Yatak Odanızı Muhteşem Rüyalara Hazırlamak İçin 7 Madde!

instagram takipçi hilesi

Yaşam kalitenizi düzenleyecek, etkileyecek ya da ayağa kaldıracak en önemli etkenlerden biri, şüphesiz uyku kalitesi. İyi bu uyku uyumadığınızda takip eden günü mutsuz ve yorucu geçireceğiniz anlamına gelmektedir. Uyku bozukluğu yaşayan insanlar, gündelik yaşamlarında da odaklanma sorunları yaşamakta. Uyku bozukluğunu tedavi etmek, düzenlemek için birçok farklı yöntem vardır. Uyku sorunu yaşamakta olanlar için 7 faydalı bilgiyi sizler için listeledik.

1) Yatak Odanızda Bolca Mavi Renge Yer Verin

uyku 7

National Sleep Foundation’ın yapmış olduğu bir araştırmaya göre, mavi renk kan basıncını dengede tutarak kalp atış hızını standart seviyede tutuyor. Bu da uykuya daha rahat dalmanızı sağlıyor. Tablolar, nevresimler, duvarlar… Yatak odanızda maviye mutlaka yer ayırın.

2) Düşük Voltajlı Gece Lambalarını Tercih Edin

uyku 4

Aşırı derecede parlak ışık bedeninizin melatonin hormonu salgılamasına engel olur. Bedeniniz, çok fazla ışık nedeniyle artık uyuması gerektiğini ayırt edemez. Gece lambanızın ışığı çok parlak ise daha düşük parlaklık içeren bir lamba tercih edebilir ya da parlaklık derecesini düşürebilirsiniz. Televizyonunuzu, bilgisayarınızı, telefonunuzu uyumanıza yardımcı olabilecek mavi ışık formatına dönüştürebilirsiniz.

3) Oda Sıcaklığını 15- 20 °C Derece Arasında Sabitleyin

uyku 3

Geceleri bedeninizin sıcaklık seviyesi düşer. Bu nedenle de oda sıcaklığını beden ısınıza uygun bir seviyede tutmanız faydalı olacaktır. Aşırı sıcak, terlemenize ve uyanmanıza neden olabilir.

4) Lavanta, Yasemin, Gül Gibi Yatıştırıcı Kokulara Yer Açın

uyku 2

Bedeninizin rahatlamasına yardımcı olan bu kokular, uykuya daha kısa sürede kavuşmanızı sağlayabilir. Huzurlu bir uyku uyumak istiyorsanız, bu yöntemi değerlendirmenizde fayda var.

5) Nem Oranını %50 Oranında Tutmaya Çalışın

uyku 1

Yüksek orandaki nem sizi terletir ve bunun sonucunda da uyanarak tekrar uykuya dalmayı beklersiniz. Aşırı kuru bir ortam da boğazınızın kurumasına neden olacağından odanızın nem oranının basit araç gereçlerle dengeleyebilirsiniz.

6) Doğru Bitkilerle Odanızın Hava Kalitesini Değiştirin

uyku 8

Kimi bitkiler odanızın havasını temizleyip odada yer alan yüksek nemi dengelemenize yardımcı olabilmekte. Kaynanadili olarak bilinmekte olan bitki havada yer alan toksinleri azaltarak aloe vera ise zararlı kimyasalları tespit edebilmekte. Çiçeğin yaprak kısımlarının rengi kahverengiye dönerse havanız kirlenebilir.

7) Doğal Liflerden Yapılmış Yatak Örtüleri Kullanmaya Özen Gösterin

uyku 9

Kumaşın nefes alabilme özelliğini ve sertliğini değiştiren dikiş sayısı da oldukça önemlidir. 200-400 arasındaki dikiş, sağlıklı v rahat uyku için ideal olabilir. Eğer ki uyku sırasında çok sık terleyen biriyseniz dikiş sayısını 200’e yakın tutabilirsiniz. Keten, bambu ya da pamuk gibi doğal malzemelerden üretilmiş yatak örtüleri, sağlığınız için de oldukça fazla önem teşkil ediyor.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu