MaksatSpor

Olimpiyatlarda Efsaneleşen 5 Milli Sporcumuz!

instagram takipçi hilesi

Olimpiyatların geçmişi ta antik çağlara kadar uzanır. Dünyanın gelmiş geçmiş en önemli spor olaylarından biri olan olimpiyatlar herkesi heyecanlandırır. Hele ki bizi gururlandıran Türk sporcular da bu olimpiyatlarda yer alıyorsa bu müsabakaları seyretmek daha da zevkli hale gelir.

İşte sizler için araştırdığımız, başarılıları ile hem hafızalara kazınıp hem göğsümüzü kabartan adeta efsaneleşen Türk sporcular!

Yaşar Erkan (Güreş)

milli guresci yasar erkan

Erzincan’ın Refahiye ilçesinden olan milli güreşçimiz Yaşar Erkan’ın bir değil tam dört adet Balkan şampiyonluğu vardır. Ama onu bu kadar önemli kılan tek özelliği bu değildir. Zira kendisi 1936 yılında düzenlenen Berlin Olimpiyatları’nda aldığı derece ile ülkemize altın madalya getiren ilk sporcumuzdur.

Hiç beklenmedik şekilde bir atak yaparak şampiyonluk kürsüsüne çıkmıştır. 120 bin kişinin olduğu stadyumda ve Hitler’in önünde milli marşımızı çaldırmıştır ve gözyaşlarını tutamamıştır. Ülkeye döndüğünde ise ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ten aldığı tebrik daveti ile bir kez daha onurlandırılmıştır.

Hülya Şenyurt (Judo)

judo sampiyonu hulya senyurt

Milli judo sporcumuz olan Hülya Şenyurt, 1973 yılında Ordu’da doğmuştur. Kendisini unutulmazlar arasına yazdıran başarısı ise 1992 yılında düzenlenen Barselona Olimpiyatları’nda daha 19 yaşındayken bronz madalya kazandı. Ve bununla birlikte ülkemize olimpiyat madalyası getiren ilk kadın sporcumuz oldu.

Kendisi Türk kadınına olimpiyat sevgisini aşıladı ve ülkemize getirdiği madalyanın ardından pek çok kız çocuğunun judoya başlamasına vesile oldu. Yani kendisi Türk spor sahibinin en ilham verici kadınlarındandır.

Hamza Yerlikaya (Güreş)

milli gurescimiz hamza yerlikaya

Eğer olimpiyatlardan bahsediyorsak ve konu güreşe gleldiyse Hamza Yerlikaya’dan bahsetmemek saygısızlık olur. Kendisi adeta efsaneleşen bir sporcu olmuştur. Uluslararası Güreş Federasyonu (FILA) tarafından “Asrın Sporcusu” seçilmiş ve ilk olimpiyat zaferini 1996 yılında düzenlenen Atlanta Olimpiyatları’nda aldığı altın madalya ile kazanmıştır.

Hamza Yerlikaya, bugün sayısız dünya, Balkan ve Avrupa şampiyonluğuna sahip olan efsane bir sporcudur.

Naim Süleymanoğlu (Halter)

maim suleymanoglu milli halterci

Naim Süleymanoğlu, kendi ağırlığının üç katından fazlasını kaldırabilmesiyle tanınmış ve yıllarca “cep herkülü” lakabıyla anılmıştır. 1988 yılında Seul’de düzenlenen olimpiyatlarda şampiyonluk kürsüsüne çıkmış ülkemizin olimpiyatlardaki 20 yıllık altın madalya hasretine de son verdi.

Katıldığı bu olimpiyatlarda toplam dokuz olimpiyat rekoru kırarak muhteşem bir zafer kazanmıştır. Böylece Türkiye’ye olimpiyat tarihinde güreş dışında bir dalda ilk altın madalya kazandıran sporcu olmuştur.

Atagün Yalçınkaya (Boks)

milli boksor atagun yalcinkaya

Atagün Yalçınkaya, olimpiyatlarda madalya kazanan en genç sporcumuz olma ünvanına sahiptir. Milli boksör olan Atagün Yalçınkaya’nın 2004 yılında Atina Olimpiyatları’nda daha 17 yaşındayken 48 kiloda, finalde Kübalı rakibine yenilmiş fakat gümüş madalya ile yurda dönmüştür. Başarılı sporcu, kazandığı bu başarıyı günümüzde antrenör olarak sürdürüyor.

 

Kaynak
iyihisset.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu