Yabancı Erkek Ünlüler

Robert Pattinson Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Robert Pattinson Kimdir?
Tam adı: Robert Douglas Thomas Pattinson / Robert Pattinson
Doğum tarihi: 13 Mayıs 1986
Doğum yeri: Londra, Birleşik Krallık
Boyu: 1,85 cm
Burcu: Boğa
Ailesi: Richard Pattinson, Clare Pattinson
Kardeşleri: Lizzy Pattinson, Victoria Pattinson
Mesleği: Aktör, model, yapımcı
Aktif Yılları: 2004’den günümüze
imdb-logo
youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Robert Pattinson Kimdir? Robert Douglas Thomas Pattinson, İngiliz aktör, model, müzisyen ve yapımcıdır. Pattinson, ‘Harry Potter ve Ateş Kadehi‘nde’ ‘Cedric Diggory‘ ve ‘Alacakaranlık‘ film dizisinde ‘Edward Cullen‘ gibi rollerini canlandırması ile tanınır. İngiltere, Londra’da doğan Robert Pattinson, okul günlerinden itibaren oyunculuğa başladı. Profesyonel kariyerine ise 15 yaşında popüler ‘Harry Potter ve Ateş Kadehi‘ filminde rol alarak başladı.

Daha sonra Pattinson, Stephenie Meyer‘in ‘Alacakaranlık‘ roman serisine dayanan ‘Alacakaranlık‘ film serisinde rol aldı. Dizi, Pattinson’ın vampir ‘Edward Cullen‘ı canlandırdığı beş filmden oluşmaktadır. Filmler oldukça başarılıydı ve Robert Pattinson’ın dünya çapında tanınmasını sağladı. Ayrıca Pattinson, ‘Hollywood Film Festivali‘ ödülü ve ‘Çığlık Ödülü‘ gibi birçok ödül kazandı.

Ve ‘TIME‘ dergisinin ‘Dünyanın En Etkili 100 Kişisi’ ve Forbes‘in ‘Dünyanın En Güçlü Ünlüleri‘ arasında yer aldı. Hayırsever faaliyetleriyle de tanınan Pattinson, ‘Kanser Isırıkları Kampanyası‘na katılımı ile kanser hakkında farkındalığın artmasına yardımcı oldu. Ayrıca ‘Prostat Kanseri Araştırma Vakfı‘ ile de çalıştı. Robert Pattinson’u daha yakından inceleyelim.

Robert Pattinson, 13 Mayıs 1986 tarihinde Londra, İngiltere’de doğdu. Robert’in babası Richard, Amerika’dan eski model arabalar ithal ediyordu, annesi Clare ise bir mankenlik ajansında çalışıyordu. Pattinson’un iki kız kardeşi var.

Çocukluk günlerinde utangaç olmasına rağmen, oyuncu olmak için büyük bir arzusu vardı. Ayrıca o şarkıcı olan ablası Lizzy Pattinson’dan da ilham aldı. Robert oyunculuğa devam etmesi için babasından güçlü bir teşvik aldı. Daha sonra İngiltere, Barnes’da bulunan özel bir okul olan ‘Harrodian School‘da öne çıkan bir tiyatro programı olan ‘Barnes Theatre Club‘a da katıldı.

Robert Pattinson Kariyeri

Robert Pattinson televizyona ilk çıkışını 2004 senesinde ‘Nibelungların Yüzüğü‘ adlı bir televizyon filmi ile yaptı. Yine aynı yıl Robert, ‘Vanity Fair‘ filminde küçük bir rol oynadı. Kısa süre sonra ise ‘Harry Potter‘ film serisinin dördüncü filmi olan ‘Harry Potter ve Ateş Kadehi‘ni yönetecek olan Mike Newell ile tanıştı. Ve bir İngiliz-Amerikan fantastik filmi olan ‘Harry Potter ve Ateş Kadehi‘, Robert Pattinson’ın kariyerindeki ilk büyük filmdi.

JK Rowling’in aynı adlı romanından uyarlanan film, Harry Potter’ın ‘Üç büyücü Turnuvası‘nda yarışmak üzere seçildiği ‘Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu‘ndaki dördüncü yılını konu almaktadır. Robert Pattinson, filmde ‘Cedric Diggory‘yi canlandırdı. Ve film dünya çapında yaklaşık 900 milyon dolar hasılat elde ederek büyük bir başarı elde etti. Pattinson, rolü ile takdir aldı ve bu film ona ün kazandırdı. Ayrıca Robert, ‘Harry Potter‘ film serisinin beşinci bölümü olan ‘Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı‘nda da bir kamera hücresi rolünde görüldü.

Pattinson’ın ikinci fantastik filmi, Stephenie Meyer‘in aynı adlı popüler romanından uyarlanan 2008 yılı romantik fantastik filmi olan ‘Twilight‘tı. Filmde Pattinson, Kristen Stewart‘ın canlandırdığı Bella Swan adlı bir insana aşık olan bir vampir olan Edward Cullen’ı canlandırdı. Twilight filmi, Edward ve ailesinin Bella’yı kötü niyetli diğer vampirlerden koruma çabalarını takip ediyor. Film yaklaşık 400 milyon $ hasılat elde ederek ticari bir başarı elde etti. Çoğunlukla karışık eleştiriler aldı ve birçok ödül kazandı. Bu film, Alacakaranlık film serisinin ilk bölümüydü.

2009 yılında Pattinson, ‘Alacakaranlık‘ın devamı olan ‘Alacakaranlık Efsanesi: Yeni Ay‘da rol aldı. Chris Weitz‘in yönettiği film, 16 Kasım 2009 tarihinde vizyona girdi. Pattinson ve Stewart ‘Edward’ ve ‘Bella’ rollerinde oynadı. Ayrıca filmde Taylor LautnerAshley GreeneRachelle LefevreBilly Burke ve Peter Facinelli gibi diğer oyuncular da rol aldı. Önceki filmi gibi,  bu film de ticari olarak büyük bir başarı elde etti ve dünya çapında 700 milyon dolardan fazla hasılat elde etti.

Filmin incelemeleri çoğunlukla olumsuz olsa da, film, ‘2009’un En İyi Filmi‘ için ‘ShoWest Fandango Fan Choice Ödülü‘ gibi birçok ödül kazandı. 2010 senesinde ‘Alacakaranlık‘ serisinin üçüncü filmi yayınlandı ve Pattinson ‘Edward Cullen’ rolünü oynamaya devam etti. David Slade‘in yönettiği bu filmde, önceki filmleri gibi büyük bir ticari başarı elde etti. Sonraki yıllarda Robert Pattinson, ‘Alacakaranlık Efsanesi: Şafak Vakti‘nin (2011 ve 2012) hem ‘Bölüm 1‘ hem de ‘Bölüm 2‘sinde yer aldı. Filmler, Bella ve Edward’ın yarı vampir yarı insan çocukları yüzünden karşılaştıkları mücadeleyi ele alıyordu.

Bu arada Robert Pattinson, başrolde yer aldığı ‘Love and Distrust‘ (2010) filmi ve ana rolü oynadığı bir başka romantik film olan ‘Remember Me‘ (2010) gibi diğer filmlerde de yer aldı. Pattinson’ın bu dönemde oynadığı diğer filmler arasında ise ‘Cosmopolis‘ (2012), ‘The Rover‘ (2014), ‘Maps to the Stars‘ (2014) ve ‘Queen of the Desert‘ (2015) yer almaktadır.

The Lost City of Z‘ filmi ise 2016 yılının Ekim ayında gösterime girdi. James Gray‘in yönettiği film, David Grann‘ın aynı adlı kitabından uyarlanan biyografik bir macera dramasıdır. Pattinson filmin başrolünde yer alarak ‘Onbaşı Henry Costin‘i canlandırmıştır. Film olumlu eleştiriler almasına rağmen maalesef ticari olarak iyi bir şey yapmadı. Daha sonra Pattinson suç, komedi ve korku gibi farklı türlerdeki filmlerde de rol alarak deneyler yaptı.Bu türler; ‘Good Time‘ (2017), ‘Damsel‘ (2018), ‘High Life‘ (2018) ve ‘The Lighthouse‘ (2019) gibi filmlerde rol aldı.

2019 yılında David Michôd‘un yönettiği tarihi drama filmi ‘The King‘de ‘The Dauphin‘i oynadı. Drama filmi, William Shakespeare‘in oyunlarının bir koleksiyonuna dayanıyordu. Aynı yıl, Ciro Guerra‘nın yönettiği İngilizce İtalyan drama filmi olan ‘Barbarları Bekliyor‘da ‘Subay Mandel‘i oynadı. Filmin prömiyeri 6 Eylül 2019‘da ‘Venedik Film Festivali‘nde yapıldı. Mart 2019 tarihinde ‘Tenette önemli bir rol oynamak için seçildi. Christopher Nolan‘ın yönettiği filmin başrollerinde John David WashingtonElizabeth Debicki ve Dimple Kapadia da yer almaktadır.

Pattinson, ‘Warner Bros. Entertainment Inc.‘e ait olan ‘DC Extended Universe‘ tarafından bir sonraki ‘Batman‘i oynamak için seçildi. 31 Mayıs 2019‘da Pattinson’ın Matt Reeves’in ‘The Batman‘ filminde ikonik rolü oynamak için imzalandığı bildirildi. Ve 2022 yılında film vizyona girdi.

Robert Pattinson Ödülleri

Robert Pattinson’ın mükemmel oyunculuk becerileri ona sayısız ödül kazandırdı. ‘Alacakaranlık’ dizisindeki rolü ile birçok ‘Teen Choice Ödülü‘ ve ‘Nickelodeon Kids‘ Choice Ödülleri’ni kazandı. 2012 ve 2013‘te ‘BK’nin En Sevilen Aktörü‘ için ‘Nickelodeon UK Kids‘ Choice Ödülü’nü kazandı.

Pattinson’ın kazandığı diğer ödüller arasında 2009 yılında ‘Alacakaranlık‘ filmindeki rolü ile ‘Hollywood Film Festivali‘ ödülü yer alıyor. 2011 yılında ‘Filler İçin Su‘ filmindeki rolü ile ‘Favori Film Aktörü‘ dalında ‘Halkın Seçimi Ödülleri‘ne aday gösterildi. 2014 yapımı ‘The Rover‘ filmindeki performansı ile ‘Avustralya Film Eleştirmenleri Ödülleri‘nde ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu‘ ve ayrıca ‘Avustralya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi Ödülleri‘nde aday gösterildi.

Robert Pattinson Özel Hayatı

Robert Pattinson, ‘Alacakaranlık‘ filminde birlikte rol aldığı arkadaşı olan Kristen Stewart ile bir ilişki içinde yer aldı. Ancak çift 2013 yılında ayrıldılar.

Daha sonra Pattinson, popüler olarak ‘FKA Twigs‘ olarak bilinen şarkıcı Tahliah Debrett Barnett ile çıkmaya başladı ve çift 2015 yılında nişanlandı. Ancak Pattinson-Barnett ikilisi 2017 yılında nişanlarını attılar. Robert Pattinson hayırsever faaliyetleri ile tanınır ve çeşitli sosyal organizasyonlarda yer almıştır. Ayrıca tüm dünyada kanser hakkında farkındalık yaratıyor.

Robert Pattinson Filmleri

 1. 2004 Vanity Fair / Yetişkin Rawdy Crawley
 2. 2004 Ring of the Nibelungs / Giselher
 3. 2005 Harry Potter and the Goblet of Fire / Cedric Diggory
 4. 2006 The Haunted Airman / Toby Jugg
 5. 2007 The Bad Mother’s Handbook / Daniel Gale
 6. 2007 Harry Potter and the Order of the Phoenix / Cedric Diggory
 7. 2008 How to Be / Art
 8. 2008 Twilight / Edward Cullen
 9. 2009 Little Ashes / Salvador Dalí
 10. 2009 The Twilight Saga: New Moon / Edward Cullen
 11. 2010 Remember Me / Tyler Hawkins
 12. 2010 The Twilight Saga: Eclipse / Edward Cullen
 13. 2010 Love & Distrust / Richard
 14. 2011 Water for Elephants / Jacob Jankowski
 15. 2011 The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1 / Edward Cullen
 16. 2012 Bel Ami / Georges Duroy
 17. 2012 Cosmopolis / Eric Packer
 18. 2012 The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2 / Edward Cullen
 19. 2014 The Rover / Reynolds
 20. 2014 Maps to the Stars / Jerome Fontana
 21. 2015 Queen of the Desert / T. E. Lawrence
 22. 2015 Life / Dennis Stock
 23. 2015 The Childhood of a Leader / Lider Charles Marker
 24. 2016 The Lost City of Z / Henry Costin
 25. 2017 Good Time / Constantine “Connie” Nikas
 26. 2017 Fear & Shame / Kendisi
 27. 2018 Damsel / Samuel Alabaster
 28. 2018 High Life / Monte
 29. 2019 The Lighthouse / Ephraim Winslow – Thomas Howard
 30. 2019 The King / Döfen
 31. 2019 Waiting for the Barbarians / Memur Mandel
 32. 2020 Tenet / Neil
 33. 2020 The Devil All the Time / Preston Teagardin
 34. 2022 The Batman / Bruce Wayne – Batman

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu