Yabancı Erkek Ünlüler

Yevgeniy Prigojin Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Yevgeniy Prigojin
Tam adı:
Yevgeniy Viktoroviç Prigojin
Doğum tarihi: 1 Haziran 1961
Doğum yeri: Sankt Peterburg, Rusya
Ölüm tarihi: 23 Ağustos 2023
Ölüm yeri: Rusya
Boyu: 1,7 m
Burcu: İkizler
Ailesi: Violetta Prigozhina (Annesi)
Eşi: Lyubov Prigozhina
Çocuk (ları): Polina Prigozhina, Pavel Prigozhin
Mesleği: İş İnsanı
Aktif Yılları: 2003 yılından bu yana
youtube-chanel
Sosyal Medyada

Hakkında

Yevgeniy Prigojin, Rus iş insanı ve oligarktır. Aynı zamanda Wagner grubunun da kurucusudur.

Yevgeniy Prigojin Kaç yaşında? Ailesi ve Burcu, Boyu Kaç?

Yevgeniy Prigojin, 1 Haziran 1961 günü Rusya’nın Sankt Peterburg şehrinde dünyaya gözlerini açtı.

Yevgeniy Prigojin Eğitimi

Lise eğitimini Saint Petersburg college of the Olympics’de, üniversite eğitimini ise Sankt-Peterburgskiy Khimiko-Farmatsevticheskiy Universitet de tamamladı.

Yevgeniy Prigojin Kariyeri

Prigojin, özellikle Rusya’nın devlet başkanı Vladimir Putin’e yakınlığı ile tanınıyor. Restoranları ve catering işletmeleri, Putin’in yabancı liderlerle birlikte katıldığı akşam yemeklerine ev sahipliği yapması nedeniyle “Putin’in Şefi” olarak ün kazanmış durumda.

Yevgeniy Prigojin, Rus devlet destekli bir paralı asker grubu olan Wagner Grubu ile ilişkisiyle gündemde. Prigojin’in bu şirketler ağı içinde 2016 ve 2018 ABD seçimlerine müdahale etmekle suçlanan üç şirket de bulunuyor. Sovyetler Birliği döneminde dokuz yıl hapis yatan Prigojin, 2014 yılının Mayıs ayında Donbas Savaşı’nda Rus güçlerine yardım etmek için Wagner Grubu’nu kurduğunu bir süre sonra itiraf etmek zorunda kaldı.

Bellingcat, The Insider ve Der Spiegel tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, Yevgeniy Prigojin’in yürüttüğü operasyonlar Rusya Savunma Bakanlığı ve istihbarat örgütü GRU ile yakından ilişkilendiriliyor. Prigojin’in şirketleri ve iş ortakları ise ABD’de uygulanan ekonomik yaptırımlar ve suçlamalarla karşı karşıya kalmış durumda.

24 Haziran 2023 günü kurmuş olduğu Wagner Grubu, Rusya’da bir darbe girişimi yapmaya başladı. Yevgeniy Prihojin yaptığı açıklama da Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’yu Kızıl Meydan’da asacağını dile getirdi. Rusya Devlet Başkanı Putin ise yaptığı açıklamada bu darbe girişiminin çok ağır sonuçları olacağını ve teslim olanlara bir şey yapılmayacağının garantisini verdi.

Güncelleme: Yevgeniy Prihojin, 23 Ağustos 2023 günü Rusya’da düşen uçakta hayatını kaybetti. Rosaviatsiya tarafından yayınlanan listede, uçak kazasında ölen isimler arasında Prigojin’in sağ kolu olan Dmitriy Utkin, Wagner özel birliklerinin komutanlarından Sergey Propuskin, Evgeny Makaryan, Aleksandr Totmin, Valery Chekalov ve Nikolay Matyuseev de bulunmaktadır. Yayınlanan açıklamada, uçağın havacılık ajansının onayıyla Moskova’nın Şeremetyevo Havalimanı’ndan havalanarak St. Petersburg’a gitmek üzere yola çıktığı belirtilmiştir.

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu