Yaşam

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Mesajları

instagram takipçi hilesi

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Mesajları! Kabotaj Bayramı, her sene 1 Temmuz günü kutlanan ve tam adı “Denizcilik ve Kabotaj Bayramı” olan milli bir bayramdır. Kabotaj, gemi işletme ve tüm liman hizmetlerinin bir ülkenin kendi karasularında ve limanları arasında tamamen kontrolü altında tutma hakkını temsil eder. Türk Dil Kurumu (TDK), kabotajın kelimesini “Bir ülkenin iskele veya limanları arasında gemi işletme faaliyetleri” olarak açıklamaktadır.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde, imparatorluğun kabotaj hakkı bulunmuyordu. Çünkü kapitülasyon hakları Batılı ülkelere verilmişti. Bu nedenle Osmanlı kıyılarında genellikle yabancı bandıralı tekneler faaliyet gösteriyordu. Ancak 24 Temmuz 1923 tarihinde imzalanan Lozan Antlaşması ile kapitülasyonlar iptal edildi. Böylece Türkiye, kabotaj hakkına sahip oldu. Türkiye’nin büyük ölçüde bir yarımada ülkesi olması ve kıyı uzunluğunun 8333 kilometreye ulaşması, Türk denizciliği için büyük fırsatlar sunuyordu.

Türkiye’nin limanlarında yalnızca Türk teknelerinin faaliyet göstermesi zorunluluğu, 19 Nisan 1926 tarihinde çıkarılan 815 sayılı yasa ile beraber hayata geçirildi. Bu yasa kapsamında gerekli düzenlemeler yapıldı. Yasanın yürürlüğe girişi ise aynı yılın 1 Temmuz’unda gerçekleşti. Bu tarihten itibaren ise 1935 yılından beri Kabotaj Bayramı olarak kutlanmaktadır. 2007 yılında, kabotaja denizcilik kelimesi de eklenerek bayramın adı Denizcilik ve Kabotaj Bayramı olarak değiştirilmiştir. Bu bayramda genel bir tatil uygulaması bulunmamaktadır.

Kabotaj Bayramı

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Mesajları

Kabotaj Bayramı’nın 97. yılını kutluyoruz! Ülkemizin denizlere açıldığı bu özel günü coşkuyla kutluyor, denizciliğimizin gelişmesine ve denizlerimizin korunmasına katkıda bulunmaya devam etmemizi diliyoruz.

Denizciliğin ve denizcilik sektörünün gelişmesine önemli katkılar sağlayan başta Atatürk olmak üzere tüm denizcilerimizi saygı ve minnetle anıyor, Kabotaj Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum.

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu