Yaşam

Gerçek Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır? Nasıl Saklanır?

instagram takipçi hilesi

Gerçek Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır? Nasıl Saklanır? Zeytinyağı mutfakların olmazsa olmazı bir üründür. Yemeklere verdiği lezzetin yanı sıra insan sağlığı içinde en faydalı yağlardan bir tanesidir. Fakat etrafımızda o kadar fazla kötü niyetli insan var ki, insanın hiç bir şeye güvenesi gelmiyor. Bezelye ile baklava yapıp Antep fıstıklı baklava diye satan kişilerden her şey beklenir.

Gerçek Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır? Nasıl Saklanır?

Zeytinyağı maalesef ki pahalı bir üründür. Peki o kadar para verip aldığınız zeytinyağının gerçek olup olmadığını nasıl anlarsınız. İşte Gerçek Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır? sorusunun cevabı…

Gerçek Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Donma Testi

İlk ve en kolay test, donma testidir. Bunu yapmak için boş bir bardağa zeytinyağı dökün. Daha sonra dolu bardağı derin dondurucuya koyun. Yarım saat kadar buzdolabında bekletilen zeytinyağını çıkarın. Çıkartılan zeytinyağının her zerresi aynı şekilde donmuş ise zeytinyağı hakikidir. Ancak bir kısmı donmuş bir kısmı sıvı ise zeytinyağı sahte olabilir. Orijinal bir zeytinyağının donma noktası 0 ila 6 derece arasında olduğu bilinmektedir. Bu sıcaklığa ulaşan zeytinyağı donar. Donan zeytinyağı kristalleşmeye başlar.

Su Testi

gercek zeytinyagi nasil anlasilir 3

Zeytin yağının gerçek olup olmadığını anlamanın diğer bir yolu zeytinyağını suyla test etmektir. Bunun için bardağın yarısına kadar ılık su doldurulur. Daha sonra test etmek için az miktarda zeytinyağı ekleyin. Zeytinyağı suyun üzerine çıkıp baloncuklar oluşturuyorsa gerçek zeytinyağıdır. Ama su, hava kabarcığı oluşturmadan yüzeyde yuvarlanır ve sonra suyla karıştırılırsa, o zaman zeytinyağı sahtedir. Sıklıkla kullandığımız “Zeytinyağı gibi üste çıkmak” deyimi de tam olarak buradan gelir.

Tuz Ruhu Testi

Bir zeytinyağının gerçek zeytinyağı olup olmadığını belirlemenin bir başka yolu da yağı tuz ruhu ile test etmektir. Bu test sonucuna göre bir zeytinyağının gerçek olup olmadığı kolayca anlaşılır. Bunu yapmak için bir çay bardağını yarısına kadar zeytinyağı ile doldurun. Ardından, bardak dolana kadar tuz ruhu ekleyin. Eğer tuz ruhu zeytinyağına karışıp orijinal sarı rengini korumuyorsa zeytinyağı gerçektir. Ancak bardağın içindeki zeytinyağının rengi pembeleşiyorsa zeytinyağının sahte olduğuna işarettir.

Tadım Testi

gercek zeytinyagi nasil anlasilir 2

Bir zeytinyağının organik olup olmadığını tat testi yaparak öğrenebilirsiniz. Ancak bu tamamen duyusal bir test olacağından güvenilirliği diğer test türlerine göre oldukça düşüktür. Öncelikle zeytinyağı asit oranı ile boğazda midenize inmeyen bir yanma hissi bırakır. Bunun için bir çay kaşığı zeytinyağı deneyin. Bu zeytinyağı boğazınızı yakıyor ama midenizi yakmıyorsa bu zeytinyağı gerçektir. Midede yanma hissi yapıyor ise o zeytin yağında bir sıkıntı var demektir.

Koku Testi

Zeytinyağının gerçek olup olmadığını anlamanın son yolu koku testidir. Bu da tadımda olduğu gibi duyusal bir testtir. Bu sebeple güven oranı yüksek değildir. Koklama yapıldığında zeytin kokusunun gelmesi gerek. Boya kokusuna benzer farklı bir koku alıyorsanız kesinlikle o yağ sahtedir. Bu yüzden güvendiğiniz kişilerden ve markalardan alışveriş yapmaya özen gösterin.

Zeytinyağı Nasıl Saklanır?

gercek zeytinyagi nasil anlasilir 4

  • Zeytinyağını nemden uzak tutmak, zeytinyağı saklama koşullarını etkileyen en önemli faktördür.
  • Zeytinyağının saklandığı ortam ışığa, özellikle direkt güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Aslında zeytinyağını saklamak için en iyi ortam karanlık bir ortamdır.
  • Zeytinyağını saklamak için en doğru şişe teneke ya da cam şişelerdir. Bu yüzden pek çok zeytinyağı markası cam ve teneke şişelerde satılmaktadır.
  • Zeytinyağının saklanması için ortam sıcaklığının 18-20 derece civarında olması tavsiye edilir.
  • Zeytinyağı kokulu ortamlarda saklanmamalıdır. Çünkü zeytinyağı kokuları çeken bir yapıya sahiptir.

Aşağıdaki sorular akla geliyor. Ya zeytinyağı hava alırsa ne olur?

Zeytinyağı hava alırsa faydalı bileşenlerini kaybeder. Bozulacağından korktuğumuz yiyecekleri buzdolabında saklamak bir çözüm olabilir. Ancak zeytinyağını saklamak için uygun sıcaklık 18 derece civarındadır.

Gerçek Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır? İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu