Yabancı Kadın Ünlüler

Shakira Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Shakira 2017 Foto Galeri Photo Gallery 4
Tam adı: Shakira Isabel Mebarak Ripoll
Doğum tarihi: 2 Şubat 1977
Doğum yeri: Barranquilla/Kolombiya
Boyu: 1,57
Ailesi: Nidia del Carmen Ripoll Torrado,William Mebarak Chadid
Eşi: Gerard Pique (e. 2010 – b.2022)
Çocukları: 2
Mesleği: Şarkıcı,söz yazarı
Aktif Yılları: 1990’dan bu yana
Resmi web sitesi: shakira.com
imdb-logo
Sosyal Medyada
Facebook Sayfasi Twitter Hesabi google plus Instagram hesabi pinterest icon YouTube Chanel tumblr 2

Hakkında

Shakira kimdir? Biyografi yazılarını yazarken ta en başta yazacağımız (müzisyen olarak) sanatçılardan biridir Shakira’nın biyografisi. Biraz geciksek de diğer yazamadığımız daha büyük üstadlar varken bizi affedeceğini düşünüyorum.

Shakira, 2 Şubat 1977 doğumludur. Kolombiya’da dünyaya gelse de aslen Lübnan asıllıdır. Tam adı ise Shakira Isabel Mebarak Ripoll’dür. Müzisyen olarak,Latin Amerika’nın en başarılı müzisyenlerinden biri olan Shakira, sesi, kendine has tarzı ve oryantalist figürleriyle ve zenginleşen dansıyla 21. yüzyılın en önemli kadın vokallerinden biri haline gelmiştir.

Müzisyen kimliği bir yana Nobel ödüllü yazar Gabriel Garcia Marquez’le arkadaşlığını yoksul çocuklara yardım için kurdukları vakıfla pekiştirmiştir. Shakira’nın,”Ojos Así“, “Whenever Wherever”, “La Tortura“, “Hips Don’t Lie”, “Beautiful Liar” gibi büyük yankı yaratmış hitleriyle de bilinir.

Babasının daha önceki evliliğinden 8 kardeşi bulunmakta. Shakira Arapça’da minnetkar anlamına gelir. Çocukluğu ve ilk gençlik yılları Barranquilla’da geçen Shakira, La Rosa De Cristal adını verdiği ilk şiirini çocukken dört yaşında yazdı.

Bu özelliği yüzünden Daktiloyla ödüllendirilen küçük Shakira şiir yazmaya devam etti. Daha sonrasında ise bu şiirleri şarkılara dönüştürmeye başladı.

8 yaşındayken erkek kardeşlerinden birini kaybeden Shakira ilk şarkısını ona ithafen yaptı: Tus Gafas Oscuras. Dansa olan ilgisi de küçük yaşlarda ortaya çıkan Shakira, babasıyla birlikte gittiği bir Arap restoranında darbukayla tanıştı ve masanın üstüne çıkıp dans etmeye başladı.

Burada bir diğer özelliğini de keşfeden Shakira, o anda dansçı olmak istediğini anladığını söyledi. Okul korosuna müzik öğretmeninin sesini keçiye benzetmesinden dolayı alınmadı. Ama bu küçük hayal kırıklığı yerini her cuma öğrendiği yeni dans figürlerini sergilediği oryantal dans show’una bırakmıştı. Bu onun deyimiyle ilk canlı performanslarıydı.

10 ve 13 yaşları arasında Barranquilla’da bir çok etkinliğe dans etmesi için davet edilen Shakira, hayatının kırılma noktalarından birini prodüktör Monica Ariza ile tanışmasıyla yaşamış oldu. Çünkü Ariza, Shakira’dan çok etkilenecek ve ona Sony’nin Kolombiya ofisiyle bir görüşme ayarlayacaktı. Seslendirdiği 3 şarkıyla Sony çalışanlarını fazlasıyla etkileyen Shakira üç albümlük sözleşmeyi imzayı atmıştı. 1991’de ilk albümü Magia, müzik raflarındaki yerini almış oldu.

Ancak bu 15 yaşındaki hareketli müzisyenin (Shakira’nın) ilk albümü beklentilerin altındaki satış rakamlarını elde etti. Bunun üzerine 1993’te yayınlanacak ikinci albüm Peligro için kolları sıvadı.Bu sıkı çalışmanın sonucu il albümünün tam tersine ikinci albümü iyi bir çıkış yakaladı.Ama Shakira bu iyi çıkıştan da memnun olmadı.

Şili’de yapılan ve Latin Amerikalı şarkıcıların kendilerini gösterme fırsatı bulduğu Viña del Mar International şarkı festivalinde seslendirdiği Eres isimli şarkısıyla o zamanda 20 yaşında olan Ricky Martin’in de aralarında olduğu jüri tarafından birinci seçildi. Bu arada Ricky Martin, Shakira’nın performansından çok etkilenmişti.

Kolejdeki eğitimini tamamlamak amacıyla eğitimine bir süre ara veren Shakira 1995’te yine sahnelere geri döndü. Alanis Morissette’den oldukça etkilenen şarkıcı aynı yıl Latin Amerika’da ona büyük ün kazandıracak üçüncü stüdyo albümü Pies Descalzos’ı çıkardı.

Televizyonda da görünen Shakira,1996’da El Oasis isimli pembe dizide Luisa Maria karakterini canlandırdı.

5 milyon kopya satan son albümünün başarısından sonra Emilio Estefan’ın prodüktörlüğünde gerçekleştirilecek yine İspanyolca söylediği şarkılardan oluşan ¿Dónde Están Los Ladrones?, 1998’de müzik marketlerdeki yerini aldı. Uluslararası bir hit olan şarkısı Ojos Así’yle ünü artık Güney Amerika sınırlarını aşan ve tüm dünyanın tanıdığı bir şarkıcı olan Shakira, 2000 yılında en iyi uluslararası vokal dalında MTV ödülünün sahibi oldu.

Aynı yıl Arjantin başbakanı Fernando de la Rúa’nın oğlu Antonio de la Rúa’yla flört etmeye başlayan Shakira, magazin basınının da en çok ilgilendiği şarkıcılardan biri olmuştu.

2001 yılında İngilizce sözlü şarkılardan oluşacak bir sonraki albümü için Gloria Estefan’la ortak çalışmaya başlayan Shakira, ¿Dónde Están Los Ladrones?albümündeki şarkıların İngilizce versiyonlarını kaydetti. Daha sonra eski şarkılarını kullanmaktan vazgeçen şarkıcı yeni albüm için yeni şarkılar yazdı.

Bir yıllık sürenin sonunda ortaya çıkan ve dört İspanyolca şarkının da yer aldığı Laundry Service’ten çıkan Whenever, Wherever şarkıcının yıldızını daha da parlattı ve Shakira tüm dünyada 15 milyon satarak büyük bir başarının altına imza atmış oldu. Underneath Your Clothes, “Te Dejo Madrid”, “Objection (Tango)” ve “The One” gibi hit şarkıları da bünyesinde bulunduran Laundry Service, Shakira’nın Kuzey Amerika’da da popüler olmasını sağladı.

2002’de hitlerini bir araya getirdiği İspanyolca albüm Grandes éxitos’ı çıkaran Shakira, aynı yıl Suerte ile MTV Video ödülü aldı. Daha sonra en iyi en iyi şarkıcı ve en iyi kadın şarkıcı dallarında da MTV ödüllerini toplayan Shakira, müzik dünyasının en iyi kadın vokallerinin konserlerinden oluşan ve aralarında Celine Dion, Anastacia, Cher ve Dixie Chicks gibi önemli şarkıcıların yer aldığı albümde de kendini gösterdi.

2005 yılında yeni projesi Oral Fixation’ın sinyallerini veren Shakira, aynı yıl Billboard listelerinde haftalarca kalma başarısı gösterecek ve Alejandro Sanz’la yaptığı düet La Tortura’nın da yer aldığı albümünü dinleyicileriyle buluşturdu. Nişanlısı Antonio de la Rúa’ya adadığı Día De Enero ve No gibi hitlerle zenginleşen albümden sonra 8 Şubat 2006’da Shakira ikinci kez Grammy ödülünün sahibi oldu.

Aynı yıl Nobel Edebiyat Ödülü sahibi yazar Gabriel Garcia Marquez’le birlikte Latin Amerika’daki yoksul çocuklar için bir vakıf kurdu. Oral Fixation Vol. 2’yi de 2005 yılında yayınlayan Shakira, Hips Don’t Lie ve Don’t Bother gibi uluslararası hitlerin yer aldığı albümü için çıktığı Oral Fixation Tour kapsamında 9 Temmuz 2007’de Türk hayranlarıyla da buluştu.

Shakira’nın İspanyol futbolcu Gerard Pique ile birlikteliğinden Milan Pique (d.ocak 2013 ) adında bir erkek çocuğu olmuştur.

Shakira Albümleri

 1. 1991 – Magia
 2. 1993 – Peligro
 3. 1996 – Pies Descalzos
 4. 1997 – The Remixes
 5. 1998 – Donde están los ladrones?
 6. 2000 – MTV Unplugged
 7. 2001 – Laundry Service
 8. 2002 – Colección de Oro
 9. 2002 – Grandes Éxitos (Shakira albümü)
 10. 2004 – Live & Off the Record
 11. 2005 – Fijacion Oral Vol.1
 12. 2005 – Oral Fixation Vol.2
 13. 2007 – Oral Fixation Tour
 14. 2007 – Oral Fixation Volumes 1&2
 15. 2009 – She Wolf
 16. 2010 – Sale el Sol
 17. 2011 – Live From Paris
 18. 2012 – Get It Started (pitbull)

Videoları

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotoğrafları

Kaynak
BiyografiPinterestYoutubeWikipediaGoogle

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu