Yabancı Erkek Ünlüler

Spartaküs Kimdir?

instagram takipçi hilesi

spartaküs

Tam adı: Spartaküs – Spartakos – Spartacus
Doğum tarihi: MÖ 109 – MÖ 71
Doğum yeri: Trakya
Mesleği: Gladyatör, askeri lider
Aktif Yılları: MÖ 73 – MÖ 71

Hakkında

Spartaküs kimdir? Spartaküs, MÖ 109 ve MÖ 71 yılların arasında yaşamış, Trakya doğumlu olduğu bilinen bir gladyatör ve askeri bir liderdir. Spartaküs, 3. köle savaşının kaçak köle liderlerinden birisidir. Roma Cumhuriyetin’de yaşayan Spartaküs’ün hakkında çok net bilgiler olmaması onun hakkındaki verilerin çelişkili olmasını sağlamaktadır. Ancak bilinen en net bilgiler Spartaküs’ün eski ve güçlü bir gladyatör ve başarılı askeri bir lider olduğunu söylemektedir.

Liderlik yeteneğiyle dikkatleri çeken Trakyalı Gladyatör, Roma Ordusundan kaçarak haydutluk yapmaya başlamış ve yakalanmıştır. Yakalanmasının ardından köle olarak satılmıştır. Roma’da gladyatör olmak sanılanın aksine havalı değil oldukça ağır şartlarda yaşanılan insanlık dışı olaydır. Gladyatör olarak arenada dönüştürülmeye başlanan Spartaküs,  MÖ 73’te Quintus Lentulus Batiatus gladyatör okulundan 60’a yakın arkadaşıyla kaçarak Vezüv Yanardağı’na sığınmıştır. Roma ordusu tarafından 300 askerle kuşatılan Spartaküs ve arkadaşları asma dallardan yapılan halatlarla uçurumdan inerek Romalı askerleri şaşırtmış ve mağlup etmişlerdir.

Bu olaydan sonra Spartaküs’ün destekçisi artmıştır. 100 bine yakın gladyatörle Lucania’ya giderek savaşmış ve Güney İtalya’ya egemen olmuştur. Tehlikeyi fark eden Roma, Spartaküs’ün üzerine kimi gönderdiyse başarısız olmuştur. Daha sonra kendisi Alpler’e ilerlemek istediyse de yanındakiler İtalya’dan ayrılmak istemedi. Roma’yla savaşı devam ederken MÖ 71 yılında  Messina’da çok büyük bir savaş patlamıştır. Bu savaşın sonucu diğerlerinin hepsinden daha ağır olmuştur. Roma’yı terk etme kararı alan Spartaküs, plan değiştirerek Sicilya’yı ele geçirmek istedi ancak Messina savaşıyla her şey sona erdi. Bazı kaynaklara göre de Spartaküs’ün savaşta öldürüldüğü düşünülmektedir. Çünkü Spartaküs’ün cesedine ulaşılamamıştır.

Roma Cumhuriyeti’nin generali Pompeius, Spartaküs’ün destekçisi olan 6000 tutsağın çoğunu yakalayıp öldürmüştür. Crassus yolu boyunca çoğunu çarmıha gerdirmiştir. O dönem hakkında Spartaküs için çok fazla bilgi kirliliği olsa da kimse Spartaküs’e ne olduğunu hiçbir zaman öğrenememiştir.

Spartaküs hakkında günümüze kadar çok sayıda roman, eser yazılmıştır. Bunlardan en popüleri Howard Fast’ın Spartacus isimli romanının 2010 yılında Amerikan dizi haline uyarlanmasıdır.

Videoları

Fotoğrafları

Eda Nurçin

12 Haziran 1997 İzmir doğumlu, Bursa'da büyüyen, İstanbul'da yaşayan, Sinema ve Televizyon mezunu bir editör. Aynı zamanda yeni ve geleneksel medya arasında arafta kalmış bir içerik üreticisi ve yönetmen.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu