Yaşam

Corona Virüs İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar..!

Corona Virüs Hakkında Doğru Bilinen 10 Yanlış..!

instagram takipçi hilesi

Corona virüs, an itibari ile ülkemiz topraklarına girmiş bulunmaktadır. Hal böyle olunca internette ve özellikle sosyal medya plartformlarında bir sürü kirli bilgi dolaşıyor. İran’da sahte içkinin bu salgını yendiğini iddiaa edilmesi üzerine pek çok kişi alkol zehirlenmesinden hayatını kaybetti.

Kulaktan dolma bilgiler ile alınan önlemleri canınız ile ödeyebilir, yağmurdan kaçarken doluya yakalanabilirsiniz. İşte internette dolaşan yanlış bilgiler ve doğruları…

corona virüsü yanlışları 1

Corona Virüs İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

Yanlış 1: Her Covid-19’e Yakalanan Kişi Hayatını Kaybeder.

Corona virüs salgınına dünyaya’da yaklaşık 700.000’den fazla kişi yakalandı. Ancak ölüm sayısı 33.500 civarında. Her Covid-19 salgınına yakalanan kişinin öldüğü iddiası tamamen yalandır. Bu salgına yakalanan kişilerin sadece %2 ila %5’i hayatını kaybetmiştir.

Yanlış 2: Virüs Çin’den Gelen Kargo Paketleri İle Buluşabilir.

Bu virüsün bir yüzeyde canlı olarak kalabilmesi en fazla 6 saat sürer. Eğer kargo yolu ile bulaşabilseydi, Dünya Sağlık Örgütü kargo sınırlaması getirirdi. Fakat böyle bir kısıtlama getirilmemiş ve uzmanlar tarafından da kargo ürünlerinden her hangi bir bulaşmanın söz konusu olmadığı söylenmiştir.

Yanlış 3: Evcil Hayvanlar Covid-19 Virüsünü İnsanlara Bulaştırır.

Evinizde beslediğiniz kedi, köpek ve kuş gibi hayvanlar taşıyıcı ve bulaştırıcı özellikleri yoktur.

Yanlış 4: Burun İçini Tuzlu Su İle Yıkamak Bulaşmayı Engeller.

Bu konuda her hangi bir bilimsel kanıt yoktur. Ancak el temizliği büyük önem arz etmektedir.

corona virüsü yanlışları 2

Yanlış 5: Sirkeli ya da Tuzlu Su İle Gargara Yapmak Bulaşmayı Engeller.

Sirkeli ya da tuzlu su ile gargara yapmak bulaşmayı engellemede her hangi bir katkısı yoktur. Kalabalık ortamlara girerken maske takmanız önerilir.

Yanlış 6: Sıcak İçecekler Virüsü Öldürür.

Bu tür virüsler güneş ışığında ölür. Ancak içilen sıvının sıcak veya soğuk olması virüsü öldürmez. Güneş ışığına maruz kalmanız virüsün bulaşıcılığını azaltmada bir rol oynayabilir. Havalar ısınınca bu virüsün etkisini azaltacağı ön görülmektedir.

Yanlış 7: Alkolsüz El Dezenfektanı ya da Kolonya Kullanılabilir.

Bir dezenfektanın ya da kolonyanın bir virüsü öldürebilmesi için en az %70 ila %95 arasında alkol içermesi gerekmektedir. 80 derecelik kolonyalarda virüsü öldürmede etkilidir.

Yanlış 8: Salgın Geçene Kadar Sokakta Maske Takılmalı

Kronik hastalığı olanlar, yaşlılar, hamileler ve yurt dışına gitme zorunluluğu olanlar hastanelere ya da kalabalık ortamlara girerken maske takabilirler. Ancak diğer bireylerin takmasına gerek yoktur. Covid-19 virüsü hapşırma ya da öksürük sonrası hava damlacıkları ile bulaşır. 0-10 yaş arasında corona virüs ölüm oranı şu an için % 0’dır.

Yanlış 9: Kirli Yüzeyleri Islak Mendil İle Silmek Yeterlidir.

Kirli yüzeyler sirkeli su, deterjan ya da çamaşır suyu ile silinmelidir. Islak mendiller bir işe yaramaz. Adı üstünde ıslak mendil. Islak mendiller sadece su ve parfüm içerir.

Yanlış 10: Kelle Paça Çorbası ve Salep Hastalıktan Korur.

Bu gıdaların virüsü öldürdüğüne dair bilimsel bir kanıt mevcut değildir. Ancak sağlıklı beslenmek bağışıklık sistemi için oldukça önemlidir.

corona virüsü yanlışları 3

Corona Virüs Salgınıyla İlgili Yanlışlar ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=-7M3xSLyesI

Kaynak
Sözcü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu