Öğrenilmiş Çaresizlik Nedir?

instagram takipçi hilesi

öğrenilmiş-çaresizlikle-nedir

Öğrenilmiş Çaresizlik ile ilgili araştırılmış,çeşitli kaynaklardan toplanan bilgileri derleyip sizlere sunmak istedim.Konuyu daha akıcı işlemek ve ileride geliştirilmesi için aşağıdaki başlıklardan yola çıkmak gerektiğini düşündüm.
İşte Başlıklar; (İstediğiniz başlığa tıklayınca ona gider)

Öğrenilmiş Çaresizlik Nedir?

Kişinin geçmişte yaşadığı başarısızlıklar karşısında yılması ve mücadeleyi bırakması durumudur.

-Diğer bir deyişle; kişinin başarmak istediği şey, birçok denemeden sonra başaramaması sonucunda oluşan bir olgudur.

Daha önce çaresiz kalınan durumlar nedeniyle gelecekte ortaya çıkacak, fırsatlar karşısında da çaresizmiş gibi hareket edilmesidir.

Bu durumda kişi çok sayıda başarısızlığa uğramıştır. Ne yaparsa yapsın, elinden bir şey gelmeyeceğini düşünür.

Mücadele gücünü ve tekrar deneme cesaretini kaybeder.

Örnekleri

José Mourinho

Öğrenilmiş çaresizliğin bir başka örneğini dünyanın en iyi takımlarından Barcelona’nın antrenörünün şu ifadesi her şeyi net bir şekilde ortaya koyuyor. Mourinho maç sonundaki basın toplantısında, “Ne yazık ki Real Madrid soyunma odasında Camp Nou’da Barcelona’yı yeneceğimize inanmayan oyuncular var. Turu bundan geçemedik” diye konuştu.

ogrenilmis-caresizlik-ornekleri

ogrenilmis-caresizlik-ornekleri-1

Yapılan Deneyler

ogrenilmis-caresizlik-yapilan-deneyler”Pireleri almışlar, bir kavanozun içine yerleştirip kapağını da açık bırakmışlar. Bir süre sonra hepsi zıplayarak kaçmış. Bunu bir kaç kez tekrarladıktan sonra, bir kez de kapağı kapatmışlar. Pireler yine zıplayıp çıkmaya çalışmışlar,ama her sefer kapağa çarpıp geri düşmüşler. Uzun bir süre sonra kapak açılsa da, pirelerin zıplamasına rağmen dışarı çıkamadıkları görülmüş. Çünkü artık pireler kapak seviyesini geçecek kadar zıplamayı beceremiyorlarmış. Artık kapağı kapamaya gerek kalmamış,çünkü açık da olsa pireler kaçmayı başaramıyorlarmış…”

 

Nasıl Başa Çıkılır?

öğrenilmiş-çaresizlikle-nasıl-başa-çıkılırZordan, arızadan, menfiliklerden ve başarısızlıklardan korkmamalıyız… Çünkü, bilmeliyiz ki; “korkunun kendisi, korkulan şeyden daha fazla zarar vericidir”

Gelin, çaresizliğin değil, çarelerin öğreticisi ve öğrencisi olalım… Umuda ve hayatın gülen yüzüne yolculuktan asla geri kalmayalım… Bu da, çaresizliği değil, çareyi öğrenmekle mümkündür…

Necip Fazıl’ın dediği gibi “Ya çaresizsiniz, Ya da çare SİZ’siniz.”

Öğrenilmiş çaresizlikle başa çıkmanın yolu, kişinin istemese de, başaramayacağına inansa da denemeye devam etmesidir. Fakat gerçekten sonuç alınamayacaksa o zaman beklemek gerekebilir.

Neyin değişmesi beklenmelidir? Şartların, sizin ya da hedefinizin değişmesini beklemek gerekir. Bu bekleyiş sürecine “aktif sabır” da denebilir.

Sabırla beklerken atalete düşmemek için periyodik olarak şu üç soruyu sormak gerekir:
1. Ben değiştim mi?
2. Şartlar değişti mi?
3. Hedef değişti mi?

Öğrenilmiş Çaresizlik ile İlgili Videolar

Pire Ve Öğrenilmiş Çaresizlik Kavramı

https://www.youtube.com/watch?v=zV7Ndig-3bM

İlgili İçerikler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu