Meme Küçültme Ameliyatı Nedir? Ücreti Ne Kadardır?

instagram takipçi hilesi

Kadınların göğüs ölçüleri birbirinden farklılık gösterir. Kimileri küçük göğüslü olmaktan, kimileri de büyük göğüslü olmaktan rahatsızdır. Büyük göğüslü kadınlar, psikolojik açıdan da fiziksel açıdan da rahatsızdır. Bu nedenle meme küçültme ameliyatı yaptırmak isterler. Peki meme küçültme ameliyatı nedir, nasıl yapılır ve ücretleri nasıldır?

Meme Küçültme Ameliyatı Neden Gereklidir?

meme küçültme ameliyatı

Göğüslerin büyüklüğünün en önemli zararı boyun ve sırtta ağrılara sebep olmasıdır. Hareket kabiliyetini sınırlayan büyük göğüsler, duruş açısından da olumsuz etkileri beraberinde getirir. Ayrıca bu durum estetik açıdan da rahatsız edicidir. Çünkü bedenin duruşu yüzünden istenilen kıyafetin içine sığılamayabilir. Bazen de iki göğsün büyüklükleri birbirinden farklıdır. Asimetrik duruş, kişinin öz güveninde zarar meydana getirebilir.

Meme Küçültme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

meme küçültme ameliyatı

Birçok kadın meme küçültme ameliyatının kanser riski oluşturduğunu düşünür. Aslında böyle bir durum yoktur. Ancak, meme küçültme ameliyatı yapılmadan önce hastanın kan değerlerine bakılır. Eğer değerler normal değilse ameliyat yapılmaz. Ayrıca, küçültme ameliyatından sonra alınan doku incelenir. Kanserli hücre olup olmadığı kontrol edilir. Özellikle ailesinde kanser hikayesi olan hastalara daha dikkatli tarama yapılır.

Ameliyatın risklerinden bir tanesi hafif sızlama ya da ağrı hissidir. Ancak bu hisler doktor kontrolünde ilaçlarla ya da buz tedavisi ile azaltılır.

Bazı ameliyatlarda hasta, emzirme yetisini kaybedebilir. Bu durum, genellikle aşırı büyük memelerin küçültülmesinde meydana gelebilir. Bu nedenle mutlaka doktorunuz ile görüşmeniz böyle bir durumun meydana gelme olasılığını öğrenmeniz gerekir.

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra İz Kalır mı?

meme kucultme ameliyati 2

Küçültülmesi gereken meme aşırı büyük ise iz kalabilir. Ancak ameliyat göğüs altından yapılırsa izler görünür yerde bulunmaz. Ancak kullanılan tekniğe bağlı olarak I, L ya da T şeklinde izler oluşacaktır.Ameliyat tekniğinin ne olacağına doktorlar karar verir. Ameliyat tekniğini etkileyen faktörler ise şunlardır:

  • Memenin büyüklüğü ,
  • Memenin şekli,
  • Kişinin yaşı.

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra İyileşme Süresi

meme kucultme ameliyati 1

Meme küçültme ameliyatı olan kişiler 1 gün sonra taburcu edilir. Ancak hastanın evde de sağlığına dikkat etmesi gerekir. Hastanın birkaç aylık süre ile ağır kaldırmaması, itme ve çekme hareketlerinden sakınması gerekir.

Doktor ameliyattan sonra hastasına sporcu sütyeni verir. Bu sütyen, ağrıları hafiflemesini ve göğsün şekil almasını sağlar.

Hasta kişisel hijyenine dikkat etmelidir. Herhangi bir akıntı görürse derhal doktoruna durumunu bildirmelidir.

Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatları Nasıldır?

Meme küçültme ameliyatında kullanılan teknikler fiyatlara etki eder. Birçok etkene bağlı olarak uzman hekim  incelemelerde bulunur. Göğsün durumuna göre hastanın ödeyeceği tutar belirlenir.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu