Yeni Trend: Tenis Kortlarına Sanatsal Dokunuş

instagram takipçi hilesi

Anna Kournikova, Maria Sharapova, Serena Williams, Rafael Nadal, Novak Djokovic… Bunlar tenis kortlarında izlemeyi sevdiğimiz başarılı oyuncular. Peki sahalarda iyi görünenler kendileri mi yoksa oynadıkları sahalar mı? Hemen hemen tüm tenis kortları şimdiye kadar aynı renklere sahipti! Çağdaş sanattaki her şey gibi, kortların renkleri de değişti. Ve artık aynı değiller!

İlk olarak tuval sadece kömür doldurulmaya başlanmıştı. Zaman geçtikçe başka renkler kullanılmaya başlandı. Ve sonra, her şey dijitalleşmeyle değişti.  Artık her şey tuvale çizmekten daha kolay hale geldi. Her şey Photoshop’ta yapılabilir hale geldi. Yaratıcılık sınırlarını zorluyor. Sadece tuval değil, aynı zamanda sokaklar sanat için kullanılıyor, her yerde grafiti görüyoruz! Ama elbette, bununla da bitmiyor.  Şimdi başka bir eğilim var; “Tenis kortları” tuval olarak kullanılıyor! İşte bu biraz ilginç! 

tasarim kortlari

İster inanın ister inanmayın, bundan sonra hem tenis oyuncularını hem de oynadıkları tuvallerini izleyebiliriz. 

Standart tenis kortunun özellikler,

Bildiğimiz gibi, bir tenis kortu, oyunun oynanıldığı bir mekandır. Dikdörtgen bir yüzeye ve merkez boyunca gerilmiş olan düşük bir ağa sahip olan bir kort, hem çiftler hem de tek maçları oynamak için kullanılabilir. ITF, Uluslararası Tenis Federasyonu, bir tenis kortunun tüm boyutlarını düzenler ve tanımlar. Ayrıca “Tenis Kuralları” adlı belgeler hazırlamışlardır. 

Tenis Kurallarına göre, tenis kortu 23.77 metre (78 feet) uzunluğunda, genişliği tek maçta 8,23 metre (27 fit) ve çiftler için olanları 10.97 metre (36 fit). Servis hattı 6.40 metre (21 feet) ‘dir. Ve bir ağ, taban çizgileri ile paralel olmak üzere, kortun bütün genişliği boyunca gerilir ve iki eşit uca bölünür. Ağ, direklerde 1.07 metre (6 inç) yüksekliğinde ve merkezde 0.91 metre (3 feet) yüksekliğindedir.

tasarim kortlari2

Oyun tarzına göre, çeşitli yüzeyler hem stil hem de yüzey özellikleri tarafından kullanılır. Sert kortlar, kil kortlar, halı sahaları ve çim kortlar, yüzey için kullanılan malzemelere bağlı olan ana tiplerdir. 

Peki, bu trend nasıl başladı?

Bu yıl, Miami, Chicago, Los Angeles, Cincinnati ve New York’tan bazı sanatçılar kortlar için bu eşsiz tasarımları yarattılar. “Sanat Kortları” olarak adlandırılan bu proje, Amerika Birleşik Devletleri Tenis Birliği tarafından ABD Açık’taki 50’nci yıldönümü kutlamaları için öncülük etmiştir. Program, Chase tarafından gençlik tenisini desteklemek için finanse edildi, bu yüzden beş sanatçı seçildi; Chicago’dan Justus Roe, Los Angeles’tan Charlie Edmiston, KiiK Create –Manoela del Pilar Madera Nadal ve Miami’den David Gray Edgerton ve Brooklyn’den Sen2 Figueroa. 

tasarim kortlari3

Gerçek tuval ile çalıştıktan sonra, sprey kutularını kullanmaya çalışmak Bay Figueroa için etkili oldu. Ancak proje, dizlerinin üzerinde silindirlerle çalışmak ve dayanıklılık ve pürüzsüzlük için belirli bir boya tipi kullanmasını gerektirdi. Başka bir sanatçı James Rodriguez da bunun üzerine çalıştı ve bitirmesi 3 gün sürdü. Projeyi bitirdikten sonra, Figueroa, “Para için yapmadım. İnsanların detayları takdir etmelerini istiyorum. Bu hayatımda yaptığım en zor projelerden biriydi, ama çok beğendim.”

Kaynak
post-line

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu