Cilt Sağlığı

Ses Kısılmasına Ne İyi Gelir – Ses Kısılmasının Nedenleri

instagram takipçi hilesi

Ses kısılması olarak adlandırdığımız problem, sesteki çatallaşmaların meydana getirdiği durum olup boğuk ses ve diğer ses değişimlerine verilmiş olan addır. Gırtlak altında rahatsızlıklarda ses olduğundan daha cılız çıkarken, gırtlak üstündeki kısımda rahatsızlık olduğunda ses olduğundan daha kalın çıkar.

ses kisilmasina ne iyi gelir

Ağızda bir hastalık görüldüğünde ise ses burundan çıkmaktadır. Bu sorun için yani ses kısılmasına iyi gelen yöntemler uzman doktorlar tarafından hastalara önerilir.

Ses Kısılmasının Nedenleri

Ses kısılmasını açıkladıktan sonra ses kısılmasına iyi gelen yöntemler hakkında bilgi vermeden önce ses kısılmasının nedenlerinden bahsedelim.

Sigara ve alkol kullanımı.

Aşırı konuşmak, bağırmak ve kirli hava soğumak.

Ses tellerine yapılan aşırı baskı sonucunda ortaya çıkan ses kısılması durumu.

Tellerdeki titreşim aksaklığı.

Gırtlak kanseri.

Ses tellerinin zamanlar deformasyon yaşaması.

Ses tellerine gelen sinirlerin işlev dışı kalması sebebi ile ortaya çıkan ses teli felci.

ses kisilmasina ne iyi gelir 2

Ses Kısılmasına Ne İyi Gelir?

Bağırma, fazla konuşma gibi günlük yaşamda özellikle politikacıların ve öğretmen kişilerin başına gelebilecek ses kısılması için en iyi tedavi yöntemi ses tellerini dinlendirmek ve geçmesini beklemektir.

Sigara ve alkol tüketiminden kaynaklı ortaya çıkan ses kısılmasının en iyi tedavasi yine bu zararlı maddeleri tüketmeyi bırakmak olacaktır. Bağımlı olmaktan vazgeçilmediği zaman çeşitli uzman kişilerden destek almak en iyi yöntem olacaktır.

Yukarıda saymış olduğumuz ses kısıklığı nedenleri arasında reflü var ise yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalı, boğazını sürekli temiz tutması ve aşırı kiloya sahip ise kilo vermesi ses kısılmasına iyi gelen yöntemdir.

ses kisilmasina ne iyi gelir 3

Ses kısılması yaşayan bireyin bu sorunu nodüllerden kaynaklanıyor ise konuşma terapisi ile tedavi edilebilir yani, doktor hastaya doğru ses kullanımını öğreterek tedavi etmiş olur.

Bal ses kısıklığına fayda eden besinlerden birisidir. Ses ile ilgili hastalıklara iyi gelmekte olan bal yayın şekilde kullanılmaktadır.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu