Bilim ve Keşif

Einstein’ın İcat Ettiğini Muhtemelen Bilmediğiniz 4 Şey

instagram takipçi hilesi

Bilim insanları içinde Einstein ‘ın buluşları ve aklıyla diğerlerinden farkını şimdiye kadar duyduğumuz bir şeydir. Einstein genelde fizik bilimine sunduğu, evrene bakış açımızı değiştiren, eşi benzeri olmayan büyük katkılarıyla ünlü. Fakat bu yaptığı büyük katkılarının yanı sıra başka şeylerle de uğraşmış. Bunlar gölgede kalmış.

albert einstein

Einstein Neler Yaptı? sorusuna eminiz ki burada bu yazımızı günlerce ,aylarca yazmak gerekir. Albert Einstein’ın yaptıklarını birçoğumuz hepsini olmasa bile bazılarını biliyoruz. Ancak bilinmeyenlerini yazacağımız bu bilgi yazımızda konuyu fazla uzatmadan geçelim.

Einstein, sosyal sorumluluk alanında çalışmaları oldu . Kitap kulübü kurdu. Keman çalıyordu ve arşivlerinden bazılarını ,kendisinin kurduğu Kudüs’teki İbrani Üniversitesi‘ne bağışladı. Bunlardan en ilginci ezoterik bilimsel teorilerle ilgisi olmayan bir dizi icat üretti. İcatlarının patentlerini alırken bu buluşları için yaklaşık 50 tasarımın patentini almış.

Einstein’ın icat ettiği birkaç şey :

1. Genişletilebilir takım elbise

genisletilebilir takim elbise

Hiç kilo aldığınızı ve giysilerinizin artık olmadığını düşündünüz mü? Öyle görünüyor ki, Einstein düşünmüş; dolgunlaşan (!) insanlar için genişleyen bir takım elbise icat etmiş. Bu takımın ceketinin iki set düğmesi var: bir tanesi diyet günleri için, diğeri ise pizza ve çörek günleri için. Ayrıca yan taraflarında genişleyebilen, bazı garip kol oyukları var. Modadan kaçınan bir adam için bu beklenmedik bir buluş. Kendisinin söylediği gibi:

“Evreni, genişleyen bir şey olarak kabul ettikten sonra, örgülü çizgileri giymek kolay geliyor.”

2.  Ses Kaydedici

ses katdedici

1930’lu yıllarda radyo ve filmler rağbetteydi. Einstein, fildişi kulesinde dünyadan izole bir bilim insanı değildi – filmlere düşkündü ve hatta İngiliz aktör Charlie Chaplin‘le dostluk kurdu. Belki de bu yüzden, bu bilim insanının, sesi kaydetmek için bir cihaz düşünmesi şaşırtıcı değildir.

Elektromanyetik cihaz üretmeyi bilen biriyseniz, bu elektromanyetik ses üretme cihazı görünüşte oldukça basitti. Alman mühendis Rudolf Goldschmidt ile benzer cihazlar üretmeye devam ettiler.

3. Kendinden Ayarlı Kamera

kamera camera icat

Otomatik olarak ayarladığı ışık miktarına dayanan bir kamera fikrini ortaya attı. Einstein, Alman mucit Gustav Bucky ile bu alanda iş birliği yaptı ve Bucky, otomatik ayarlama yapan çok sayıda kameraya patent verdi.

Kodak, patentini verdikten beş yıl sonra, kendi elle ayarlanan fotoğraf makinesi “elektrikli göz”ü piyasaya sundu. Einstein’ın kamerasını tanımlamak için kullandığı terim aynıydı (iki cihaz farklı tasarlanmış olsalar da).

4. Einstein-Szilard Buzdolabı

einsteinin icat ettigi buz dolabi

Einstein, toksik dumanları sızdıran ve Almanya’daki bazı insanların ölümüne neden olan buzdolabını duyduktan sonra, yeni, daha güvenli bir buzdolabı icat etmeye karar verdi. Öğrencisi Leo Szilard ile birlikte, sabit bir basınçta çalışan, hareketli herhangi bir parçası olmayan, bir şekilde toksik duman riskini ortadan kaldıran bir buzdolabı yaratmak için bir araya geldi. İkili, tasarım için 45 farklı patent aldı.

Bu buzdolabının, içini soğuk tutması için dışarıdan ısınması gerekiyor. Bu da, güneş ısıtmalı buzdolabı yapılabilir mi, sorusunu akla getiriyor.

Görünen o ki, fizik dışında, bu konularda da Einstein zamanının ötesinde bir insandı.

Einstein’ın İcat Ettiğini Muhtemelen Bilmediğiniz 4 Şey

Pilastikbeyin

İlginç ve gerekli bilgiler bazende işimize belki de yaramayan bilgilere bakıyorum.maksat bilgi olsun diye...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu