Alternatif TıpKişisel Bakım

Badem Yağı Nedir, Ne İşe Yarar?

Badem Yağı Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Badem yağı, bademin kurutulmuş çekirdeklerinden elde edilen bir yağdır. E vitamini yanında yüksek yağ asitleri içeriğine sahiptir. Cildi yumuşatmaya ve nem kaybını önlemeye yardımcı olan nemlendirici ve yumuşatıcı özelliklere sahiptir.

Aroma terapistleri ve masaj uygulayıcıları tarafından tercih edilir. Ayrıca B1, A, B6, B2, D Vitamini ve E Vitamini içerir. Antioksidan özellikleri bademlerde E Vitamini bulunduğundan dolayı mevcuttur. Serbest radikalleri etkisiz hale getirmeye yardımcı olur ve önemli hücre yapılarını korur. Araştırmalar ayrıca eritem, sedef hastalığının etkilerini azalttığını ve cilt kanseri olasılığını düşürdüğünü gösteriyor.

badem yagi 1

Badem Yağı Faydaları Nelerdir?

Badem yağı, çeşitli tıbbi kullanımların yanı sıra sağlık yararları ile doludur. Bağışıklık arttırıcı, anti-hepatoksisite ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Yağ, açık altın rengi ve kahverengidir. Bu yağ, yan etkisi olmadan saç ve cilt sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olur.

1 – Kolesterol Seviyesini Düzenler

Badem yağları kolesterol seviyesini düzenleyebilir. Günlük badem yağı alımı HDL kolesterol seviyesini arttırır ve LDL kolesterolü doğal olarak düşürür. Ayrıca besinlerin ve oksijenin kan yoluyla serbestçe akışına izin verir.

2 – Kalp sağlığını Korur

Bu yağ, diyete dahil edilirse kolesterol seviyesini düzenler. Yapılan araştırmalara göre kardiyovasküler rahatsızlık olasılığını da düşürüyor. Kronik inflamasyon ve yüksek kolesterol gibi kalp hastalıklarını önler.

3 – Diyabeti Önler

Diyabet, hücrelerin pankreasının insülini düzgün üretememesi nedeniyle kan şekerindeki artıştan kaynaklanan sağlık durumudur. Kan şekeri seviyesini düzenlemeye yardımcı olur ve diyabetin durumunu önler.

badem yagi 2

4 – Sağlıklı Kiloyu Korur

Badem bakımından zengin diyet kilo vermeye yardımcı olur. Araştırma, diyette badem alan kişilerin, diyetlerde badem içermeyenlere kıyasla kilo kaybı gösterdiğini göstermektedir.

5 – Kolon Sağlığını Korur

Badem yağları, sağlığı korumaya yardımcı olur. Badem alımı kolon kanseri olasılığını düşürür. Badem yağı enjeksiyonu, çocuklarda rektal prolapsusu tedavi etmek için kullanılır. Kabızlıktan kurtulma sağlayan bir müshil görevi görür. İki yemek kaşığı badem yağının alımı faydalıdır.

6 – Kulak Ağrısına İyi Gelir

Badem yağları kulak ağrısından kurtulmada yardımcı olur. Ayrıca kulak kiri yumuşatmak için kullanılır ve kulağın havalandırma tüplerindeki tıkanıklığı hafifletir. Kulağın içinde mikroskopik kesikler olsa bile kulak için güvenlidir. Yemek kaşığını sıcak suda ısıtın ve kaşığı üç damla badem yağı ekleyin. Sonra kulağınıza damlatın ve içeriye doğru inmesine izin verin.

7 – Cilt ve Saç Sağlığını Korur

Badem yağı saç ve cilt sağlığını koruyabilir. Hassas ciltler için de kullanılabilir. Antioksidan özellikleri nedeniyle Ultraviyole ışınlarının neden olduğu hasarı önler ve cildi yumuşak ve esnek yapar. Hafif dokusu sayesinde ciltte hızla emilir. Ayrıca A Vitamini varlığı nedeniyle akne durumunu önler. Egzama ve sedef hastalığının neden olduğu kaşıntı, iltihap ve kızarıklıktan kurtulma sağlar.

badem yagi 3

Badem Yağı ile ilgili videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu