Yaşam

Yeni Doğan Bebeklerin Uyku Düzeni Nasıl Olmalı ?

instagram takipçi hilesi

Yeni doğmuş olan bir bebek tüm ihtiyaçları karşılandıktan sonra tüm gün uyuyabilir. 18 ya da 20 saati bile bulabilen uyku süreleri yeni anne ve babaları kimi zamanlarda telaşlandırsa da aslında bu durum oldukça normaldir.

yeni dogan uyku duzeni nasil olmalidir

Yeni doğan bir bebek 2 ya da 3 saatlik süren uykular halinde uyur sonra yemek yedirmesi ya da altının değişmesi için uyanırlar. Bir bebeğin aralıksız olarak iki ya da üç saatten fazla uyumadığını düşündüğümüzde ebeveynler için gece uykularının deliksiz olduğu günlere veda etmesi gerekebilir.

uyuyan bebek

Gece uyanmalarına alışmak zor olabilir fakat bebeğiniz uyuya uyuya büyüyecek. Bu zahmetli gibi görünen durumun geçmesini sabırla bekleyin ve bebeğimiz için en uygun ve en huzurlu uyku ortamı oluşturun.

Yeni doğan bebeğin uykusu her ne kadar düzensiz olsa da siz belirli saatlerde yatırmaya çalışarak düzenli uykuya geçiş süresini kısaltın. Bebeğin uyku dengesinin oluşması tamamen sizin elinizde.

Yeni doğan bebeğin rahatlığı ve uykusunun bölünmemesi için bebek bezi seçiminde dikkatli olmanız gerekmektedir. Yeni doğanlar için hazırlanmış özel ürünleri tercih edin.

yeni dogan uyku duzeni

Kilosu eğer diğer bebeklere oranla normal ise ikinci haftadan sonra yeni doğan bebeğin yemek için uyandırılması gerekli değildir. Acıktığı zaman ya da ihtiyaç duyduğu zaman kendi kendine uyanacaktır.

Yeni doğan bebeğinizi sıcaklık ortalaması yirmi iki derece olan , sessiz ve loş bir ortam içerisinde uyutun.

Yeni doğan bebeğinizin yatağı oldukça güvenli ve sade olması gerekmektedir. Yatakta yastık bulunması yeni doğan bebek için tehlikeli durumlar yaşatabilir.

Yeni doğan bebeğe uyku saatinin geldiğini hissettirecek davranışlar gösterin. Örnek vermek gerekirse ışıkları azaltın ya da kısın , evde ve ortamda bulunan sesleri azaltın.

yeni dogan uyku duzeni nasil olmali 1

Yeni doğan bebeğin gece uyanmalarında kucağınızda sallayarak tekrar uyutmak istemiyorsanız normal uyutma sürecinde kucağınızda sallamayın.

Yeni doğan bebeği yatağına yatırın ve onu hafifçe dokunarak uyutun. Sonra odadan çıkın.

Yeni doğan bebek uyku pozisyonuna göre nefes alıp vermede güçlükler yaşayabilir. Yeni doğan uyurken nefes yollarının açık olup olmadığından emin olabilmek adına ara ara nefes alış ve verişini kontrol edin.

Bebeğinize yatağında size ihtiyaç duymadan uyumasını öğretmelisiniz. Çünkü sizden destek almadan uyumayı öğrendiği zaman gece uyandığında bile kendi başına uykuya dönmeyi başarabilecektir. ( Fakat bu gibi durumlarda kontrol etmeniz en iyi olacaktır. İhtiyacı ya da sıkıntısı olabilir. )

yeni dogan uyku duzeni nasil olmali

Yeni doğan bebeğinize ne kadar yakından temas ederseniz ikinizin arasında ki bağ o kadar iyi olacaktır. Bebeğinize her dokunduğunuz da ya da masaj yaptığınız da kendi beslenmiş ve korunmuş hisseder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu