Bilim ve Keşif

Mars’a Roket Gönderen SpaceX Şirketi Nedir?

instagram takipçi hilesi

SpaceX (Space Exploration Technologies Corporation) yani Uzay Keşif Teknolojileri isimli şirket, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde yer alan Hawthorne şehrinde 2002 yılında kurularak, uzay taşımacılığı üzerine Ar-Ge faaliyetleri gösteren özel bir şirkettir.

spacex falcon heavy rocket launch pad 39a kennedy space center dave mosher business insider

SpaceX şirketi, PayPal’ın da kurucu ortaklığını yapmış olan girişimci Elon Musk tarafından kurulmuştur. Dünyayı değiştirmek mottosu ile yola çıkan Musk, bu şirketi kurarken tüm insanlığın hayal gücünü zorladı ve şirketin hedefleri arasına Mars’a yolculuk yapmayı ekledi. PayPal şirketini Ebay’e satan Musk, buradan elde ettiği gelir ile önce Mars’a bir fare göndermeyi arzuluyordu. Rusya’dan 8 Milyon dolar karşılığında satın alacağı roket ile bunu gerçekleştirmeyi düşünen Musk, fiyat konusunda anlaşamayınca 100 Milyon dolarlık bir harcama yaparak büyük bir üretim tesisi oluşturdu. Girmiş olduğu bu riskli süreçte firma iflasın eşiğine kadar gelse de inancını ve hırsını kaybetmeyen Elon Musk, şuan uzay teknolojilerinde yeni bir çağ açtı.

Şirket, belirlemiş oldukları hedefi gerçekleştirmek için Falcon 9, Falcon Heavy ve Dragon isimli roketleri tasarladı. SpaceX şirketinin oldukça önemli olan bir başka başarıya imza attı ve uzay teknolojileri devi Nasa ile 2.6 Milyar Dolar karşılığında bir sözleşme imzaladı. Bu sözleşme ile birlikte, SpaceX şirketi geliştirmiş oldukları roketler ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na malzeme ve astronotların taşınması için çalışmalar gerçekleştirdi. Her geçen gün daha çok geliştirdikleri roket Falcon Heavy ise Dünya’nın en güçlü roketi olduğunu belirtelim.

fh onpad

Musk ve şirketi SpaceX en büyük başarısına ise dün Mars’a gönderilen Falcon Heavy roketi ile gerçekleştirdi. Türkiye saati ile 21.30 civarında fırlatılma hazırlıkları yapılan Falcon Heavy’nin fırlatılma işlemi yaklaşık 3 saat kadar sürdü. Amerika Birleşik Devletleri’nin 45 yıl önce gerçekleştirmiş olduğu Ay’a giden ilk insanlı uçuşundan sonra ilk kez bu büyüklükte ve güçte bir roket uzaya gönderildi. SpaceX şirketinin geliştirdiği ve ürettiği Falcon Heavy isimli roket, ayrıca içerisinde yine Musk’ın sahip olduğu elektrikli otomobil firması Tesla’nın ürettiği spor arabasını da uzaya beraberinde gönderdi. Uzaya gönderilen kırmızı spor arabanın içerisine astronot kıyafetleri giydirilmiş, Starman ismi verilen cansız bir manken oturtuldu.

DVYu43VUMAAeteM

Aracın ve Starman isimli cansız mankenin üzerinde bulunan kameralar sayesinde insanlar uzayın derinliklerine olan yolculuğu izleyebildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu