Yabancı Erkek Ünlüler

Noel Baba Kimdir?

instagram takipçi hilesi

noel baba 1

Tam adı: (Noel Baba) Aziz Nicholas veya Santa Claus
Doğum tarihi: ??.??.0278
Doğum yeri: Patara, Lykia
Ölüm Tarihi: 6 Aralık 0343
Ölüm Yeri: Myra’da (Demre), Lykia
Boyu:
Ailesi: Theophanes (Babası), Nonna (Annesi)
Eşi:
Çocuk (ları):
Mesleği: Din Adamı
Aktif Yılları: Çok eski yıllar (Tahminen 278 yılı ile 343 yılları arası)

Hakkında

Noel Baba Kimdir? Noel Baba, 0278 yılında dünyaya gelmiştir. Gerçek adı bazı kaynaklarda Santa Claus, bazılarında ise Aziz Nicholas olarak bilinmektedir. Dünyanın çoğu hristiyan ülkesinde 6 Aralık günü Aziz Nichoals Günü olarak kutlanır. O gün bütün çocuklara hediye verilir.

Noel Baba beyaz saçlı, upuzun sakalları olan sevimli ve göbekli bir kişi olarak bilinir. Beyaz iplikleri olan kırmızı bir şapka takar. Herkes Noel Baba’nın ülkemizin Akdeniz kıyılarında bulunan Patara’da doğduğunu bilmektedir. Aziz Nicholas 278 senesinde zengin bir tüccarın oğlu olarak dünyaya gelmiştir.

Babası vefat ettiğinde Noel Baba babasından kalan tüm mirası yoksul insanlar ve çocuklar ile birlikte harcamaya karar verir. O dönemde çok zenginken Patara‘da çok fakir bir kızın düğün için çeyiz yapamadığı haberini alır. Yardım etmek ister fakat kendini belli etmek istemiyordu. Noel Baba bir gece kızın evine gider ve açık pencereden içeriye bir kese altın atar. Sabah altınları gören kız  büyük mutluluk yaşar.

Birkaç yıl sonra yine aynı kızın bu sefer iki kız kardeşi evlenir. Yine durumları yoktur. Aziz Nicholas yine yardım etmek ister ve daha önce yaptığı gibi bir kese altını pencereden atmak ister. Gece eve gittiğinde penceler kapalıdır. Aklına baca gelir ve bir kese altını bacadan içeriye atar. İşte Noel Baba’nın bacadan hediye atma hikayesi buradan ortaya çıkmıştır.

İlginizi çekebilir: Noel Nedir? Ne Zaman Kutlanır?

Aziz Nicholas 6 Aralık 343 tarihinde Demre‘de vefat etmiştir.  Demreliler adına birçok klise inşa etmişlerdir. MS 5. yüzyıldan sonra mezarı tüm hristiyanlar tarafından ziyaret edilmeye başlanmıştır. Fakat Haçlı Seferleri sırasında bazı İtalyan tüccarlar Aziz Nicholas‘ın kemiklerini çalmışlardır. 20 Nisan 1087 yılında kemikleri Bari’ye taşımışlardır. Onun olduğu zannedilen bazı kemikler ise şu anda Antalya Müzesi‘nde sergilenmektedir.

İtalya‘nın Napoli ve Bari kentleri ile Almanya‘nın Freiburg kenti ile diğer tüm sicilya adaları Aziz Nicholas’a büyük saygı duymaktadır. Hollanda ve İngiltere vatandaşları kendi dillerinde Noel Baba‘yı Santa Claus olarak tanımışlardır.

Noel Baba, Avrupa kıtasının kuzey ülkelerinde çocuk sevindirici olarak bilmektedir. Yılbaşı geleneği inaç ile birleştirilerek yarı dini ve popüler bir efsanevi karakter ortaya çıkarılmıştır. Bu efsanenin kuzey ülkelerde yer alan çok eski inanlardan türediği, Noel Baba’nın geyiklerin çektiği bir kızakla gezmesiyle anlaşılır.

Videoları

 

Fotoğrafları

Kaynak
Google

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu