Bilim ve Teknoloji

Süper Kanlı Mavi Ay Tutulması Nedir? Ne Zaman Gerçekleşecek?

instagram takipçi hilesi

31 Mart 1866 yılından günümüze kadar gözlemlenen ve nadir olarak görülen Ay tutulması olayı, toplum tarafından Süper Mavi Kan Ayı olarak bilinmektedir. Güneş, Ay ve Dünya alışılmış ay veya güneş tutulmalarının aksine çok nadir görülen bir düzen alacak ve Süper Mavi Kan Ayı olarak bildiğimiz olay gerçekleşecek. Bu nadir gökyüzü olayı Mavi Ay, Tam Ay Tutulması, Kanlı Ay ve Süper Ay olaylarının hepsinin aynı anda yaşanmasıyla ortaya çıkacak. Dünya, Ay ve Güneş’in yapacağı bu muazzam tutulma ülkemizden de gözlemlenebilecek. İnsanoğlunun ömründe en fazla bir kez görebileceği bu olay, 31 Ocak’ta gerçekleşecek.

ay

Mavi Ay Nedir?

Mavi Ay, takvimlerdeki bir ayda ikinci kez dolunayın gerçekleşmesine denilmektedir. Her ne kadar ismi Mavi Ay olsa da, tutulmada sanılanın aksine ay mavi renkte görülmeyecektir. Bu durum tamamen BlueMoon’dan gelen sembolik bir isimlendirmedir. Bu olay 2.5 yılda bir gerçekleşmektedir. En son gerçekleşen Mavi Ay tutulması, 31 Temmuz 2016 yılında gerçekleşmiştir.

Kanlı Ay Nedir?

31 Ocak’ta yaşanacak bu tutulma Asya, Pasifik ve Kuzey Amerika’yı içerisine alan geniş bir bölgeyi etkilemektedir. Güneşten gelen ışınlar koyu kızıl bir renk alacak ve Dolunay’a çarptığında insan gözüyle kızıl bir renkte görülecek. Bu durumdan ötürü bu olaya Kanlı Ay denilmektedir.

RvYoa 1517232720 3239

Süper Ay Nedir?

Dolunay yörüngesinde hareket eden ay, dünyaya en yakın noktaya geldiği durumda Süper Ay gerçekleşecektir. Bu durumda Ay, alışılagelmiş olduğundan yüzde 14 daha yakın ve yüzde 30 daha parlak görüntülenecektir.

Tam Ay Tutulması Nedir?

Gerçekleşecek bu tutulmada  Dünya, Güneş ve Ay düz bir çizgi üstünde sıralanacak ve dünyanın oluşturmuş olduğu gölge Ay’ı karanlıkta bırakacaktır. Dolunay’da ise Ay ve Güneş 180 derecelik bir açıda bulunacaklar ve tutulmayı gerçekleştirecekler.

nA2yq 1517232755 8608

Ülkemizden Ne Zaman Görülecek?

İnsanoğlunun ömründe en fazla bir kez görebileceği Süper Mavi Kan Ayı tutulması en son 152 yıl önce gerçekleşmiştir ve yapılan araştırmalara göre bu olay ülkemizde 31 Ocak Çarşamba günü, saat 13.51 ile 19.08 saatleri arasında görülebileceği tahmin edilmektedir.

Nasa ise gerçekleşecek bu olay ile alakalı nasıl yaşanacağına dair bilgi içeren bir video yayınladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu