Bilim ve Teknoloji

Yapay Zeka Nedir ?

instagram takipçi hilesi

Bilgisayarların kullanımın artması ile birlikte , günlük yaşam daha kolay bir hale geldi. Daha önce el ile yapılan karmaşık hesaplamalar , günümüzde bilgisayar yardımı ile zorlanmadan kolayca yapılabilir. Bununla beraber , bu bilgisayarlar düşünemediklerden dolayı , hatalı karar ya da cevap vermeleri mümkün değildir.

yapay zeka nedir zararlari

Yapay zeka , bir bilgisayarın ya da bilgisayar ile kontrolü sağlanan bir makinenin çeşitli aktiviteleri zeki canlılara benzeyen bir biçimde yere getirebilme kabiliyeti olarak adlandırabiliriz. Yapay zeka çalışmaları genellikle insanın düşünme yöntemlerini ölçümleyerek bunların benzerlerini yapay yönergeler ile geliştirmeye yöneliktir.

Bilgisayarların normal olarak insanlar tarafından yapılan işleri yerine getirmesine olanak sağlar . Yani , yapay zeka bilgisayarların insanların düşünce yapısını okuyarak , insanlar gibi düşünmesini sağlar.

yapay zeka nedir faydalari

Makinelerin karmaşık yargılama çağrıları yapmasına , karışık sorunları daha fazla insana benzer bir biçimde çözüme kavuşturmasına yardımcı olur. Zeka ya da akıl gerektiren sorunlar artık bilgisayar kullanarak en etkili bir biçimde çözülebilir.

Temel olarak baktığımızda ise bilgisayar bilimi ile ilişkili olmasına rağmen , matematik , tarım , biyoloji ve tıp gibi farklı sektörlerde sayısız uygulama için oldukça yararlıdır.

Yapay Zekanın Faydaları

yapay zeka nedir

Problemleri çözme sırasında hata şansı sıfıra oldukça yakındır.

Uzayda yapılan araştırmalarda alanı tanımak için akıllı robotlar kullanılabilir . Bunlar makinedir ve bu sebeple gezegenler arası mekanın düşmanca ortamına dayanabilme yeteneğine sahip olurlar. Gezegensel atmosferlerin fiziksel olanaklarını ve işlevlerini yerine getirmeyecek biçimde uyumlu olması sağlanabilir.

Dünyanın en ücra köşelerine ulaşabilmek adına akıllı robotlar programlanabilir. Makinelerin istihbarat için keşfetmek için kullabilir. Bu yapay zekaya sahip makineler , insanların sahip olduğu sınırların üstesinden gelebilmek için kullanılabilir.

Akıllı cep telefonları yapay zeka uygulamasına en güzel örneklerden birisidir. Telefon kullanıcısının yazdıklarının ne olabileceğini tahmin edebilir ya da insanların yazım hatalarını düzeltebilir.

Kişisel asistan görevi üstlenen Siri , kullanıcılara en iyi ya da en uygun güzergahları gösteren GPS ve Harita uygulamaları güzel birer yapay zeka uygulamasına örnek olacaktır.

Kullanıcı eylemlerini tahmin edebilen ve kullanıcı seçimine en uygun tavsiyeler yapabilen telefonlar ya da bilgisayar uygulamarı yapay zeka sayesinde yapılabilmektedir.

Yapay Zekanın Eksikleri

yapay zeka nedir 2

Bakım ve onarımları fazla maliyetlidir.

Yapay zekanın kullanılmasına ilişkin en önemli konulardan birisi ise etik ya da ahlaki değerlerdir. İnsanların makinesel kopyalarını yaratmak ne kadar doğrudur ?

Yapay zekalar , oldukça büyük miktarlarda veriyi depolayabilir , fakat depolama , geri alama ve erişim , insan beyninde olduğu kadar iyi değildir. Uzun zamanlar boyunca tekrarlayacak görevleri yerine getirebilirler ,fakat insanlar gibi deneyimleyerek daha iyi olmaları şuanda mümkün değildir.

Onların programlandığı hareketin dışına çıkmaları mümkün değildir.

Yapay Zeka Nedir Video

https://www.youtube.com/watch?v=F6BtIQHHzsw

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu