Cilt Sağlığı

Rahim Ağzı Kanseri Neden Olur?

instagram takipçi hilesi

Rahim ağzı kanseri, anormal hücreler kontrol dışı kaldığı zaman ortaya çıkmaktadır. Rahim ağzı, rahmin vajinaya açılan alt kısmıdır. Erken tespit edildiği zaman başarılı bir biçimde tedavi edilebilir. Genellikle Pap testi ile birlikte oldukça erken bir evredeyken dahi test edilebilir.

rahim agzi kanseri nedir

Rahim Ağzı Kanseri Neden Olur?

Çoğu rahim ağzı kanserine, insan papillo virüusu ya da HPV olarak bilinen bir virüs sebep olur. İnsan Papilloma Virüsü yani HPV’ye sahip birisi ile cinsel ilişki kurarak HPV virüsü alabilirsiniz. HPV virüsünün birçok türü bulunmaktadır. Her tür İnsan Papilloma virüsü, rahim ağzı kanseri için bir sebep değildir. Bazıları diğer genital siğillere sebep olur, fakat diğer türler semptomlara da sebep olmayabilir.

Birçok yetişkin kişi, bir süre insan papilloma virüsü ile enfekte olmuştur. Çünkü enfeksiyon kendiliğinden kaybolabilir. Fakat bazen genital siğillere ya da rahim ağzı kanserine sebep olabilir. Bu sebep ile kadınların düzenli olarak pap testleri yaptırması gerekmektedir.

rahim agzi kanseri nedir 4

Bir Pap testi rahim ağzı hücrelerde kansere dönüşmeden önce değişiklikler geçirebilir. Bu hücre değişiklikleri tedavi ederseniz rahim ağzı kanserini önleyebilirsiniz. HPV aşısı, HPV’yi başarı ile engeller ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, tüm kadınlar için aşı önermektedir.

Kanser, kontrolsüz bölünme ve anormal hücrelerin büyümesi sonucunda meydana gelir. Vücudunuzdaki hücrelerin çoğu belirli bir ömüre sahiptir ve öldükleri zaman yerine yeni hücreler üretilir. Anormal hücrelerin iki sorunu olabilir:

Anormal kanserli hücreler ölmezler.

Kanserli hücreler bölünmeye devam eder.

Bu sonuçta bir yumru oluşturan aşırı biriken hücreler ile sonuçlanır, akse durumda bir tümor olarak bilinir. Bilim insanları, hücrelerin neden kanser durumuna gelmiş olduğundan tamamen emin değiller. Bu yüzden, rahim ağzı kanseri gelişme riskini artırdığı bilinen bazı risk faktörleri bulunmakadır. Bu risk faktörleri şunları içermektedir:

İnsan Papilloma Virüsü (HPV): Cinsel ilişki sırasında bulaşan bir virüstür. Yüzden fazla farklı HPV türü bulunmaktadır, bunlardan en az on üç tanesi rahim ağzı kanserine sebep olabilmektedir.

rahim agzi kanseri nedir 2

Uzun Süreli Stres

Sürekli bir sene boyunca yüksek seviyelerde stres, HPV ile mücadele etmeyi zor hale getirebilir. 2016 senesinde yayınlanan bir çalışma raporu bunu destekler hale getirdi.

Birçok Cinsel Partnerin Olması HPV’yi Arttırabilir

Rahim ağzı kanserine sebep olan HPV türleri, enfekte olan bir kişi ile cinsel temastan dolayı neredeyse her zaman bulaşmaktadır. Birden fazla cinsel partneri olan kadınların genellikler HPV’ye yakalanma riski yüksektir. Bu, rahim ağzı kanseri geliştirme riskini arttırır.

rahim agzi kanseri nedir 5

Rahim Ağzı Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Regl dönemleri arasında, cinsel birliktelik sonrası ya da menopozdan sonra ortaya çıkan kanamalar gibi normal olmayan kanamalar geçirmek.

Alt karın ya da pelvis bölgesinde ağrı duymak.

Cinsel birliktelik sırasında ağrı duymak.

Normalin dışında vijanal akıntının olması.

Kanlı vajinal akıntı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu