima Halkın Hizmetindeyiz” başlığıyla yayına girdi ve üç günlük bir boykot süresince düzenli olarak yayın hayatına devam etti. İlk sayının editöryel başyazısında şu sözlerle karşılandı;

Temel hak ve hürriyetlerimizin gerçekten kısıtlandığı, yalnız basının değil bütün memleketin gerçekten eşi görülmemiş bir tehlikenin içine sokulduğu günlerde bile gazetelerini kapatmayan ve protesto yoluna gitmeyen gazete sahiplerinin, şimdi bir ilan kurumu için yaptıkları bu hareket, basın tarihimizde herhalde şerefli bir yer kaplamayacaktır. Gazete çıkarmak çorap fabrikası işletmeye benzemez. Basın bir kamu hizmetidir.

10 ocak calisan gazeteciler gunu 3

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Mesajları

Tüm gazetecilerimizin 10 Ocak Dünya Gazeteciler Gününü kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.

Gerçeğin ışığında yol almamızı sağlayan tüm basın çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun.

Haber peşinde koşan, doğru haberin aktarılması için gece gündüz demeden emek veren tüm gazetecilerin ’10 Ocak Gazeteciler Gününü’ kutlarım.

Kamuoyunun aydınlatılması ve bilgilendirilmesi doğrultusunda, her şartta görevleri peşinde koşan, gazetecilik mesleğinin zor şartlarına rağmen mesai kavramı gözetmeksizin hizmet eden tüm gazetecilerin, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum.

Doğru, tarafsız, kalemini hak, hakikat ve adaletten ayırmayan bütün gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun.

Kalemini hak, hakikat ve adaletten ayırmayan bütün gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun.

Kamuoyunu doğru ve hızlı şekilde bilgilendiren, ilkeli ve dürüst gazeteciliği kendine ilke edinmiş değerli basın mensuplarımızın Dünya Gazeteciler Günü kutlu olsun.

Gece gündüz çalışan, demokrasinin yanında saf tutan, millet için yazan, emek veren tüm basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlarım.

Basın yayın organları içerisinde çalışan muhabirinden, sayfa editörüne, yazarlarından, matbaasında çalışan tüm gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, hayatlarında sağlık ve başarılar dilerim.

Bir fotoğraf karesi için saatlerce en doğru anı bekleyen; bir satır haberle birçok hayata umut olabileceği gerçeğini unutmadan çalışan değerli basın mensupları ve basın gönüllülerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü en içten dileklerimle kutlarım.

Gazetecilik, okuyucularının tarihe tanıklık etmesini sağlar; kurgu okuyucularına yaşamak için bir fırsat verir. – John Hersey

Ahlaki olmayan bir gazetecilik imkansızdır. Her gazeteci ahlakçıdır. Kesinlikle kaçınılmaz. Bir gazeteci, dünyaya ve çalışma şekline bakan, her gün olaylara yakından bakan ve gördüklerini rapor eden, başkalarını dünyayı, etkinliği temsil eden biri. Gördüklerini yargılamadan işini yapamaz. – Marguerite Duras

Gazeteci: hiçbir fikri olmayan ama onları ifade edebilen bir kişi; yeteneği son teslim tarihine kadar iyileştirilmiş bir yazar: ne kadar çok zaman geçirirse o kadar kötü yazar. – Karl Kraus

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu