Kişisel Finans

Tasarruf Ederek Para Biriktirmenin 5 Kolay Yolu

instagram takipçi hilesi

Tasarruf yapmak, genel olarak para biriktirmenin en zor safhasıdır. Paradan nasıl tasarruf edeceğinizle ilgili bu adım adım kılavuz, basit ve gerçekçi bir strateji geliştirmenize katkı sağlayabilir. Böylece tüm kısa ve uzun vadeli hedefleriniz için tasarruf sağlayabilirsiniz.

tasarruf 1

Tasarruf Yaparak Para Biriktirmenin 5 Yolu

1. Harcamalarınızı kaydedin

Tasarruf yaparak para biriktirmeye başlamanın ilk adımı, ne kadar harcadığınızı tespit etmektir. Her kahve, ev eşyası ve nakit bahşiş anlamına gelen tüm harcamalarınızı takip edin.

Verilerinizi aldıktan sonra, sayıları kişisel gider, mutfak ve fatura gibi kategorilere göre ayırın. Her biri için toplamı bulun. Doğru hesaplama yaptığınızı ve hiç bir noktayı unutmadığınızdan emin olmak için kredi kartınızı ve banka hesap özetlerinizi  düzenli olarak kontrol edin.

Başlamanıza yardımcı olacak ücretsiz bir harcama izleyici arayın. Dijital bir program veya uygulama seçmek, bu işin bir kısmını otomatikleştirmeye yardımcı olabilir.

2. Tasarruf Bütçesi

Bir ay içerisinide ne kadar miktar harcayacağınıza dair bir tahmininiz varsa, planladığınız harcamalarınızı uygulanabilir bir bütçe dahilinde düzeltmeye başlayabilirsiniz. Bütçeniz, harcamalarınızı gelirinize göre nasıl dengelediğini göstermelidir. Böylece harcamalarınızı planlayabilir ve harcamalarınızı sınırlayabilirsiniz. Rutin araç bakımı, ev alışverişi gibi her ay içinde belli düzenli aralıklarla yaptığınız harcamalarınızı hesaba dahil ettiğinizden emin olun.

tasarruf 2

3. Harcamalarınızı Azaltabileceğiniz Yolları Bulun

Harcamalarınız çok kadar yüksekse, istediğiniz kadar para biriktiremezseniz, geri çekilmenin zamanı gelmiş olabilir. Eğlence ve dışarıda yemek yeme gibi daha az harcayabileceğiniz gereklilikleri belirleyin. Televizyon ve cep telefonu gibi aylık sabit giderlerinizde tasarruf etmenin yollarını arayın.

Günlük masrafları azaltmak için bazı fikirler:

  • Eğlence harcamalarını azaltmak amacıyla ücretsiz veya düşük maliyetli etkinlikler bulmak için topluluk etkinlik listeleri gibi kaynakları kullanın.
  • Özellikle otomatik olarak yenilenirse kullanmadığınız abonelikleri ve üyelikleri iptal edin.
  • Ayda sadece bir kez yemek yemeyi ve “ucuz yiyecekler” kategorisine giren yerleri denemeyi taahhüt edin.
  • Kendinize “soğuma süresi” verin. Önemli olmayan bir satın alma için cazip olduğunda birkaç gün bekleyin.

4. Önceliklerinize Karar Verin

Harcama ve gelirinizden sonra, hedeflerinizin tasarruflarınızı nasıl tahsis ettiğiniz üzerinde en büyük etkiye sahip olması muhtemeldir. Uzun vadeli hedefleri hatırladığınızdan emin olun, emeklilik planlamasının kısa vadeli ihtiyaçlara arka koltukta oturmaması önemlidir.

Tasarruf hedeflerinize nasıl öncelik vereceğinizi öğrenin. Böylece nereden tasarruf edeceğiniz konusunda net bir fikriniz olur. Örneğin, yakın bir gelecekte arabanızı değiştirmeniz gerekeceğini biliyorsanız, şimdi bir kenara para koymaya başlayabilirsiniz.

tasarruf 3

5. Artışınızı İzleyin

Bütçenizi düzenli olarak her zaman gözden geçirin. İlerlemenizi her ay düzgünce kontrol edin. Bu yalnızca bireysel tasarruf stratejinize bağlı kalmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda problemleri daha hızlı bir şekilde tespit etmenize ve çözüm üretmenize yardımcı olur. Nasıl para kazanılacağını anlamak, hedeflerinizi daha hızlı kaydetme ve vurma yollarını bulmak için size ilham verebilir.

Tasarruf Yapmak ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=prYdkimp2p8

https://www.youtube.com/watch?v=7-ZJRRn9twE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu