Yerli Erkek Ünlüler

Muhsin Yazıcıoğlu Kimdir?

instagram takipçi hilesi

muhsin yazıcıoğlu 1
Tam adı: Muhsin Yazıcıoğlu
Doğum tarihi: 31 Aralık 1954
Ölüm tarihi: 25 Mart 2009
Doğum yeri: Elmalı, Şarkışla, Sivas, Türkiye
Ölüm yeri: Göksun, Kahramanmaraş, Türkiye
Boyu: 
Ailesi: Fidan Yazıcıoğlu (Annesi), Halit Yazıcıoğlu (Babası), Halit Yazıcıoğlu, Maviş Ocak, Naciye Soysal (Kardeşleri)
Eşi: Gülefer Yazıcıoğlu
Çocuk (ları): Firuze Yazıcıoğlu, Fatih Furkan Yazıcıoğlu
Mesleği: Veteriner Hekim, Siyasetçi, Politikacı
Aktif Yılları: 1968 ve 2009 yılları arasında
youtube-chanel
Sosyal Medyada
facebook-sayfasi

Hakkında

Muhsin Yazıcıoğlu Kimdir? Muhsin Yazıcıoğlu, 31 Aralık 1954 tarihinde Sivas‘a 79 km, Şarkışla ilçesine ise 10 km mesafede yer alan Elmalı köyünde dünyaya gözlerini açmıştır. Annesinin adı Fidan Yazıcıoğlu, babasının adı ise Halit Yazıcıoğlu‘dur. İlk ve ortaokul eğitimini Şarkışla ilçesinde, üniversite eğitimini ise Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi‘nde tamamlamıştır. 1968 senesinde cemiyetçilik çalışmaları yapmış ve Şarkışla ilçesinde bulunan “Genç Ülkücüler Hareketi” ne katılmıştır.

1972 senesinde üniversite eğitimini almak için Ankara gelmiştir. Ankara Ülkü Ocakları Genel Merkezi‘nde görev yapmıştır. 1977 ve 1978 senelerinde önce Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı, daha sonra da Ülkü Ocakları Genel Başkanı olmuştur. 1978 senesinde Ülkücü Gençlik Derneği‘ni kurmuş ve başkanı olmuştur. 1980 senesine kadar MHP (Milliyetçi Hareket Partisi)‘de  Genel Başkan Müşavirliği görevini icra etmiştir.

Muhsin Yazıcıoğlu, 12 Eylül 1980 tarihinden sonra Ülkücü Kuruluşlar ve MHP Davaları‘nda yargılanmıştır. 7.5 sene cezaevinde yattı fakat siyaset kariyerini zedeleyecek bir cezaya çarptırılmadı. Cezaevi’nden çıktıktan sonra cezaevinde bulunan ülkücüler için Sosyal Güvenlik ve Eğitim Vakfı‘nın başkanlık görevini icra etti. 1987 senesinde Milliyetçi Çalışma Partisi (MÇP) grubuna katıldı. 20 Ekim 1991 senesinde Milletvekili seçimlerinde Refah Partisi (RP), Islahatçı Demokrasi Partisi (IDP) ve Milliyetçi Çalışma Partisi’nin (MÇP) yaptığı ittifak ile milletvekili adayı oldu ve Sivas Milletvekili seçildi.

7 Temmuz 1992 tarihinde 5 arkadaşı ile birlikte partinin kendi anlayışları ile örtüşmediği gerekçesiyle MÇP‘den istifa etti. 29 Ocak 1993 senesinde MÇP’den ayrıldığı arkadaşları ile birlikte Büyük Birlik Partisi‘ni (BBP) kurdu. BBP‘nin Genel Başkan oldu. 24 Aralık 1995 senesinden yapılan genel seçimlerde BBP ANAP ittifakı ile Sivas milletvekili seçildi ve meclise girdi. 28 Şubat 1996 tarihinde ANAP‘tan ayrıldı ve BBP‘ye geri döndü.

Muhsin Yazıcıoğlu, 26 Nisan 1998 tarihinde yapılan Büyük Birlik Partisi 3. Büyük Kurultay ve 8 Ekim 2000‘de düzenlenen 4. Büyük Kurultay’da Genel Başkan seçildi. 22 Temmuz 2007 tarihinde düzenlenen seçimlerde Sivas bağımsız milletvekili adayı oldu ve meclise girdi. Yazıcıoğlu, Gülefer Yazıcıoğlu ile dünya evine girmiştir. Bu evliliğinden Fatih Furkan Yazıcıoğlu ve Firuze Yazıcıoğlu isminde iki çocuğu dünyaya gelmiştir.

Sır Perdesi Hala Aralanamayan Helikopter Kazasında Hayatını Kaybetti.

Muhsin Yazıcıoğlu, 25 Mart 2009 tarihinde Kahramanmaraş’ta düzenlediği mitingin ardından Yozgat’a gitmek için helikopter ile yola çıktı. Helikopter Kahramanmaraş Göksun ilçesi yakınlarında bulunan Keş Dağı’na düştü. Muhsin Yazıcıoğlu‘nun da aralarında bulunduğu 5 kişi vefat etti. Helikopterin enkazı 48 saat sonra köylüler tarafından Keş Dağı Kuru Dere Kanlıçukur mevkisinde bulundu.

Muhsin Yazıcıoğlu‘nun cenazesi vefat etmesinde 6 gün sonra 31 Mart 2009 günü Ankara‘da bulunan Kocatepe Camisi‘nde kılınan cenaze namazının ardından Taceddin Dergahı‘na defnedildi.

Videoları

Fotoğrafları

Kaynak
Biyografi.infoİHA

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu