İnternet ve WebKişisel Bilgisayarlar ve Donanımları

DNS Prefetch Nedir? DNS Prefetch Nasıl Kullanılır?

instagram takipçi hilesi

DNS prefetch, DNS adresini önceden çözerek internet sitelerini hızlandırmanın bir başka yoludur. “Rel= dns-prefetch” kullanımı, internet tarayıcısının belli bir alan adının açıkça çağrılmadan öncede DNS’sini çözmesi gerektiğini belirler.

DNS Prefetch

Bu kod temel olarak şöyle söylüyor; Bir alan adı çağırmadan önce çözmek istiyorum ve alan adı “maksatbilgi.com”

<Link rel=”dns-prefetch” href=”maksatbilgi.com/”> şeklinde kullanılır.

DNS Prefetch’in Amacı Nedir?

DNS Prefetch’in temel amacı, sayfa kaynakları için farklı alanlar kullanırken internet sayfalarının yükleme hızını arttırmaktır. DNS arama sürelerinin gerçekleşme biçimi etkili bir biçimde koşullandırarak, sayfa yükleme hızında kazançlar elde edilebilir. Bu işleme ise DNS Prefetch denmekte.

W3C Tanımı: Dns önbelleme bağlantı ilişkisi tarzı, gerekli kaynakları getirmek adına kullanılacak bir kaynağı belirtmek için kullanılır ve kullanıcı tarayıcısının olabildiğince erken çözmesi gerekir.

DNS Prefetch Nerede Kullanılır?

Bir HTML belgesinin başlangıç etiketleri arasında kullanılır. DNS çözünürlüğü, bir sayfanın yüklenme süresinin olması gereken bir parçasıdır. Yaşamda kesin olan durumlar gibi DNS çözümlemesi de mutlaktır. Sayfa yükleniş hızında etkili olan sebeplerden birisi de yükleme sırasında kullanılan dosyaların birden fazla etki alanı tarafından indirilmesidir.

Birçok alan adı için yapılan DNS araması hızını etkilemiş olduğundan emin olabilirsiniz. Bu yüzden de DNS isteklerini en aza indirmek sayfa hızını arttırmak için çok önemlidir.

DNS Prefetch nedir 2

DNS Prefetch’in Faydası Nedir?

CDN bölgesi içerisinde sayfanızın yüklenmesi için kullanılan birden fazla js dosyanız olduğu, ayrıca başka bir alan adında barınan js’yi çağırdığınız bazı 3. parti uygulamalar olduğunu düşünelim. Bu 3. parti uygulamalar ise adsense, adwords gibi.

Normalde, böyle gerçekleşecek bir işlem sonucunda tarayıcınızın hangi ögeleri ilk yüklemeye çalışacağını bilmiyorsunuzdur. Ancak bildiğiniz kesin şey, CDN’nizi kullanacak olduğunuzdur. Bu durumda ise DNS önceden yükleme işlemi mükemmel sonuçlar verebilir.

https://www.youtube.com/watch?v=UFI7-1j_szE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu