Pilates Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar!

Son yıllarda gittiğiniz hemen her yerde pilates salonları görebilirsiniz. Sosyal medyada bibirinden farklı pilates hareketleri gösteren hesaplara rastlamanız da mümkün. Pilates bu kadar popüler olunca salonların dolup taşması da bir o kadar normal.

Peki ya pilates nedir? Pilates hakkında doğru bildiğiniz yanlışlar nelerdir?

 “Pilates Sadece Esnemekten İbarettir”

Pilates Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar!

Pilatesin asıl amacı vücutta kas kütlesi inşa etmek ve güçlendirmektir. Pilates yaparak tabi ki esneyebilirsiniz ama pilates sadece esnemeye yarayan bir spor değildir. Aynı zamanda size sağlam kas kütleleri kazandırır.

 “Pilates İle Yoga Aynı Şey!”

Pilates Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar!

Pilates ve yoganın birbirine benzer özellikleri vardır. Örneğin ikisinin de odak noktası gövdeyi ve iskeleti ayakta tutmaya yarayan core isimli kas gruplarına yoğunlaşır. Fakat yapılan hareketler birbirinden farklıdır. Pilates harekete odaklı yoga ise duruş üzerine odaklanmıştır.

“Pilates Sadece Kadınları İçindir!”

Pilates Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar!

Pilatesi bulan kişinin Joseph Pilates adında bir erkek olduğunu biliyor musunuz? Joseph, boksör ve jimnastikçidir. Rehabilitesi edilmesi gereken asker sayısı fazla olduğu içim pilatesi bulduğunda hedef kitlesi erkeklerdi. Yani diyeceğimiz o ki erkekler de kadınlar gibi pilates yapabilir.

“Pilates Çok Kolay/Çok Zor”

Pilates Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar!

Pilatesin birbirinden farklı seviyeleri vardır. Eğer pilates yapmak istiyorsanız kendinize uygun bir seviye muhakkak vardır. Söz konusu pilates olunca hiçbir zaman tam anlamıyla oldum diyemezsiniz. Yani aslında zor ya da kolay diye bir şey de yoktur.

 “Pilates Yapmak İçin Esnek/Genç/Fit Olmanız Gerekiyor”

Pilates Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar!

Pilates esnekliği baz alır ama esnek olmayan kişiler de pilates yapabilir. Çünkü esneklik zamanla kazanılabilen bir yetenektir.  Hayatınıza pilatesi kattığınız ölçüde esnek bir vücuda sahip olursunuz.

Pilates yaptıkça daha çok esneklik kazanır ve zamanla daha çok fit hale gelebilirsiniz. Hitap ettiği herhangi bir yaş grubu da yoktur. Her yaş grubuna uygun hareketler vardır.

 “Pilates Kilo Vermenizi Sağlar”

Pilates Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar!

Pilatesin pek çok faydası vardır ama tek amaç kilo vermek değildir. Pilates daha çok kas yapma, duruş bozukluklarını giderme ve vücudu güçlendirme üzerinde etkilidir. Bu yüzden pilatesle hızlı bir şekilde kilo veremeyebilirsiniz. Pilatesi diyetle desteklemelisiniz.

“Pilates Sadece Core Bölgesi ile İlgilenir”

Pilates Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar!

Pilatesin yakından ilgilendiği konu gövde ve iskeleti bir arada tutan kas grubu yani core bölgesiyle yakından ilgilenir. Pilates yaparak aynı zamanda esneklik kazanabilir, kemiklerinizi güçlendirebilir ve dengenizi sağlayabilirsiniz.

Hareketlerinizi daha çok kontrol edebilir ve daha akıcı ve rahat hareket eder hale gelebilirsiniz. Aynı zamanda kaslarınız daha dayanıklı hale gelir. Koordinasyonunuzu güçlenir ve düzgün nefes şekline sahip olabilirsiniz.

 

Kaynak
iyihisset

KULLANICILAR BUNLARA DA BAKTI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu