Yatırım ve Borsa

Kripto Para Nedir?

instagram takipçi hilesi

Kripto para ismini hepimiz son zamanlarda çok sık duymaya başladık. Yaklaşık son 10 yıldır hayatımızda olan kripto para yediden yetmişe herkesin dikkatini çekmeye başladı. Bu işi sahiplenen bir çok teknoloji sevdalısı bulunmakta. Ancak teknolojiye gereğinden fazla yakın olmayan bir çok insan halen bu para birimine şüpheyle yaklaşıyor. Bu para birimine başlamadan önce aklımızda beliren belli başlı soruları cevaplandırmamız gerek.

Kripto para nedir

Kriptoloji  Nedir?

Kriptoloji, her bir veriyi sistemin belirlediği şifrelerle koruyan bir şifreleme bilimi. Veriyi güvenli bir şekilde alıcıya ulaştırıp sistemin belirlediği şifrelerin çözülmesiyle bilgiyi açığa çıkarıyor ve kullanıcıya sunuyor.

bitcoin

Kripto Para Nedir?

Kripto para, kriptoloji bilimiyle şifrelenmiş sanal bir para birimi. Bu şifrelerle korunduğu için izinin sürülmesi imkansıza yakın. Bu nedenle oldukça güvenli. Biz bu teknolojiyi aslında yıllardır kullanmaktaydık. Sanal bankacılıkta hesaplarımızda bulunan paralar da esasında birer kripto paraydı. Çünkü sadece rakamlar değişiyordu. Şu an gündemde olan kripto paralar da aslında bu sistemin benzerini kullanıyor diyebiliriz. Bu paraların diğer para birimlerinden daha çok sevilmesinin en önemli nedeni ise herhangi bir hükümet veya bir otorite merkezi tarafından henüz takip edilemiyor olması.

Kripto Parayı Kim Buldu?

 

Bu para birimin en büyük sırlarından biri de bu. Bahsi geçen birçok yerde Satoshi Nakamoto tarafından bulunduğu söylense de bu kişinin kim veya ne olduğu hiç kimse tarafından bilinmemekte. Birçok kez Satoshi Nakamoto olarak Elon Musk parmakla gösterildiyse de kendisi bu iddaayı kesinlikle reddettiğini söylüyor.

crypto coin kripto para

Kripto Para Nasıl Kazanılır?

Kripto para,  madencilik yani mining ile kazanılıyor. İşlemciler sayesinde şifreler çözüldükçe paralar açığa çıkıyor. Ne kadar çok işlemci çalışırsa o kadar fazla para kazılıyor.

Kripto Para Neden Tehlikeli?

Kripto para birçok kullanıcı tarafından desteklense de bu para biriminin çok tehlikeli olduğunu söyleyen teknolojisever de oldukça fazla. Güvenli olmadığını söyleyen insanlar da aslında bir nevi haklı diyebiliriz. Kripto paranın hükümet tarafından takip edilemiyor olması onların usta hackerler tarafından çalınması durumunda herhangi bir adli mecradan destek alamayacak olmamıza da sebep oluyor.

Tüm bunların neticesinde kripto para geleceğin para birimi olarak boy göstermekte. Zaman geçtikçe bu iddaanın doğruluğunu hep birlikte ölçeceğiz.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu