Yerli Erkek Ünlüler

Selçuk Aydemir

instagram takipçi hilesi

selçuk aydemir 1
Tam adı: Selçuk Aydemir
Doğum tarihi: 6 Haziran 1982
Doğum yeri: İstanbul / Türkiye
Ailesi: Burak Aksak (Kuzen)
Mesleği: Senarist, Yönetmen, Yazar, Mühendis
Aktif Yılları: 2011’den bu yana
imdb-logo

youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi
Başlıklar

Hakkında

Selçuk Aydemir kimdir? Selçuk Aydemir, 6 Haziran 1982 İstanbul doğumludur. Aslen Sivaslıdır. Liseyi Süleyman Nazif Anadolu Lisesinde okumuştur. İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Mühendisliği mezunudur.

Yönetmen, senarist olan Selçuk Aydemir günümüzde televizyon ve dizi sektöründe ülkemizde mizaha yön veren önemli kişilerden biridir. Filmleriyle rekor kırarak önemli işlere imza atmayı başarmıştır. Senaryosunu yazıp yönettiği Düğün Dernek filmi, 2014 yılının en çok izlenen 3. film olmuştur.

İlk Projeleri Nelerdir?

2003’te belgesel kısa film olan Nemrud isimli film ile kameraman olarak sinema dünyasına adım atmıştır.

Öncesinde üniversite yıllarında kuzeni Burak Aksak’la birçok kısa film denemeleri olmuştur. Hobi olarak başlayan yönetmenlik merakını profesyonel alanlara taşımak için çektikleri filmlerle istedikleri başarıyı yakalayamamışlardır. Daha sonrasında o yıllarda yaşadıkları komik olayları Evrak Kürek isimli kitabında anlatmıştır.

2006 yılında “Ayrılık” dizisi ile profesyonel olarak yönetmen ve senaristlik kariyerine başlayan Aydemir daha sonra kuzeni ve kendisi gibi yazar ve yönetmen olan Burak Aksak’la beraber Ramazan Güzeldir dizisinin senaristliğini yapıp yönetti.

2011 yılında Ahmet Kural ve Murat Cemcir’in başrolünde olduğu Çalgı Çengi filmi zor şartlarla ve çok az bir bütçeyle çekilmiştir. 59.736 kişi tarafından izlenmiştir.

Çalgı Çengi filmiyle gişe başarısını yakalayamayan ekip sonradan pes etmeyerek Üsküdara Giderken dizisini çekmişlerdir. Kadrosunda Erkan Can, Murat Cemcir, Erdal Tosun, Öner Erkan gibi isimlerin olduğu dizi maalesef 13 bölüm sürmüştür.

En sadık yol arkadaşları olan Murat Cemcir ve Ahmet Kural’la çalıştıkları farklı projelerden bir başarı sağlayamamışlardır. Ayrılmaz 3’lü sıfırdan başlayarak bugüne kadar yaşadıklarını anlatan İşler Güçler isimli diziyi 2012 yılında yayınlayarak nihayet başarılarını reyting kurbanı etmeden televizyonlarda tutunabilmişlerdir. Sadi Celil Cengiz’in de başrollere eşlik ettiği dizi ekranlarda apayrı bir komedi kapısı açmıştır. 41 bölüm süren dizi ekibin kendi isteğiyle final yapmıştır.

Sektörde Yükselişleri Ne Zaman Oldu?

2013 yılında senaristliğini ve yönetmenliğini yaptığı Düğün Dernek filmi vizyona girdi.  Ahmet Kural, Murat Cemcir, Rasim Öztekin, Devrim Yakut ve Barış Yıldız’ın yer aldığı film ilk üç gün içinde 572.838 kişi tarafından izlendi. Toplamda 6.980.070 kişi tarafından izlenen film yılın ilk çeyreğinde Türkiye’de son otuz yılın en çok izlenen filmi ünvanını aldı.

2014 yılında yönetmenliğini yaptığı komedi türünde olan Kardeş Payı dizisi yayınlandı. Ahmet Kural, Murat Cemcir ve Seda Bakan‘ın yer aldığı dizi 2 sezon 35 bölüm yayınlandıktan sonra final yapmıştır.  Kardeş Payı, 60 dakika formatında yayınlanan ilk yerli yapım dizi olmuştur. 

İlk Kitabı Ne zaman Yayınlandı?

2015 yılında ilk kitabı olan ‘Mahalleden Arkadaşları yayınlamıştır.

Aynı zamanda 2015’de rekorlar kıran Düğün Dernek filminin devam filmi olan Düğün Dernek 2: Sünnet filmi vizyona girmiştir. Bu filmde 6.073.364 gişe yapmıştır.

1 sene ara verdikten sonra 2017’de ilk filmi Çalgı Çengi’nin devamı olan Çalgı Çengi: İkimiz filmini yaptılar. İlk hayranlarına unutmayarak yarıda kalan bir hikayeyi bitirdiler. Senarist ve yönetmenliğini Selçuk Aydemir yapmıştır. 2.798.016 gişe yapan film bu sefer hak ettiği değeri görmüştür.

2017 yılında ayrıca ikinci kitabı lisedeki anılarını anlattığı Liseden Arkadaşlar isimli kitabını yayınlamıştır.

2018 yılında yine Ahmet Kural ve Murat Cemcir’in baş rolünde olduğu Ailecek Şaşkınız filmini yapmışlardır. Kadroda aynı zamanda Saadet Işıl Aksoy, Cengiz Bozkurt bulunmaktadır. Senaristliğini ve yönetmenliğini Selçuk Aydemir’in yaptığı film 4.034.858 kişi tarafından izlenmiştir.

2019 yılında son kitabı Evrak Kürek‘i çıkartmıştır. Kitapta sektöre giriş maceraları anlatılmaktadır.

2020 yılında vizyona girmesi beklenen iki filmi bulunmaktadır. Biri Ocak’ta vizyona girecek Baba Parası isimli filmdir. Diğeri ise ilk kitabı olan Mahalleden Arkadaşların beyaz perdeye aktarılan filmidir.

Filmleri

 1. Çalgı Çengi – 2011
 2. Düğün Dernek – 2013
 3. Düğün Dernek 2: Sünnet – 2015
 4. Çalgı Çengi: İkimiz – 2017
 5. Ailecek Şaşkınız – 2017
 6. Mahalleden Arkadaşlar – 2020
 7. Baba Parası – 2020

Dizileri

 • Ramazan Güzeldir – 2009
 • Üsküdara Giderken – 2011
 • İşler Güçler – 2012
 • Kardeş Payı – 2014

Kitapları

 • Mahalleden Arkadaşlar – 2015
 • Liseden Arkadaşlar – 2017
 • Evrak Kürek – 2019

Videoları

https://www.youtube.com/watch?v=pSSatMgnJV8

Fotoğrafları

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu