Bilim

Uluslararası Uzay İstasyonu Nedir? Amaçları Nelerdir?

Uluslararası Uzay İstasyonu Nedir? Amaçları Nelerdir?

Yüzyıllardır insanoğlunun merak ettiği uzay, günümüzde ulaşılabilir bir mekan haline gelmiştir. Teknolojinin hızla gelişmesi, uzayın derinliklerinin de keşfedilmesine olanak tanıdı. Uluslararası Uzay İstasyonu pek çok yeniliğin keşfedilmesindeki en büyük durak oldu. Peki Uluslararası Uzay İstasyonu nedir?

Uluslararası Uzay İstasyonu Nedir?

Uluslararası Uzay İstasyonu (International Space Station ISS), tüm dünyanın kullanımında olan bir uzay durağıdır. Devletlerarasındaki uzay savaşlarının bu Uluslararası Uzay İstasyonu sayesinde bir sonuca ulaştığı bilinmektedir. Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) Rusya Federal Uzay Ajansı, ABD Ulusal Havacılık ve uzay Dairesi, Avrupa Uzay Ajansı, Kanada Uzay Ajansı ve Japonya Uzay Araştırma Ajansı’nın ortak olarak kurmuş olduğu bir istasyondur.

Uluslararası Uzay İstasyonu Nedir? Amaçları Nelerdir?

Uzayda 16 Defa Gün Doğumu Ve Gün Batımı İzleniyor

Tarifeli bir yolcu uçağından tam 25 kat daha fazla hıza sahip olan Uluslararası Uzay İstasyonu saatte 8 km’ye yakın hız yapmaktadır. Bu da 92 dakika içerisinde Dünya’nın etrafını dolaşma imkanı tanımaktadır. Bu uzay istasyonundan astronotlar gün içerisinde 16 defa gün doğumu seyredip 16 defa da güneşin batışını görebilmektedir.

İLGİLİ BİLGİ:
Düzlem Ayna Nedir ?

Uluslararası Uzay İstasyonu (International Space Station ISS) Alçak Dünya Yörüngesine 400 km kadar uzaklıktadır.

Uluslararası Uzay İstasyonu Nedir? Amaçları Nelerdir?

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun Amaçları Nelerdir?

Uluslararası Uzay İstasyonu (International Space Station ISS), Dünya’nın yörüngesinde bulunmaktadır. Burada, astronotlar tarafından yapılan araştırmalar gerçekleştirilir. Amerika Birleşik Devletleri’nin geliştirmiş olduğu bir uzay istasyonu projesi, 2020 yılında kullanıma açılacaktır. Burada çeşitli araştırmalar, eğitim ve keşif gibi bilimsel çalışmalar yapılacaktır.

5 katılımcı uzay kuruluşu ile kurulmuş olan Uluslararası Uzay İstasyonu 14 yıldan fazla bir süredir, hiç ara vermeden, katılımcılara ev sahipliği yapmaya devam etmektedir.

Uluslararası Uzay İstasyonu Nedir? Amaçları Nelerdir?

Uluslararası Uzay İstasyonu Hakkındaki İlginç Bilgiler

  • Uzay istasyonunda toz olması en büyük problemlerden biridir. Tozların hava kanallarını tıkama ihtimalleri bulunduğu için toz baharat dahi bulunmamaktadır. Buradaki baharatlar sıvılaştırılmış şekilde kullanılır.
  • Uzay istasyonunda 2 adet tuvalet bulunur. Bu tuvaletlerdeki artıma teknolojisi ile idrarlar arıtılır ve tekrar kullanıma hazırlanır.
  • Uzay istasyonlarında tulum içinde uyuyan astronotlar, kendilerinin sığabileceği özel bir odada kalmaktadır.
  • Uluslararası Uzay İstasyonu’na günümüze kadar 200 kişiden fazla astronot ulaşmıştır. Bu astronotlar 15 farklı ülkedendir.
İLGİLİ BİLGİ:
Ahtapotların İnanılmaz Özelliği

Uluslararası Uzay İstasyonu Nedir? Amaçları Nelerdir?


Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı